Ameliyat Öncesi Hazırlık

AMELİYAT ÖNCESİ  YAPILMASI GEREKEN HAZIRLIKLAR NELERDİR ?

Hastalıkların tedavisinde cerrahi yöntemler(Ameliyat ) uzun yıllardan beri uygulanmaktadır. Ameliyat öncesi hazırlık terimi hastaların genel sağlık durumlarının planlanan operasyonu ve gerekli olan anesteziyi kaldırıp kaldıramayacağının belirlenmesidir. Bilindiği gibi ameliyat ister endoskopik ister açık ameliyat olsun vücuda yapılan kontrollü bir travmadır ve vücut bu travmaya da diğer travmalara verdiği şekilde cevap verir. Bu yüzden bu kontrollü travmanın her aşamasının iyi bir şekilde planlanması gerekmektedir.

Ameliyat öncesi kişilerin hastaneye gelmeden önce yapması gereken hazırlıklar;

A) SİGARA İÇİLMEMELİDİR.

Ameliyat öncesinde mümkünse sigaranın  bırakılması anesteziyi kolaylaştıracağı gibi, ameliyat sonrası oluşabilecek akciğer rahatsızlığı ihtimalini , öksürme, soluk borusunun iltihaplanması, ciğer konjensyonu vb. komplikasyon ihtimallerini de azaltır.

B ) AMELİYATA AÇ OLARAK GELİNMELİDİR.

Ameliyat esnasında midenizin boş olması anestezi riskleri açısından çok önemlidir .Operasyon sırasında  mide dolu olursa besin veya suyun mideden çıkıp nefes borusuna gelmesi hasta için ciddi tehlikeler oluşturabilir.

C )ALKOL ALINMAMALIDIR.

Ameliyattan birkaç gün öncesinden itibaren alkol alınmaması gerekir. Alkol karaciğeri olumsuz etkiler ve büyük ameliyatlar sonrasında karaciğerin tam kapasite çalışmasını engeller.

D) AMELİYAT ÖNCESİ İYİ BİR UYKU.

Büyük ameliyatlar öncesinde hastanın birkaç gece en azından 8 saat uyuması gerekir. Uyku ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

E )  MEVCUT DİĞER  RAHATSIZLIKLAR HEKİME BİLDİRİLMELİDİR.      

Mevcut diğer rahatsızlıklarınız varsa ve sürekli ilaç kullanıyorsanız bunların mutlaka hekime bildirilmesi gerekmektedir.( Şeker, tansiyon vb. ) Bazı ilaçlar ameliyat öncesi belli dönemde kesilmelidir.( Örneğin aspirin ve benzeri kan sulandırıcılar ameliyat öncesi belirli bir sürede alımı kesilmediği takdirde ameliyatta pıhtılaşma sistemi görevini yapamaz ve kanamalar durmayabilir.)

F )  SOLUNUM EGZERSİZLERİ YAPILMALIDIR.

Akciğerlerin iyi çalışması ameliyat sonrası iyileşme için çok önemlidir. Ameliyat sonrası dönemde derin nefesler alarak akciğerlerin açılması istenecektir.

G ) KAPALI VE KALABALIK MEKANLARDAN UZAK DURULMALIDIR.

Ameliyata yakın gelişebilecek bir gribal enfeksiyon bile ameliyatınızın ertelenmesine neden olabilmektedir.

E ) AMELİYAT ÖNCESİ KARIN  BÖLGESİ TRAŞ EDİLMEMELİDİR.

Tarafınızdan yapılacak tıraş enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle  tıraş hastanede makine ile yapılacaktır.

F) İLAÇ KULLANIMI

Hastanın sakin, yarı bilinçli bir halde bulundurulmasını temin için, hasta ameliyat odasına getirilmeden bir veya iki saat öncesi bir demerol , morfin ve buna benzer uyuşturucu enjeksiyonlar yapılır.

G ) ÖZEL EŞYALARIN TESLİMİ

Hastanın varsa çıkarılabilir protezleri çıkarılır. Ojeleri, takıları ve makyajı kontrol edilir.

SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ...

Güncelleme: 14/11/2018