Vücutta insülin üretilememesi veya kullanılamaması durumunda kan şekeri yükselir. Bu durumda diyabet olarak bilinen ve farklı tipleri bulunan şeker hastalığı (Diabetes Mellitus) ortaya çıkar.

Şeker hastalığı, alınan şekerin sindirilememesine neden olduğundan dolayı vücutta farklı komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle hastaların yaşamları boyunca sağlıklarını korumak için diyet uygulaması gerekebilir.

Diyabet Hastalığı Tipleri Nelerdir?

Şeker hastalığının temelde tip 1, tip 2 ve gestasyonel olmak üzere 3 farklı türü bulunmaktadır. Ancak her çeşidinde kan şekeri yükselmekte, dolayısıyla kişiye zarar vermektedir.

Gestasyonel diyabet, hamileliğin ilerlemesiyle vücutta insülin salgılanamaması durumudur ve çoğunlukla hamilelik sonlandığında kendiliğinden kaybolmaktadır. Henüz ortaya çıkmamış diyabet hastalığıysa gizli şeker veya pre – diyabet olarak anılmaktadır. Bu durumda şeker yüksek çıkmasına rağmen tanı koyacak belirtilere rastlanmamaktadır.

Tip 2 diyabet, en yaygın görülen ve insülin direnci oluşturulan diyabet hastalığıdır. Kilo alımı, egzersiz eksikliği, stres ve genetik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Tip 2 diyabet hastaları çoğunlukla çok sık idrara çıkar, sürekli susar ve bazı kalp hastalıklarına daha eğilimli olur. Düzenli ilaç kullanımıyla kontrol altına alınabilir.

Tip 1 diyabette kandaki insülin miktarı yeterli değildir. Glikoz (şeker) seviyesi çok yüksek değerlere çıkabildiğinden dolayı günlük olarak enjeksiyonla insülin takviyesi alınması gerekebilir. Çoğunlukla küçük yaşlarda ortaya çıkar ve vücudun kendi pankreas hücrelerine saldırması durumunda görülür.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Kandaki şeker seviyesinin normalden yüksek olması kısa sürede hissedilebilmektedir. Ancak diyabet tanısının konulması için belirtilerin uzun süre devam etmesi gerekir. Bu hastalık yetişkinlerde ve çocuklarda benzer belirtiler gösterebilmektedir. Sık sık idrara çıkmak, susamak ve ağız kuruluğu hissetmek en yaygın semptomlar arasında olsa da diyabet hastalarında aşağıdaki belirtiler de görülebilmektedir:

 • Yaraların çok geç iyileşmesi
 • Cilt kuruluğu
 • Kaşınma
 • Yorgunluk
 • Kilo kaybı/alımı
 • Sinirlilik hali
 • Depresyon
 • Bilinç bulanıklığı veya bilinç kaybı
 • Kusma
 • Nefeste meyve ya da aseton kokusu
 • Daha hızlı şekilde nefes alıp verme
 • Normalden fazla su tüketimi

Bunlara ek olarak, çocuklarda sık sık yatak ıslatma durumu görülebilmektedir. Uyku sorunları, ciltte koyulaşma ya da dikkat eksikliği de çocuklarda diyabet olabileceğinin bir göstergesidir.

Stres Şeker Hastalığı Yapar Mı?

Stres, şeker hastalığına neden olabilir veya mevcut şeker hastalığının semptomlarını artırabilir. Stres, vücudun stres hormonu olan kortizolü salgılamasına neden olur ve kortizol, vücudun insülin direncini artırarak kan şekerini yükseltir. Ayrıca, stres, insanların sağlıksız davranışlarda bulunmalarına neden olabilir, bu da şeker hastalığı riskini artırabilir.

Stresin şeker hastalığına etkisi, uzun süreli stresle ilişkilidir. Uzun süreli stres, vücudun insülin direncini artırarak kan şekeri düzeylerini yükseltir. Bunun yanı sıra, stres, vücuttaki iltihaplanma düzeylerini artırarak şeker hastalığı riskini de artırabilir.

Şeker hastaları, stresle başa çıkma becerilerini geliştirerek şeker hastalığı yönetimlerini iyileştirebilirler. Stresle başa çıkmanın yolları arasında egzersiz, meditasyon ve yoga gibi gevşeme teknikleri, sosyal destek ve psikoterapi yer alır. Bu yöntemler, stres hormonlarını azaltabilir, kan şekerini kontrol altında tutabilir ve şeker hastalığına bağlı komplikasyonların riskini azaltabilir.

Sonuç olarak, stres şeker hastalığına neden olabilir veya mevcut şeker hastalığının semptomlarını artırabilir. Uzun süreli stres, vücudun insülin direncini artırarak kan şekeri düzeylerini yükseltir ve şeker hastalığı riskini artırabilir.

Diyabet Hangi Hastalıklara Yol Açabilir?

Şeker hastalığı daha çok obeziteyle ilişkilendirilmektedir ancak yalnızca tip 2 diyabet hastası olan kimselerde obezite görülebilir. Tip 2 diyabeti olan hastaların %80’i kilolu olduğundan dolayı obeziteye yatkınlık vardır. Ancak sağlık durumunu kontrol altında tutmak için uygun diyetlere başlandığında bu yatkınlıkta azalma olacaktır. Ayrıca diyabetin yol açabileceği hastalıklar aşağıda yer almaktadır.

 • Kalp ve damar rahatsızlıkları
 • Felç
 • Gözde hasar veya görme kaybı
 • Böbrek yetmezliği
 • Sinir sistemi rahatsızlıkları
 • Diyabetik atak
 • Erkek hastalarda sertleşememe durumu

Hastalıkların ortaya çıkış sebebi diyabetle ilgili olduğunda komplikasyonların önlenmesi veya azaltılması mümkündür. Bunun için uygun tedavi yöntemlerine en kısa sürede başlanması gerekir. Hastaların yaşam kalitelerini yükseltmeleri de oluşabilecek pek çok hastalığın tedavisine katkıda bulunur.

Diyabet Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kronik bir rahatsızlık olduğundan dolayı diyabetin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak uygulanan tedaviler hastaların normal yaşamlarına dönmesini sağlamakta ve belirtileri azaltmaktadır.

Kan şekerinin anormal seviyelere çıkmasını engellemek için tip 2 diyabette antidiyabetik ilaçlar, tip 1 diyabetteyse insülin enjeksiyonu kullanılmaktadır. Obezite olan hastalarda gastrik bypasa ameliyatı %80 – 100 oranında tedavi edicidir ancak çok fazla tercih edilmemektedir.

Diyabetin kontrol altında tutulması için hastaların sağlıklarına dikkat etmesi, en önemlisi doğru şekilde beslenmeleri gerekir. Fazla şeker tüketiminden kaçınmak ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak insülin seviyesinin normal düzeylerde tutulmasına yardımcı olacaktır.