Tıbbi Hizmetlerimiz

Manyetik Rezonans Görüntüleme Cihazı, BT gibi kesitsel görüntüleme yöntemidir.

Bt'den farklı olarak manyetik alan prensibi ile çalışmakta olup X ışını kullanılmaz, radyasyon içermez  ve  yumuşak doku çözünürlüğü çok yüksektir.

Hastanemizde bulunan 1,5 tesla kapalı MR cihazımız genişliği 74 cm Oval MR olduğundan açık MR konforunda çekim sağlamakta olup, kısa sürede, yüksek kalitede, çok fazla kesit elde edebilmektedir.

PACS sayesinde tüm görüntüler, dijital ortama aktarılabilmekte ve saklanabilmektedir.

Açık MR cihazımız ile de kapalı alan korkusu olması nedeni ile MR çekilemeyen hastalarımızın çekimleri yapılabilmektedir.

X ışını kullanılmadığı için bu yöntem hamilelik sürecinde hastanın kadın doğum hekimi ve klinisyen hekiminin uygun görmesi halinde kullanılabilir.

MR tetkiki öncesi hasta sağlığı açısından dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Kalp pili, metalik kalp kapağı, kohlear implantı, nörostimülatör (sinirleri uyarıcı elektriksel düzenek), elektrikli infüzyon pompası, MR ile uyumlu olmayan damar filtresi, protez, stent veya embolizasyon sargısı (koil) bulunan hastalar MR odasına giremez. Ayrıca manyetik alan olması nedeni ile çekim sırasında kredi kartı, banka kartı, cep telefonu, saat, bilgisayar disketleri, çıkabilen diş protezi, metal tokalı kemer, bozuk para, anahtarlık, silah, çakı, çengelli iğne, saç tokası ve küpelerin çıkarılması gerekmektedir.

İstenen tetkike göre radyoloji sekreterliği tarafından yapılan uyarılar dikkate alınmalı , çekim sırasında radyoloji teknisyenlerinin yönlendirmelerine uyulmalı ve hareket edilmemelidir.

BEYİN MR,

VERTEBRA LOMBER MR,

VERTEBRA SERVİKAL MR,

VERTEBRA TORAKAL MR,

KULAK MR,

MEME MR,

EKLEM MR,

ABDOMEN MR,

HİPOFİZ MR Klinisyenler tarafından tanı için başvurulan, en sık kullanılan MR örnekleridir.

Güncelleme: 14/02/2019