Günümüzde kişilerin ölümüne neden olan en ciddi durumlardan birisi de beyin kanamasıdır. Çünkü beyin kanaması geçiren kişide sakatlık, felç ihtimalinin olabileceği gibi ölüm ihtimalide vardır. Her sene binlerce insanda beyin kanaması olduğu görülmektedir. Beyin kanaması, ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.

Beyin Kanaması Nedir?

Beyin kanaması, beyin boşlukları başta olmak üzere beyin dokusu ve yüzeyinde oluşan kanamalardır. Çoğu durumda hastanın hayatını kaybettiği görülür. Ölüm dışında farklı problemlerin de görülmesi mümkündür.

Beyin kanamasına hipertansiyon ve beyinde oluşan damar bozuklukları neden olabilir. Ayrıca beyin tümörleri, kafa travmaları beyin kanamasına neden olabilir.

Beyin Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanaması belirtilerine bakıldığı zaman herkeste değişiklik gösterdiği söylenebilir. Çünkü beyin kanamasının oluştuğu bölgeye göre belirtiler değişebilir. Ayrıca beyin kanamasının belirtileri anlık olabileceği gibi zamana da yayılabilir. Bundan dolayı uzun süreli olan belirtiler için bir an önce önlem alınmalıdır. Bunun yanında aniden oluşan belirtiler için, hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilir.

Beyin kanamasının belirtileri şöyledir;

 • Hafif bilinç kaybı
 • Sersemlikten komaya sürükleyen bilinçsizlik
 • Şiddetli olarak ortaya çıkan baş ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Baş dönmesi
 • Epilepsi nöbeti

Beyin kanaması her zaman için önceden anlaşılabilen bir hastalık değildir. Beyin kanaması sonucu kuvvet kaybı, felç, konuşma bozukluğu ve farklı sorunlar olabilir.

Beyin Kanamasının Nedenleri ve Çeşitleri

Beyin kanamasının en yaygın nedenleri şu şekilde ifade edilebilir;

 • Beyin tümörleri
 • Yüksek tansiyon
 • Kanama bozuklukları
 • Kan damarı anomalileri
 • Kafaya alınan darbeler
 • Anevrizma

Beyin kanaması sadece belirli bir tür ile ortaya çıkmaz. Birçok farklı beyin kanaması türü olması mümkündür. 3 adet ana beyin kanaması çeşidi olduğunu söylenebilir.

Buna göre beyin kanaması çeşitleri şöyledir;

 1. Subdural Kanama: Özellikle kafa travmaları sonrasında oluşan beyin kanaması türüdür. Beynin zarları arasında bulunan köprü toplardamarlar yırtıldığı veya koptuğu zaman ortaya çıkar.
 2. Subaraknoid Kanama: Kalp hastalığı yaşayan ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerde sıkça görülür. Bununla birlikte beyin damarlarında anevrizma adı verilen kanamada bu türe girmektedir. Subaraknoid kanama yaşayan kişiler çok şiddetli bir baş ağrısı hissettiklerini söylerler.
 3. Epidural Kanama: Kafatasının yanlarını oluşturan kemiklerin kırılması veya kemiğin altındaki bir atardamarın yırtılmasıyla epidural kanama görülür. Bu tip hastalarda bilinç kaybı yaşanması mümkündür.

Beyin Kanaması İçin Tedavi Süreci Nasıldır?

Beyin kanaması için muhakkak acil müdahale yapılması gerekir. Ölüm riski vardır ve bu yüzden hızlı hareket edilmesi gerekir. Ayrıca beyin kanaması sırasında beynin farklı bölümleri hasar alabilir. Bunun sonuçları da konuşma bozukluğu, uyuşma, felç ve benzer olumsuzluklar olabilir.

Beyin kanaması için tedavi, oluşan hasara ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterir. Cerrahi müdahale ve ilaç tedavisi sıkça başvurulan yöntemlerdir. Bunun yanında felç, uyuşma ve kuvvet kaybı gibi durumlarda fizik tedavi uygulanabilir.

Beyin Kanaması Sonra Kalıcı Hasar Bırakır Mı?

Beyin kanaması, beyin dokusundaki kanamanın bir sonucudur ve genellikle ani bir travma veya bir kan damarının patlaması nedeniyle meydana gelir. Beyin kanaması, vücudun önemli bir işlevini kontrol eden beyin dokusunda kalıcı hasar bırakabilir.

Beyin kanamasının şiddeti ve yeri, kalıcı hasarın oluşma olasılığını belirler. Küçük bir kanama, hafif semptomlara neden olabilir ve bu semptomlar birkaç hafta içinde iyileşebilir. Ancak, büyük bir kanama, beyindeki önemli işlevleri kontrol eden bölgeleri etkileyebilir ve kalıcı hasara neden olabilir.

Kalıcı hasarın türü, beyin kanamasının yerine ve şiddetine bağlıdır. Örneğin, dil, hareket ve düşünme yeteneğini kontrol eden bölgelerdeki hasar, uzun süreli etkiler bırakabilir. Bununla birlikte, beyindeki daha az kritik alanlardaki hasar, daha hafif semptomlara neden olabilir.

Beyin kanaması sonrasında, tedavinin erken başlaması, hasarın etkisini azaltabilir ve kişinin hayat kalitesini iyileştirebilir. Tedavi, genellikle kanamayı kontrol etmeyi, beyin basıncını azaltmayı ve beyin dokusunun kan dolaşımını artırmayı içerir. Bu tedaviler, beyindeki hasarı azaltabilir ve kişinin tamamen iyileşme şansını artırabilir.