Kalp Ameliyatıyla Yaşama Tutundu

Baş dönmesi, halsizlik ve nefes darlığı şikayetleri olan 70 yaşındaki Ramazan Ünal, Egepol Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Narin tarafından yapılan kalp ameliyatıyla yaşama döndü.
Egepol hastanesinde yapılan tomografi sonucu kalp ana damarının 6 cm'lik genişlemesiyle sonucu Aort Anevrizması (balonlaşması) tespit edilerek ameliyata alınan Ramazan Ünal, 5 saatlik bir operasyonun ardından eski sağlığına kavuştu.
Doç. Dr. Cüneyt Narin, hastanın ileri yaşı ve hala çalışıyor olması nedeniyle ameliyatın küçük kesi ile başarılı bir şekilde tamamlandığı bilgisini verdi.
Aort Anevrizması'nın yaşamı tehdit edecek önemli bir rahatsızlık olduğunu ve erken müdahale gerektirdiğini kaydeden Narin şunları söyledi: “Yarım kesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz operasyon yaklaşık 5 saat sürdü. Genişleyen damarın boyun bölgesine kadar olan bölümü alınarak yerine yapay damar takıldı. Hastanemizde küçük kesi ameliyatları yapmak için gerekli tüm altyapı mevcut. Erken kesinin açık kalp ameliyatına göre hastaya birçok avantaj sunuyor. Daha az travmaya yol açtığı için iyileşme süresi de kısalıyor. Hasta yatağa daha az bağlı kalıyor ve normal yaşantısına daha hızlı dönebiliyor” diye konuştu.
Sigara kullanan, 65 yaş üstü, erkek hastalar Aort Anevrizması'nın en riskli grubunu oluşturduğunu ifade eden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Narin şu bilgileri verdi: “Diğer risk etkenleri; yüksek tansiyon, aile öyküsü, ateroskleroz (damar sertliği) ve beyaz ırktır. Özellikle 65 yaş üstü sigara içen ya da daha önce içmiş olan erkek hastaların, olası anevrizma riskine karşı düzenli doktor kontrolüne gitmesi önemlidir. Sigara kullanmamış, ailesinden birisinde anevrizma öyküsü bulunan, 60 yaş üstü hastaların da yakın izlemde olmaları önemlidir”

Güncelleme: 22/02/2019