Suçiçeği İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir?

Suçiçeği İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir?

Siz veya tanıdığınız biri su çiçeği belirtileri yaşıyorsa, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almanız önerilir. Su çiçeği, vücudun her yerinde kırmızı, kaşıntılı bir döküntüye ve kabarcıklara neden olan bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Tıbbi yardım alabileceğiniz yerler için bazı seçenekler şunlardır

  • Aile Hekimi

Aile hekiminiz veya pratisyen hekiminiz genellikle tıbbi kaygılar için ilk temas noktasıdır. Su çiçeğini teşhis edip tedavi edebilir veya gerekirse sizi bir uzmana yönlendirebilirler.

  • Çocuk Doktoru

18 yaşın altındaki çocuklar için çocuk doktoru, bebeklerin, çocukların ve ergenlerin bakımında uzmanlaşmış bir tıp doktorudur. Çocuklarda su çiçeği için uygun bakım ve tedaviyi sağlayabilirler.

  • Dermatolog

Su çiçeği döküntüsü şiddetli ise veya iz kalma endişesi varsa dermatoloğa danışılabilir. Enfeksiyon sırasında ve sonrasında cilt bakımının nasıl yapılacağı konusunda özel tedavi ve tavsiyeler sağlayabilirler.

  • Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

Nadir durumlarda, su çiçeği komplikasyonları varsa veya enfeksiyon şiddetli ise, bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına danışılabilir. Virüslerin, bakterilerin, mantarların ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde uzmandırlar.

  • Acil Bakım veya Acil Servis

Aile doktorunuzu veya çocuk doktorunuzu göremiyorsanız veya belirtileriniz şiddetliyse, acil bakım veya acil servis hizmetleri gerekli olabilir. Acil bakım merkezleri, hafif ila orta dereceli suçiçeği vakalarını teşhis edip tedavi edebilirken, acil servisler hastaneye yatmayı gerektirebilecek daha ciddi vakaları ele alacak şekilde donatılmıştır.

  • Sanal Konsültasyonlar

Bazı durumlarda, suçiçeği teşhisi ve tedavisi için sanal konsültasyonlar mevcut olabilir. Teletıp, hastaların bir video görüşmesi veya telefon görüşmesi yoluyla sağlık uzmanlarına uzaktan danışmasına olanak tanır. Bu, özellikle karantina veya tecrit nedeniyle evlerinden çıkamayanlar için yararlı olabilir.

  • Halk Sağlığı Kliniği

Halk sağlığı klinikleri, henüz aşılanmamış olanlar için ücretsiz veya düşük maliyetli su çiçeği aşıları sunabilir. Buna ek olarak, halk sağlığı klinikleri, suçiçeği yayılmasının nasıl önleneceği konusunda bilgi verebilir. Siz veya tanıdığınız biri virüse maruz kaldığında ne yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Mevcut hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için yerel halk sağlığı departmanınızla iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir