Ciltte solgun görünüm, kırışıklık, sivilce izi gibi istenmeyen pek çok durum meydana gelebilir. Kimyasal peeling, bazı solüsyonlar sayesinde kişinin cildinin iyileştirilmesini sağlar. Derinin tazeliğini koruyarak gençlik ve güzellik kazandıran bu işlem pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Kimyasal Peeling Kimlere Uygulanır?

Cildinin daha iyi görünmesini isteyen her yetişkin bireye kimyasal peeling işlemi yapılabilmektedir. Özellikle cilt parlaklığı kaybolan, yaşlılık belirtileri görülen, güneş lekeleri ve sivilce izleri bulunan kişilere uygulanmaktadır.

Çillerin azaltılması, kalıtsal faktörlerin ortadan kaldırılması ya da gebelikte oluşan lekelerin giderilmesini isteyen kimseler de kimyasal peeling yaptırabilmektedir. Bu işlem hem kadın hem erkek cildinde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır?

Kimyasal peeling uygulaması cilde jel ve solüsyonların sürülmesiyle yapılmaktadır. Ana maddeleri daha çok asit içerdiğinden dolayı cilde temas etmeleri oldukça faydalıdır. Yalnızca yüzde değil, boyun ve ellerde de kullanılarak leke karşıtı özellik gösterirler. Çoğunlukla alfa hidroksi asitleri (AHA), glikolik asit, laktik asit ve meyve asitleri içeren peelinglerden yardım alınmaktadır.

Kimyasal Peeling Kaç Seansta Etki Eder?

Kimyasal peeling, cilt yüzeyindeki ölü hücre tabakasının uzaklaştırılması amacıyla kullanılan bir dermatolojik tedavi yöntemidir. Kimyasal peeling işlemi, ciltteki lekelerin, sivilcelerin ve cilt yaşlanması belirtilerinin giderilmesine yardımcı olur. Kimyasal peelingin etkisi, kullanılan kimyasal çözeltinin türüne, konsantrasyonuna ve uygulama yöntemine bağlı olarak değişebilir.

Kimyasal peeling etkisini belirleyen faktörler arasında cilt tipi, ciltteki hasarın şiddeti ve tedavinin amaçları da yer almaktadır. Genellikle, ciltteki hasarın daha hafif olduğu durumlarda daha az sayıda kimyasal peeling seansı yeterli olabilir. Ancak ciltteki hasarın şiddeti arttıkça, tedavi süresi ve sayısı da artabilir.

Kimyasal peeling işlemi sonrasında, hastaların ciltlerinde kızarıklık, kabuklanma ve hassasiyet gibi geçici yan etkiler görülebilir. Bu nedenle, işlemden önce, hastaların cilt tipleri ve özellikleri dikkate alınarak uygun bir tedavi planı belirlenmelidir. Genel olarak, ciltteki hasarın şiddetine bağlı olarak ortalama 3-8 seanslık bir kimyasal peeling tedavisi önerilebilir.

Kimyasal peeling tedavisi uygulamadan önce, hastaların tedavi süreci hakkında detaylı bilgilendirilmesi ve tedavi sonrası dikkat edilmesi gereken noktaların açıkça belirtilmesi önemlidir.

Yüzeysel Kimyasal Peeling Nedir?

Bu peeling çeşidinde derinin en üst tabakasını etkileyen içerikler kullanılır. Hafif bir yanma hissi oluşturduğundan dolayı deri kızarsa da kısa sürede eski haline döner. İnce kırışıklardan kurtulmak için tercih edilen bir yöntemdir. Ayrıca cilt tonunu eşitlemek, akne sorunundan kurtulmak ve aşırı kuruluğu gidermek için uygulanabilir. Çoğunlukla haftalık ya da aylık şekilde, en fazla 8 seans olacak biçimde yapılmaktadır.

Orta Derinlikteki Kimyasal Peeling Nedir?

Derinin hem en üst hem de orta tabakasının hedef alındığı peeling çeşidi orta derinlikteki kimyasal peeling olarak adlandırılır. Deride yüzeysel peelinge göre daha derin bir soyma etkisi oluşturur. Kızaran deri zaman içinde kabuklanır ve soyulmaya başlar. Yenilenen cilt daha parlak, sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşmuş olur. Etkili bir yöntem olduğu için 2 ya da 4 ayda bir uygulanmaktadır ve 4 seansa kadar tekrar edilebilmektedir.

Derin Kimyasal Peeling Nedir?

Derinin daha derininde yapılan bu peeling nispeten geç iyileşen bir peeling çeşididir. Bu uygulama çoğunlukla bir kez uygulanır ve deri iyileştikten sonra faydaları görülebilir. Derin bir tabakada işlem yapıldığından dolayı iyileşme süresi orta ve yüzeysel peelinglere göre daha uzun sürmektedir. Fakat bir müddet sonra cildin istenilen görünüme kavuşmasını sağlamaktadır.

Kimyasal Peeling Ağrı Yapar mı?

Peeling çeşitleri cihazla birlikte uygulandığından dolayı derinin farklı tabakalarına etki edebilmektedir. Uygulanan peeling çeşidine göre az da olsa ağrı hissedilebilmektedir ancak genelde ağrısızdır. Orta ve yüzeysel peelinglerde hafif bir yanma hissi görülse de uyuşturmaya gerek olacak kadar ciddi bir durum söz konusu değildir. Ancak derin peelingler uyuşturulmadığında ağrıya neden olacağından dolayı lokal anesteziyle birlikte yapılmaktadır.

Kimyasal Peeling İşleminden Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yapılan peelingler deri tabakalarına etki etmektedir. Bu nedenle deriyi korumak ve peelinglerin faydasını görebilmek için işlemden sonra aşağıdaki konularda dikkatli olmak gerekir.

 • Kabuklar kesinlikle soyulmamalıdır.
 • Nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Uzun süre güneşte kalmamaya dikkat edilmelidir.
 • Uygulamadan sonra makyaj yapılmamalıdır.

Kimyasal Peeling Kimlere Uygulanmaz?

Her ne kadar cilt için faydalı olsa da kimyasal peeling yapılmaması gereken durumlar bulunur. Aşağıda yer alan durumlara sahip olan bireylere peeling uygulanması cilt bariyerinde kalıcı hasarlar oluşturabilmektedir.

 • Gebelik ve emzirme döneminde olan kadınlarda
 • Açık yara veya uçuk enfeksiyonu olması durumunda
 • İzotretinoin tedavisi görenlerde
 • Fotoduyarlılık oluşturan ilaç kullanan kişilerde
 • Aspirin alerjisi olanlarda
 • Bazı ilaçları kullanan kişilerde
 • Gün içinde çok fazla güneş ışığına maruz kalan bireylerde.