Romatizma İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Romatizma İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmeli?

Romatizma, eklemleri, kasları ve kemikleri etkileyen ağrıya, şişmeye, sertliğe ve sınırlı hareket kabiliyetine neden olan bir grup durumu ifade eder. Romatizma belirtileri yaşıyorsanız, tıbbi yardım almanız önemlidir. Romatizma için ziyaret etmeniz gereken sağlık uzmanı türü, belirtilerinizin özel durumuna ve şiddetine bağlıdır.

  • Romatologlar

İnatçı eklem ağrınız, şişmeniz, katılığınız ve hareket kısıtlılığınız varsa, bir romatolog görmeniz gerekebilir. Bu doktorlar romatoid artrit, lupus ve psoriatik artrit gibi romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Ayrıca kronik durumlar için sürekli bakım ve yönetim sağlayabilirler.

  • Ortopedistler

Ortopedi doktorları, kırıklar, yaralanmalar ve kemikler, eklemler ve kaslarla ilgili durumlar dahil olmak üzere kas-iskelet sistemi durumlarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Artrit, osteoporoz veya diğer kas-iskelet rahatsızlıklarından dolayı eklem ağrınız veya kısıtlı hareket kabiliyetiniz varsa, bir ortopedi doktoru yardımcı olabilir.

  • Aile hekimleri 

Hafif eklem ağrısı, şişlik veya sertlik yaşıyorsanız, önce bir aile hekimine danışabilirsiniz. Belirtilerinizi değerlendirebilir, ilk tedaviyi sağlayabilir ve gerekirse sizi bir uzmana yönlendirebilirler. Aile hekimleri, kronik durumlar için devam eden bakımı da yönetebilir.

  • Fiziksel terapistler 

Fizyoterapistler romatizma tedavi ekibinizin önemli bir parçası olabilir. Romatizmal hastalıkların neden olduğu olanlar da dahil olmak üzere hareket ve hareketlilik sorunlarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Fizyoterapistler, romatizma hastaları için ağrıyı azaltmaya ve yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek gücü, esnekliği ve hareket aralığını geliştirmeye yardımcı olmak için özelleştirilmiş egzersiz programları oluşturabilir.

  • Mesguliyet terapistleri 

Ergoterapistler, romatizma hastalarının giyinme, yemek pişirme ve temizlik gibi günlük görevleri yapma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, bu görevleri kolaylaştırmak için uyarlanabilir ekipmanın nasıl kullanılacağına ilişkin eğitim ve öğretim sağlayabilirler. Ergoterapistler, romatizmanızı yönetmenize ve bağımsızlığınızı korumanıza yardımcı olacak bir plan oluşturmak için sizinle birlikte çalışabilirler.

  • Ayak Hastalıkları Uzmanları 

Eğer romatizmanız ayaklarınızı etkiliyorsa, bir ayak hastalıkları uzmanına görünmeniz gerekebilir. Bu doktorlar ayak ve ayak bilekleri ile ilgili durumların tanı ve tedavisinde uzmanlaşmıştır. Ayaklarda romatizmanın neden olduğu ağrı, şişlik ve diğer semptomları yönetmeye yardımcı olabilir. Ayrıca semptomları azaltmaya ve hareketliliği geliştirmeye yardımcı olmak için uygun ayak bakımı ve ayakkabılar hakkında eğitim verebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir