PRP YÖNTEMİ


Merkezimizde ;tüm dünyada yaygın olarak topuk dikeni, ön çapraz bağ lezyonları, epikondilitlerde ve bazı diğer rahatsızlıklarda kullanılan prp uygulamaları başlamıştır. 

PRP NEDİR?

Platellet Reach Plasma kelimelerinin ilk harfleri ile PRP kısaltması olarak belirtilen bir terimdir. platellet kanda dolaşan bir hücre tipi olup, kanama anında pıhtılaşmayı başlatan hücrelerdir. Bu hücreler içerisinde PDGF ( platellet derivated growth faktör) denilen bir çeşit büyüme hormonu içerir. Bu hormonun büyüme yanında dokuda tamir, düzenleme ve normal fizyolojik formasyonuna getirme gibi bazı fonksiyonları da vardır. Tam olarak platelletten zengin plasma anlamına gelmektedir.

 

PRP NERELERDE KULLANILIR?

Son zamanlarda tüm dünyada PRP uygulamaları tıbbın çözemediği birçok rahatsızlıkta yaygın olarak kullanılmakta ve başarılı sonuçları yayınlanmaktadır. Bu rahatsızlıklar başlıca şöyledir;

  • Topuk dikeni (epin kalkanei)

  • Tenisçi dirseği (lateral epikondilit)

  • Golfçü dirseği ( medial epikondilit)

  • Kıkırdak problemleri (gençlerde osteokondral defektler, yaşlılarda artrozlar)

  • Menisküs yırtıkları

  • Ön çapraz bağ yarım yırtıkları

 

PRP NASIL ELDE EDİLİR?

PRP eldesi kişinin kendi kanından olur. kişinin kendi kanı alınarak belli devir hızındaki santrifüjlerle belli süre çevrildikten sonra tüpün belli bir yerinde platellet denilen hücrelerden zengin olduğu saptanmış sıvı bölge steril şartlarda enjektöre çekilir. Elde edilen PRP solusyonu hastanın rahatsızlık bölgesine steril şartlarda usulüne uygun olarak enjekte edilir.

 

PRP UYGULAMALARINDA RİSK NEDİR?

PRP kişini kendi kanından elde edilen hücrelerden hazırlanan bir plasma solusyonu olup hiçbir riski ve yan etkisi yoktur. yapılan çalışmalar % 90 lar civarında başarı oranı belirtmektedir. Bu da şu anlama gelir ki; % 10 civarı bir başarısızlık oranı mevcuttur. bazı otoriteler ise hiçbir faydasının olmadığını, bunun tamamen plasebo etkisi (psikolojik) ile olduğunu belirtmiştir. Fakat hiçbir etkisinin olmadığı düşünülse bile tek komplikasyon şikayetin geçmemesi olarak düşünülebilir. dolayısı ile hiçbir zararı yoktur. PSikolojik olarak bile fayda sağlasa yine de iyi bir sonuç olarak değerlendirilebilir.


Güncelleme : 24.11.2011
Sağlık Kadrosu            Tıbbi Birimler            Sanal Tur             Anlaşmalı Kurumlar            Bize ulaşın
Web Programlama Deltawebsistem