Tıbbi Hizmetlerimiz

Dermatoloji, deri, saç, tırnak, ağız içi ve Zührevi Hastalıkların (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) tanı ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır.

Hastanemiz  Dermatoloji Kliniği’nde hastalarımızın dermatolojik muayene, tanı, tedavi ve takipleri, modern teknolojik yöntemlerle uzman hekiler tarafından yapılmaktadır.

SIK KARŞILAŞILAN DERMATOLOJİK SORUNLAR:

Sivilce (Akne), mantar hastalıkları, ayak ve ellerde nasır,siğil,tırnak batması kaşıntılı cilt hastalıkları,saç dökülmesi (Alopesi), kıllanma bozuklukları,, ekzema (atopik ekzama, nummular ekzama, dishidrotik ekzama, kontakt ekzama, el ekzaması, bez belgesi ekzaması, seborreik ekzama) , sedef, kurdeşen (ürtiker) ve atopik dermatit,kontakt allerjik dermatit, güneş allerjisi ve  deri kanserleridir.

Deride yaşın ilerlemesine bağlı gelişen belirtiler, cilt  lekeleri, akne izleri ve çatlak tedavileri için tedavi ve  güneş ışını yararı ve zararlarından korunma konusunda dermakozmetik danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

DERMATOLOJİK TANI YÖNTEMLERİ:

Direkt Mikroskobik İnceleme: Mantar, bakteri ve akar enfeksiyonlarında ve saç hastalıklarında deriden alınan örneklerin mikroskop altında incelenmesi ile yapılan hızlı bir tanısal yöntemdir.

Wood Işığı İncelemesi: Cilt Lekelerinde (melazma olarak adlandırılan kahverengi yüz lekeleri , doğum lekeleri), Ala Hastalığında (vitiligo) ve mantar ve bakteriyel enfeksiyonlarda hastalığa özgü renk ile floresans Işığı yardımı ile saptanmakta ve tanısı konulmaktadır.

Dermoskopik İnceleme:

Benlerin (nevüs), ciltteki damarsal oluşumların (telenjektazi, hemenjiom) ve deri kanserlerinin (malign melanom, bazal ve skuamoz hücreli karsinomlar) dermoskop adı verilen özel büyüteçler altında yapısal incelemesi cilt kanserlerinde ile erken tanıyı kolaylaştırmaktadır.

Deri Yama ve Deri Prick Testleri:

Allerjik deri hastalıklarında allerjen madde tespiti veya dışlanması için sırtta Yama Testi (Truetest), kolda Prick Test uygulanmaktadır.

Biyopsi:

Dermatolojik muayenenin yeterli olmadığı deri hastalıklarında lokal anestezi kullanılarak deriden parça alınması işlemidir. Alınan parçanın patolojik incellenmesi yoluyla tanı koymak mümkündür.

DERMATOLOJİK GİRİŞİMSEL İŞLEMLER

Debridman ve Yara Bakımı: El ve ayaklarda bulunan  nasır, siğil ve deri ülserlerinde ölü doku temizlenip yara bakımı yapılmaktadır. Bu işlem genellikle ağrısızdır. Gerektiğinde lola anestezi uygulanbilir.

Kriyoterapi (Dondurarak Tedavi) :Siğiller, lekeler, güneş hasarına bağlı gelişen lezyonlarda sıvı nitrojen gazı lezyonlu deriye püskürtülerek  uygulanmakta ve istenmeyen doku çıkarılmaktadır.

Elektrokoterizasyon :  Siğiller, et benleri, güneş hasarına bağlı gelişen kabarık lezyonlarda lezyonlu deri traşlandıktan sonra zemin elektrik akımı ile lokal anestezi uygulanarak  yakılmaktadır.

Eksizyon (Lezyonun  Ciltten Çıkartılması :  Benler (nevüs), damarsal lezyonlar, deri kanserleri estetik yöntemle çıkartılıp histopatolojik olarak incelenmektedir.

Lezyon İçi Enjeksiyonlar:  Patolojik yara iyileşmesine bağlı cilt  skarı ve izlerinde (keloid), aknede ve saçkıran (alopesi areata) hastalığında lezyonlu deriye kortikosteroid ilaçlar enjekte edilmektedir.

Botoks Enjeksiyonu :

Botoks enjeksiyonu bir bakteriden elde edilen toksinin belirli konsantrasyonlarda doku içine verilerek tedavi amaçlı kullanılmasıdır.  Aşırı terleme (hiperhidroz) hastalığında; topikal tedaviye yanıtsız hastalara el, ayak ve koltuk altı bölgelerine cilt içine uygulanmaktadır. Altı-sekiz ay aralıklarla tekrarlanabilmektedir.

DERMATOKOZMETİK UYGULAMALAR

Kimyasal Peeling:  AHA (alfa hidroksi asit) kullanılarak derinin yüzey kısmının soyulması yolu ile yapılan uygulamadır. Cilt bakımı, akne ve izleri, yüzeysel kırışıklıklar ve deri kanseri riski taşıyan lezyonlar için uygulanmaktadır.

Dermaroller :

Dermaroller silindir şeklinde, üzerinde pek çok ince iğne bulunduran bir cihazdır. Mikro iğneler sıra halinde dizilmiş, 0,5-2 mm. uzunlukta ve 0,1. mm çapındadır. Dermarol tedavisi ciltte sarkma ve kırışıklık giderme, sivilce izleri, yara izi tedavisi, deri çatlaklarında kullanılan bir yöntemdir.

Fraksiyone Lazer Tedavisi:

Fraksiyonel lazer, ciltteki kollajeni yok etmeye yönelik geliştirilmiş tedavi yöntemidir.  Fraksiyonel lazer ile cilt altındaki yıpranmış kollajenin yok edilmesi, yeni kollajen oluşturulması amaçlanır.  Diğer tedavi metodlarına göre çok kısa sürede iyileşme sağlayan yeni bir yöntemdir.  Cilt yenileme, dövme silme, güneş lekelerini yok etme işlemleri başarı ile uygulanmaktadır.

Güncelleme: 13/02/2019