• Anasayfa
  • Blog
  • Kemik Erimesine Bağlı Omurga Kırıklarında Kapalı Ameliyat Yöntemi (Vertebroplasti)
Kemik Erimesine Bağlı Omurga Kırıklarında Kapalı Ameliyat Yöntemi (Vertebroplasti)
17/09/2019

Omurga çökme kırıkları, şiddetli ağrıya neden olarak, günlük yaşam aktivitesini ileri derecede kısıtlamakta, hasta ve hasta yakınları ile birlikte toplumu etkileyerek ciddi sosyal bir problem oluşturmaktadir. Omurga kemik gövdesinde direncin azalması ile oluşan çökme kırıkları nadir de olsa iyi ya da kötü huylu tümörlerle bağlı gelişebilmekle birlikte genellikle kemik mineral kaybına neden olan osteoporoz ( kemik erimesi) sonucu ortaya çıkmaktadır.

İleri yaşlarda görülen kemik erimesi rahatsızlığı, özellikle menapoz sonrasında kadınların %55'ini etkileyen bir hastalıktır. En sık görülen metabolik kemik hastalığı olan osteoporoz düşük kemik kitlesi ve kemik dokusunun mikro yapısındaki bozulmalar ile kendini belli etmektedir. Kemik erimesi hastalığının görülme sıklığının ileri yaşlarda, özellikle kadınlarda artması menapoz sonrası hormonal değişiklikler ile ilgilidir. Ailesinde veya kendisinde daha önce kemik erimesine bağlı kırık oluşmuş hastalarda, menapoza erken yaşlarda girilmesi durumunda, D vitamini ve kalsiyum alımı yetersiz olanlarda ve uzun süre kortizon tedavisi alanlarda kemik erimesi hastalığı daha sık görülmektedir.

TANI VE TEDAVİ

Kemik erimesi hastalığı bulunanlarda travmanın şidddetine bağlı olarak yaygın omurga kırıkları oluşabileceği gibi sandalye veya yataktan düşme gibi küçük travmalardan sonra hatta bazen koltuğa sertçe oturmakla bile omurlarda kırık oluşabilmektedir. Bu nedenle ileri yaş hastalarda özellikle ayağa kalkınca şiddeti artan sırt ve bel ağrılarında ilaç tedavisine yanıt alınamayan durumlarda kemik erimesine bağlı kırıklar mutlaka akılda tutulmalıdır. Bu tür şikayetleri bulunan hastaların beyin cerrahisi uzmanları tarafından muayene edilmesi ve yapılacak tedaviye karar verilmesi gerekmektedir.

Kemik erimesine bağlı oluşan omurga kırıklarının kesin tanısı Bilgisayarlı Tomografi ve MR ile konulmaktadır. Vertebroplasti adı verilen ameliyat yöntemi ile (kapalı ameliyat) tedavisi mümkündür.

Vertebroplasti omurga kırığı tedavisi için altın standarttır. Bu işlem lokal anestezi altında röntgen cihazı yardımı ile hastanın cildinden bir iğne ile girilerek omurun gövdesinin içine PMMA (polimetilmetakrilat) maddesinin (kemik çimentosu) doldurulması ve kemik erimesine bağlı zayıflamış ve çökmüş (kırılmış) olan kemiğin güçlendirilmesi işlemidir. Yan etki oranı oldukça düşük olup sonuçlar oldukça yüz güldürücüdür. Hastalar işlemden hemen sonra ayağa kaldırılıp, aynı gün gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra taburcu edilmektedir

Vertebroplasti ameliyatı varken ağrı çekmek ya da yatağa bağlı olmak kemik erimesine bağlı omurga çökme kırığı bulunan hastaların kaderi olmamalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

Güncelleme: 01/02/2020
Op. Dr. Murat AYDIN

Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşüriji)