Kalp Hastalığı Riskimi Bilebilir miyim?
02/01/2019

Kalp ve damar hastalıkları dünyada başta gelen ölüm ve sakatlık nedenidir. Kanserden bile daha çok ölüme yol açmaktadır. Bu nedenle, bireylerin kalp ve damar hastalıklarına ilişkin riskini bilmesi oldukça önemlidir. Toplumun bu hastalıkların belirti ve bulguları hakkında bilinçlendirilmesi; yüksek riske sahip bireylerin risk azaltılması için, düşük riskli bireylerin ise bu durumu sürdürebilmeleri için doktorlarının vereceği tavsiyelere uymaları gerekmektedir. 
Yüksek riske sahip hastalarda ilaç tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile risk önemli ölçüde azaltılabilmektedir.

Kimlere kalp ve damar hastalığı risk değerlendirmesi yapılmalıdır?

Herhangi birinin varlığında risk değerlendirmesi yapılabilmesi için kardiyoloji polikliniklerine başvurulması gereklidir:

40 yaşın üzerindeki bireyler
Sigara içen bireyler
Hipertansiyon hastaları 
Ailede erken yaşta kalp hastalığı öyküsü olanlar 
Ailede ya da kendilerinde kolesterol yüksekliği olanlar
Kilolu bireyler

Risk değerlendirilmesi nasıl yapılır?

Bireyin kalp ve damar hastalıklarına ilişkin riskinin değerlendirilmesi mümkündür. Özellikle yurtdışında yapılan, binlerce bireyin uzun yıllar takip edildiği çalışmalar sonucunda risk değerlendirme cetvelleri oluşturulmuştur. Bu cetveller Türkiye için uyarlanmıştır. 
Kalp ve damar hastalıkları risk değerlendirmesi yapılabilmesi için en az 8 saat aç olunması, aç karna kan tahlili verilmesi ve tansiyon ölçümü yapılması yeterlidir. 
Elde edilen veriler risk cetvellerinde değerlendirilerek bireyin belirli bir zaman dilimi için kalp ve damar hastalığı riski belirlenebilir. 

Yüksek riskli gruplar kimlerdir?

Risk cetvelleri ile değerlendirme yapılarak yüksek riske sahip olduğu tespit edilen bireyler dışında bu cetvellere gerek duyulmaksızın direkt olarak yüksek risk kategorisinde kabul edilen hastalıklar da vardır. Diyabet (şeker hastalığı) ve böbrek yetmezliği bu hastalıkların başında gelmektedir. Bu hastaların hiçbir şikâyeti olmasa bile en azından yıllık kardiyolojik muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. 
Yüksek riskli gruplar kalp ve damar hastalığı belirtilerini tanımalıdır
Eforla (yol yürümek, merdiven çıkmak, yokuş çıkmakla) tetiklenen dinlenmekle geçen göğsün ortasında baskı veya ağırlık tarzında göğüs ağrısı kalp ve damar hastalıklarının en önemli belirtisidir. Bunun yanında nefes darlığı, çarpıntı gibi şikâyetler de görülebilir. Böyle bir durumda periyodik muayene tarihini beklemeden ve vakit geçirmeden kardiyoloji polikliniklerine başvurulmalıdır. Yüksek riskli her birey kalp ve damar hastalıklarının belirtileri konusunda doktorundan ayrıntılı bilgi almalıdır.

Güncelleme: 15/01/2019
Uz. Dr. Rida BERİLĞEN

Kardiyoloji (Kalp Hastalıkları)