Tıbbi Hizmetlerimiz

Check-Up Nedir ?

Yoğun ve stresli şehir yaşantısı ve kirlenen doğa, bozulan ekolojik dengeler ve tükettiğimiz endüstriyel ağırlıklı gıdalarımız, soluduğumuz kirli hava genetik faktörler ve ailede sık görülen hastalıkların  bulunması, alkol ,sigara gibi alışkanlıklarımız ve hareketsiz yaşam tarzımız   vücudumuzda  birçok hastalık için risk oluşturmaktadır.

Riskleri  ve saptanmamış gizli hastalıkları belirlemek ancak check-up’ın sorgulayıcı mantığı ve tanısal tarama testelerinin yapılması ile mümkündür.

Modern tıbbi teknolojinin sunduğu tüm testleri tüm araştırma, tetkik ve görüntüleme yöntemlerinin hepsini uygulamak amaca yönelik olmayıp zaman alıcıdır. Bu nedenle şikayete, cinsiyet, yaşa, sağlık durumuna ve doktorun muayene bugularına göre bir Check-up programları oluşturulması gerekmektedir.

Check-up  hiçbir şikayeti olmayan bireylerde,   henüz saptanmamış ancak ileride hastalığa yol açabilecek problemlerin saptanması ve önleyici tedbirlerin alınmasını hedefleyen bir  sağlık kontrol işlemleri bütünüdür.

Yılda bir kez yapılacak olan check-up ile meme, rahim ağzı, prostat ve kalın bağırsak kanserlerinin erken dönemde teşhisi mümkündür.  Birçok hastalık vücutta belirti vermeden sinsice seyretmektedir. Yorgunluk, halsizlik gibi günlük yaşantımızda çok da önemsemediğimiz  bulgular, koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon gibi  birçok hastalıkta ilk bulgu olabilir. Bu nedenle  erken tanı, yaşam süresi ve kalitesi açısından son derece önemlidir.

Hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlar erken dönemde etkilenmeye başlar. Dokuya zarar veren bu tür hastalıklarda erken teşhisin ve düzenli tedavinin önemi büyüktür. Hastalık ne kadar erken dönemde fark edilirse, uygulanacak tedavinin başarısı da o kadar yüksek olmaktadır. Bu nedenle yaptıracağınız check-up ile sağlığınız ile ilgili önlem almış olacaksınız.

Süreç Nasıl İşler ?

Check-Up doktorunuz sizin risk değerlendirme görüşmenizi ve fizik muayenenizi yapar ve sizin için yapılacak diğer testler varsa, bu testlerin neler olduğunu belirler.

Yapılacak testleri size eşlik edecek hasta danışmanınız organize eder.

Sonuçlar çıktığında ise, Check-Up doktorunuz ile yeniden görüşmeniz sağlanır .

Belirlenen sağlık sorunları ile ilgili olarak neler yapılacağını doktorunuz ile birlikte ayrıntılı olarak değerlendirebilirsiniz.

Ailenizin diğer fertlerini etkileyecek unsurlar varsa onlarla ilgili neler yapılabileceğine dair danışmanlık alabilirsiniz.

Görüşmede tüm sorularınızı doktorunuza sormaktan çekinmeyiniz.

Özel Egepol Hastanesi'nde yaş ve cinsiyet farklılıklarına göre düzenlenen standart check-up programlarının yanı sıra yaşam tarzınız, kişisel özellikleriniz, alışkanlıklarınız, beklentileriniz ve ailenizin tıbbi geçmişi hakkında verdiğiniz bilgiler dikkate alınarak size özel riskler belirlenir ve öncelikleriniz doğrultusunda bir check-up programı sunulur.

Özel Egepol Hastanesi Check-Up Ünitesi’nde kişiselleştirilmiş Check-Up ile kişilerin tüm sağlık öyküsü incelenip, yaş ve cinsiyete yönelik tarama testleri ile birlikte muayenesi de yapılarak olası hastalık riskleri araştırılır. Böylece önerilen yaşam tarzı değişikliği ve tedaviler ile kişiler sağlığını uzun yıllar koruyabilir. Yılda 1 kez yaptırılacak kişiselleştirilmiş Check-Up ile birçok hastalığa erken tanı konulabilir

Kişiye Özel Risk Değerlendirmesi

Özel Egepol Hastanesi Check-Up Ünitesi’ne başvurduğunuzda yaş, kişisel özellikler ve aile sağlık öykünüz detaylı olarak öğrenip, size en uygun Check-Up Paneli ile özel bir sağlık risk değerlendirmesi yapacağız. Unutmayınız ki sizi muayene etmeden, aile sağlık öykünüzü öğrenmeden ve kişisel özelliklerinizi bilmeden hiç kimse size tam bir Check-Up öneremez ve doğru bir Check-Up tümüyle kişiye özel olmalıdır.

Check-Up’a Gelmeden Önce:

Hamileyseniz ya da hamile olma olasılığınız varsa işlemlere başlamadan önce mutlaka doktorunuza bildiriniz

Karşılaştırma yapılabilmesi için daha önce yapılmış test ve diğer tetkik sonuçlarınız varsa lütfen beraberinde getiriniz.

Randevu gününde mutlaka aç geliniz (8-12 saatlik bir gece açlığı yeterlidir). Bu arada bir şey yemeyiniz, su dışında hiçbir şey içmeyiniz ve sigara kullanmayınız.

Eforlu EKG için, koşuya uygun bir ayakkabı, çorap ve eşofmana ihtiyacınız olacaktır.

İki gün süre ile kırmızı et, brokoli ve turp gibi sebzeler yememiş olmanız tavsiye edilir. Aksi taktirde bazı testlerin tekrarlanması istenebilir.

C vitamini kullanılıyorsa, alınan günlük miktar 250 mg’ı geçmemelidir.

Demir içeren ilaçlar kullanılıyorsa, check-up’tan en az iki gün önce kullanımı kesilmelidir.

Mensturasyon (adet) günlerinde verilen idrar örneklerinin de sağlıklı bir incelemeye uygun olmadığını unutmayınız.

Ağır spor ve bedensel koşuşturmalar değerlerinizi etkileyecektir.Son 1-2 günlük huzur ve sakinlik sizin için daha sağlıklı neticeler üretecektir.

Check-Up sonuçlarınız normal ise, bir sonraki Check-Up için 1 yıl sonra sizi yeniden bekliyor olacağız.

Sağlık dolu günler dileriz.

Güncelleme: 13/02/2019