Tıbbi Hizmetlerimiz

Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en önemli sağlık sorunudur. 2009 yılında sağlık hizmeti vermeye başlayan hastanemiz bünyesinde 2015 yılında Kalp ve Damar Cerrahisi bölümü kurulmuştur. Kliniğimizde tüm kalp ve damar hastalıkları ile ilgili tedavi olanakları mevcuttur, en güncel tedavi yöntemleri, bilimsel verilere uygun olarak hastalarımıza sunulmaktadır.

Kliniğimizde en sık yapılan ameliyatlar “Koroner Baypas” ameliyatlarıdır. Koroner baypas ameliyatlarında fark yaratan en önemli unsur,  baypas için kullanılacak damarların seçiminde toplar damar yerine atar damarların tercih edilmesidir. Özellikle genç yaşta koroner baypas ameliyatı olması gereken hastalarda, uzun dönemde damar açıklığının en iyi olmasını sağlayacak şekilde, mümkün olduğunca toplar damar kullanımından kaçınmak kliniğimizin temel prensibidir. Rutin uygulamada sol meme atardamarı mutlaka her hastada hazırlanmaktadır, damar yapısı uygun olan genç hastalarda ilave olarak sağ meme atar damarı ve kol atar damarları baypas için kullanılmaktadır.

Kalp kapak hastalıkları da kliniğimizde başarı ile ameliyat edilmektedir. Her hasta için ameliyat öncesi ayrıntılı incelemelerle yapılmaktadır. Ameliyat stratejisine Kardiyoloji ekibi ile birlikte değerlendirilip karar verilmektedir. Aort kapağı için sağ köprücük kemiği altından, mitral kapak için ise göğüs hizasından küçük kesilerle (koltukaltı kapak ameliyatları) ve kamera eşliğinde ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyat sonrası göğüs kemiği açılmadığı için iyileşme daha hızlı olmakta ve hastaların kalp ameliyatlarından sonra en çok yakındıkları yan yatamama kısıtlaması ortadan kalkmaktadır. Aynı zamanda kesinin küçük olması estetik açıdan ameliyat izinden oluşan rahatsızlığı oldukça azaltmaktadır.

Mitral kapak yetmezliklerinde kapak değişimi yerine onarım işlemleri başarıyla gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sırasında ve sonrasında kapak yapısı ve işlevleri Ekokardiyografi  ile değerlendirilmektedir. Her hastanın mitral onarım işlemleri için farklı stratejiler oluşturulması gerekir, hastaya özel ayrıntılı yapılan planlama ile  en komplike vakalar dahi kliniğimizde başarıyla ameliyat edilmektedir..

Çok sinsi bir hastalık olan aort damarı genişlemelerinin (aort anevrizması) klinik takibi ve tedavi yönetimi birçok branşın ortak çalışmasını gerektirir. Tanı konulduğu andan itibaren hastalarımızın takibi ve tedavisi büyük bir hassasiyet ve sıkı bir disiplin ile gerçekleştirilmektedir. Damar genişlemelerinde tüm dünyada kabul görmüş tedavi yöntemleri (açık cerrahi yöntem ve stentleme işlemleri) başarıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca acil cerrahi girişim ve uzman ekip gerektiren aort diseksiyonu (aort yırtılması) operasyonları da haftanın her günü günün her saati ivedilikle ve yüksek başarı oranıyla yapılabilmektedir.

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan özellikle uzun süre ayakta çalışmak zorunda olan kişilerde sıkça görülen toplar damar hastalıkları ve varisler için, kapalı ameliyat ile ağrısız, kanamasız konforlu bir tedavi uygulanabilmektedir. Varisin derecesi ne kadar şiddetli olursa olsun, cerrahi kesi uygulamadan, lazer, radyofrekans ya da yapıştırıcı kullanarak varis ameliyatı ile neredeyse hiç iz kalmadan sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşmak mümkün olmaktadır. Özellikle genç kadınları oldukça rahatsız eden kılcal varislerde damar içi enjeksiyon ile kurutma yöntemiyle oldukça başarılı estetik işlemler de kliniğimizde yapılabilmektedir.

Şah damarı hastalıkları ve bacak damarı tıkanıklıklarında 3 boyutlu görüntüleme yöntemleriyle hastalığın derecesi çok hassas bir şekilde saptanabilmektedir. Bu hassas tetkik sonucu aynı titizlikle değerlendirilip ameliyat, balon-stent, ilaç tedavisi seçeneklerinden hasta için en uygun olanı belirlenebilmektedir.

Diyaliz hastaları için hayati öneme sahip fistül açılması işlemleri, lokal anestezi ile, tamamen ağrısız ve başarıyla yapılmaktadır.

Egepol Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniği olarak sadece İzmir’de değil tüm Türkiye’de fark yaratan deneyimli bir ekip ile hastalarımıza güven vermek birinci önceliğimizdir. Tüm kalp ve damar hastalıklarında dünyadaki gelişmeler ışığında en doğru tedavi hizmetini sunarak hasta ve yakınlarının memnuniyetini en yüksek düzeyde tutmak hedefimiz, hastalarımızın sağlıklı bir şeklide günlük yaşantılarına döndüğünü  görmek ise motivasyon kaynağımızdır.

Güncelleme: 22/01/2019