Altıncı Hastalık Nedir?

Altıncı Hastalık Nedir?

Herpes virüsü grubundan (İnsan herpes virüsü 6, HHV 6) meydana getirdiği bir virüs hastalığıdır. Roseola infantum, altıncı hastalık takma adını çocukluk dönemindeki altı tane yaygın kızarıklıkla seyreden hastalık listesinden alır.

Altıncı Hastalık Kimlerde Görülür?

Altıncı hastalık 6 aylık-3 yaş arası çocukları etkiler. Özellikle 6-18 ay arası daha sık görülür. 6 aydan küçük bebeklerde anneden geçen bağışıklık faktörleri bebekleri hastalıktan korur. Görülme sıklığı 4 yaşından sonra azalır.

Altıncı Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Acil servise ateş nedeniyle başvuruların %20’sinin sebebi altıncı hastalıktır. Soğuk algınlığıyla başlar, 3-5 gün süren yüksek ateşle seyreder. Ateş, nöbetleri tetikleyebilir ve 40°C’den fazla olabilir. Sonra ateş aniden biter ve küçük, pembe, düz veya hafif kabarık döküntüler meydana gelir. Döküntüler önce göğüs ve sırtta çıkmaya başlar, daha sonra yüz ve kollara yayılabilir. Kızarıklıklar, ateşin geçmesinden 12 ile 24 saat sonra başlar ve 1-3 gün sürer. Kızarıklıklar ortaya çıktığında çocuk kendini iyi hissetmeye başlar.

Altıncı Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide sadece ateşin kontrol altında tutulması önemlidir. Nadiren ateşli nöbet bildirilmektedir. Bol sıvı tüketimi ateşin kontrol edilmesinde yarar sağlar. Altıncı hastalık, acil servis veya polikliniğe ateş yüksekliğiyle gelen hastalarda ön tanılar arasında yer almalıdır. Ateş sırasında veya sonrasında oluşabilecek döküntüler mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmeli ve olabilecek başka önemli hastalıklardan ayrımı yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demo Title

Demo Description


Introducing your First Popup.
Customize text and design to perfectly suit your needs and preferences.

Bu kapanacak 20 saniye