Yoğun Bakım Yenidoğan

Doğum öncesinde bebeğin solunumu, beslenmesi, vücuttan atıkların atılması gibi durumlar göbek kordonu aracılığıyla annesi tarafından sağlanır. Bebeğin doğumdan sonra akciğerleri solumaya başlar, kalp vücutta kan dolaşımını yeniden düzenler, böbrekler vücuttan zararlı kimyasal maddeleri atmaya başlar.

Prematüre doğum, ikiz-üçüz gebelik, annede gebelik şekeri, annede preeklampsi gibi riskler nedeniyle bazen bebeklerin, doğduktan sonra adaptasyonda zorluk çektiği görülür ve bebeklerin yaşamlarını zorlayıcı, hayatı tehdit eden sorunları oluşabilir. İşte bu durumlarda Yoğun Bakım Yenidoğan Üniteleri devreye girer.

Tam donanımlı, ileri düzey hizmet!

Hastanemizin Yoğun Bakım Yenidoğan; birden çok uzmanlık dalını ilgilendiren çoklu organ işlev bozukluğu veya yetmezliğinden erken ve çok küçük doğan (1.000 gram altı veya 32 haftadan küçük) bebeklere kadar, yenidoğanda oluşan her türlü sorunun tıbbi bakım ve tedavisinin yapılabildiği bir referans merkezi olarak yapılandırılmıştır.

Yoğun Bakım Yenidoğanda; erken (prematürite) ya da iri (makrozomik) doğan; anne karnında mekonyum yutmuş (mekonyum aspirasyon sendromu); konjenital anomalili veya zor doğum sonucu yüksek riskli organ hasarı bulunan bebekler ile çoğul gebelik sonucu doğan ve şeker hastası annelerin bebeklerine (diyabettik anne bebekleri) çağdaş yöntemlerle, gelişmiş düzeyde bakım sağlanmaktadır.

Laboratuvar testleri ve görüntüleme tetkikleri günün her saatinde uygulanmakta ve aile yakınlarına mahremiyete saygı çerçevesinde düzenli bilgi verilmektedir. Hastanemizin Yenidoğan Yoğun Bakım’ı , “Anne ve yenidoğana kaliteli yaşam şansı sunulması” ilkesi doğrultusunda yapılandırılmıştır.

Yoğun Bakım Yenidoğan diğer hastanelerden sevk edilen bebekleri de kabul etmektedir. Erken doğan ve yoğun bakıma ihtiyaç duyan bebeklerin, özel kuvözlerle en kısa sürede hastanemize taşınarak çok hızlı bir şekilde tedavi alması sağlanmaktadır.

Egepol International Hastanesi