Kronik diz ağrısında
24/07/2018

Kronik diz ağrısında tedavi seçenekleri:

Diz ağrıları toplumda en sık görülen eklem problemlerinin başında gelmektedir. Özellikle ileri yaşlarda bu ağrının en büyük sebebi eklem kireçlenmesi yani osteoartrittir. Kireçlenme dizi oluşturan eklem yüzeylerinin birbirine aşırı sürtmesi ile aşınması sonucu oluşur. Bu aşınmayı arttıran birçok faktör vardır. Aşırı kilo, dizlere aşırı yüklenme, daha önce geçirilmiş menisküs yaralanmaları, şeker hastlığı ve romatizma bu faktörlerin en sık görülenleridir.

Kronik diz ağrılı hastalara ilk olarak fizik tedavi ve kas kuvvetlendirme egzersizleri önerilir. Bu tedavilerden fayda görmeyen hastalar doktora gittiklerinde sıklıkla ya ağrı kesicilerle geçici tedaviler uygulanır yada protez ameliyatı önerilir. Anvak uzun süreli ağrı kesici kullanmak böbrek fonksiyonlarını bozmakta, mide rahatsızlığına yol açmakta ve kemik erimesine sebep olmaktadır. Bunun yanında bazen hastalar yaşları genç olduğu için ameliyat olmak istemeyebilir yada genel durumu ameliyata izin vermeyebilir.

Günümüzde sağlık teknolojilerinin de gelişmesiyle her gün yeni tedavi alternatifleri belirmektedir. Özellikle son yıllarda giderek popülerlik kazanan tedavi yöntemlerinden birisi de diz içi enjeksiyon tedavileridir. Hastanın kendi kanından hazırlanan PRP (trombositten zengin plazma), eklem içi kayganlaştırıcılar ve eklem içi uzun süreli ağrı kesicilerden oluşan alternatifler arasından hasta için en uygun olanı seçilir. Bu seçim hastanın yaşı, eklem sıvısındaki kayıp ve eklem aralığındaki daralma yani kireçlenme miktarı değerlendirildikten sonra yapılır. Özellikle ortalama protez ömrünün 15-20 yıl olduğu düşünüldüğünde uygun eklem içi enjeksiyonları ameliyat yaşını geciktirmek için de etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Burada önemli olan uygun hastaya uygun enjeksiyonu uygulamaktır çünkü bir hastanın yarar gördüğü enjeksiyon diğer hastada işe yaramayabilir.

Tedavi yelpazesini sonunda ise ameliyat seçenekleri yer almaktadır. Diğer tedavilerden yarar görmeyen hastalarda, özellikle 60 yaş üzerinde protez ameliyatlarının sonuçları oldukça yüz güldürücüdür. Sürekli ağrı ve dizlerinde hareket kısıtlılığı sebebi ile yürüme zorluğu çeken hastalar protez ameliyatları sonrası hızla normal yaşamlarına dönebilmektedir. Ameliyat sonrası en iyi sonuç için kaliteli ve doğru malzeme, iyi cerrahi teknik ve erken fizik tedavi çok önemlidir. Bu sebeple hastaların ameliyat kararı vermeden önce uygun şartların sağlandığından emin olması gerekir.

Unutmayalım hareket hayattır.

Güncelleme: 19/01/2019
Op. Dr. Burak ÖNVURAL

Ortopedi ve Travmatoloji