Tıbbi Hizmetlerimiz

Kalp hastalıklarının en sık ve en önemli nedeni, kalbi besleyen koroner atardamarlarının daralması ya da tıkanmasıdır.  Damar sertliği olarak bilinen koroner damarların plaklarla tıkanması sonucu kalbin kasılmasını sağlayan  kaslara yeterli kan gitmemesi kalp krizi ile sonuçlanmaktadır. Hiçbir belirti vermeden ansızın ortaya çıkabilen kalp damar hastalıklarının tanısında bilgisayarlı tomografi ile koroner kalsiyum skorlaması  yapılmakta ve ve koroner  kalp hastalıklarının erkek tanısına olanak sağlamaktadır
Koroner Kalsiyum Skorlaması
Koroner damarlarda kalsiyum skorlaması; damardan herhangi bir ilaç verilmeden yapılmaktadır ve yaklaşık 15 saniye sürmektedir. Kalsiyum birikimlerinin saptanması ile hastaların kalp hastalığı açısından riski belirlenebilmekte, erken teşhis ile önlem alınabilmektedir.
Erkeklerde 35 yaş ve üzerinde, kadınlarda ise 40 yaş ve üzerinde Tarama testi olarak kabul edilen koroner kalsiyum taraması,yüksek kolesterol, ailede erken yaşta kalp hastalığı öyküsü, şeker hastalığı, yüksek kan basıncı, sigara, hareketsiz yaşam ve şişmanlık gibi risk faktörleri varlığında, erken tanı amacıyla rutin tarama testi olarak kullanılabilir.
Koroner kalsiyum taraması ile elde edilen skor sağlıklı bireylerde hastada sıfır olmalıdır. Yani kalp damarlarında kalsiyum birikimi saptanmamalıdır. Bu durumda kişide kalp damar hastalığının olmadığı ya da  kalp krizi riskinin çok düşük olduğunu düşünülür. Saptanan Skor sıfır olsa bile kalp krizi için risk faktörlerini azaltmak ve sağlıklı yaşam koşullarına uymak önem taşımaktadır.
Kalsiyum skorlamasının derecesine göre risk faktörlerine yönelik önlem alınması ve ilaçla tedavi seçenekleri hastalarımıza açıklanmaktadır. Yüksek skor varlığında hastaya ile koroner anjiyografi yapılması önerilmektedir.
BT Anjiyo Öncesinde Nelere Dikkat Etmelisiniz ?
Kullandığınız ilaçları tetkik öncesi mutlaka ilgili sağlık personeline bildiriniz.  İşlem öncesinde  5 saat süreyle hiçbir şey yiyip içmemelisiniz. Böbrek yetmezliği, alerji veya geçirdiğiniz önemli hastalıkları tetkik isteyen hekiminize mutlaka bildiriniz. Varsa önceki tahlil ve tetkik sonuçlarınızı yanınızda getiriniz.
İşlem  öncesi...
EKG elektrodu yapıştırılacağından ön bölümü kolay açılan veya kolayca çıkarılan rahat bir kıyafet giymeniz önerilir. Üzerinizde metal, takı, mücevher ve benzeri aksesuarlar bulumamalıdır. Gözlük, takma diş, işitme cihazı gibi cihazlar ve cep telefonu tetkik kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle iş-lem öncesi bu tür cihazları yakınınıza ya da hazırlık sırasında sağlık görevlisine bırakmanız önerilir. Tetkik sırasında ilaç verilebilmesi için damar yolu açılacak ve EKG bağlantısı için gövdenize elektrodlar yapıştırılacaktır. Kalp ritmini düzenlemek için ağızdan veya damardan ilaç verilmesi gerekebilir.
İşlem  sırasında...
İşlem, BT Ünitesi sağlık personelinin sürekli gözetimi altında yapılmaktadır. İletişiminiz mikrofon verilen komutlar size ulaştırılarak yapılacaktır. İşlem Süresince sağlık personeli sizi duyabilecek ve sizinle sürekli iletişim halinde olacaktır. Başlangıcında damar içi ilaç verilemeden önce bir kontrol görüntüsü alınacak. Daha sonra damar yolundan verilecek kontrast madde ile kalp ve koroner damarlarda görüntüler elde edilecek. Damardan size  yolundan ilaç verilmesi sırasında sıcaklık hissi veya ağzınızda metalik bir tat hissedebilirsiniz.  Bu durum geçicidir lütfen teleşlanmadan hareketsiz  kalmaya  davam  etmeniz tetkik kalitesi için çok önemlidir. İşlem sırasında sizden 12-15 saniye kadar, kısa süreli nefesinizi  tutmanız istenecektir.
İşlem  sonrasında...
Normal günlük hayatınıza devam edebilir, yiyip içebilirsiniz. Damardan verilen kontrast maddenin vücudunuzdan daha hızlı atılabilmesi için gün içinde fazladan 1-2 litre daha su içmeniz önerilir.

Güncelleme: 13/02/2019