• Anasayfa
  • Blog
  • Kardiyovasküler Cerrahi / Kalp ve Damar Cerrahisi
Kardiyovasküler Cerrahi / Kalp ve Damar Cerrahisi
29/03/2018

Kalp damarları (koroner damarlar) kalbi besleyen ve çalışmasını sağlayan damarlardır. Kalbin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için bu damarlardan gelen kanla sürekli olarak beslenmesi gereklidir. Bazı durumlarda bu damarlar daralarak yeterli miktarda kan geçişine izin vermezler. Böylece kalbin kan ihtiyacı karşılanamaz ve göğüs ağrısı başlar. Buna “koroner kalp hastalığı” diyoruz. Kalp damarlarındaki bu daralma ve tıkanma uzun zaman içinde gelişmesine rağmen hastalık fark edilmeyebilir ve kendisini ani başlayan “kalp krizi” ile belli edebilir. 

HASTALIK BELİRTİLERİ

 Kalp krizi çoğu kez şiddetli göğüs ağrısı ile kendini belli eder. Bazen de ağrı karında, alt çenede ve sol kolda hissedilebilir. Ancak bazı durumlarda ağrı hafif olabilir. Bu durum yanıltıcıdır ve hastalığın önemsiz olduğunu göstermez. Şiddetli göğüs ağrısı olduğunda derhal doktora başvurulmalıdır. Ağrının önemsenmemesi ve hastaneye başvurmakta geç kalınması çok ciddi sonuçlar doğurabilir. 

KESİN TEŞHİS İÇİN KALP ANJİYOSU YAPILIR 

Kalp anjiyosu el bileğindeki veya kasıktaki bir damardan ilerletilen ince bir telden verilen boya yardımıyla kalp damarlarının görünür hale getirilmesidir. Bazı durumlarda darlık görülen damar balonla ya da çok ince bir tel kafesle (stent) genişletilebilir. Fakat bazen bu mümkün olmaz. Bu durumda tıkalı veya daralmış damarların, sağlam damarlarla değiştirilmesi gerekir. Buna “bypass ameliyatı” diyoruz. Kalbe takılan bu damarlar hastanın kendi vücudundan alınır. Bunun için göğüs, kol ve bacaktan alınan damarlar kullanılır. Bu damarların bulundukları yerden alınması hasta için bir problem oluşturmaz. Gelişen teknoloji ve artan cerrahi tecrübe günümüzde bypass ameliyatlarının büyük bir başarıyla yapılabilmesine imkan tanımıştır. Bypass ameliyatı sırasında kan dolaşımı kalp-akciğer pompası denilen gelişmiş bir cihaz yardımıyla sağlanır. Bazı durumlarda kalp-akciğer pompası yardımı olmaksızın da ameliyat yapılabilir. Hangi tür ameliyatın yapılacağına cerrah tarafından hastanın durumu dikkate alınarak karar verilir. Bir hasta için uygun olan, bir başka hasta için uygun olmayabilir. Ameliyat bu konuda uzmanlaşmış bir ekip tarafından, son derece ileri teknolojiye sahip, hassas cihazlar kullanılarak yapılır. Bypass ameliyatı ortalama olarak 3 saat sürer. Ameliyat hazırlığı ile birlikte hasta yaklaşık 4 saat kadar ameliyathanede kalır. Ameliyattan sonra hastanın bir kaç gün Yoğun Bakım Ünitesinde izlenmesi gerekir. Genellikle hastalarımız ameliyattan 4-6 gün sonra evlerine gidebilirler.

AMELİYAT KARARINI KİM VERİR

Hastalığı teşhis eden kalp hastalıkları uzmanı, ilaç veya balon yöntemiyle tedavinin mümkün olmadığı durumlarda hastanın ameliyat olmasını önerir. Ameliyat kararı, kalp hastalıkları uzmanları ve kalp-damar cerrahisi uzmanlarından oluşan bir konsey tarafından verilir.

İYİLİŞME

Normal şartlarda hasta ameliyattan 4 ila 6 gün sonra taburcu olabilir ve bir ay sonra çalışma hayatına geri dönebilir. İyileşme döneminde her gün artan miktarda hafif spor (yürüyüş) yapılması iyileşme sürecini çabuklaştırır ve kolaylaştırır.  

Güncelleme: 16/01/2019
Op. Dr. Melih Bal

Kalp Damar Cerrahisi