Retrorektal ya da presakral bölgelerde (yani kısacası makat ile kuyruk sokumu arasında bulunan bölge) kitleler nadir bir şekilde görülüyor. Retrorektal tümörler ise, genellikle belirti vermez ve sessizce ilerleyebilir. Tümoral kitlelerin önemli bir kısmı iyi huylu olsa da, bazı zamanlarda kötü huylu kitlelere de rastlanabiliyor. Bu gibi durumlarda tümörün tamamen çıkarılmasını amaçlayan cerrahi bir operasyon yapılması gerekiyor.

Presakral Kitle Ne Demek?

Presakral kitle, sakrum ile rektum arasında kalan bölgede yer alan kitlelerdir. Bu bölgelerde oluşan kitleler, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. En sık görülen nedenler arasında rektum kanseri, over kanseri, prostat kanseri, lenfoma, fibrom, lipom gibi tümörler yer alır. Bunun yanı sıra enfeksiyonlar, travmalar ve inflamasyonlar da presakral kitle oluşumuna neden olabilir.

Presakral kitlelerin tanısı için fizik muayene, ultrasonografi, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve bilgisayarlı tomografi (BT) gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Bu görüntüleme yöntemleri kitlelerin boyutu, şekli ve yerleşimi hakkında bilgi sağlar ve dokuların yapısal özelliklerini değerlendirir. Tanısal amaçla ayrıca biyopsi yöntemleri de kullanılabilir.

Presakral kitlelerin tedavisi, tümöre neden olan faktörlere ve kitlelerin büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Kitlelerin benign olması durumunda takip edilmesi yeterli olabilirken, malign kitlelerde cerrahi müdahale, kemoterapi veya radyoterapi gibi tedaviler uygulanabilir. Hastalık seyrinin ve tedaviye yanıtın izlenmesi için düzenli takipler önemlidir. Presakral kitlelerin tedavisi, hastanın klinik durumuna ve tümörün patolojik özelliklerine göre kişiselleştirilmelidir.

Tanı Yöntemleri

Retrorektal ya da presakral tümörler; jinekolojik muayene ya da rektal muayene sırasında, rastlantısal bir şekilde tespit edilebiliyor. Tümörler sıkça Pelvik MRI ile kolaylıkla tespit ediliyor. Lezyonların detaylı olarak tanı konulabilmesi için MRI dışında, diğer güncel görüntüleme yöntemleri olarak da bilinen PET-CT, CT taraması da istenebiliyor.

Rektorektal kitleler (presakral) kuyruk sokumu ile makat arasında meydana gelen kitle şeklinde ifade edilen bir rahatsızlık olarak bilinir. Gelişen kitle yapısı ise, tümör olarak değerlendirilirken aynı zamanda sinsi bir şekilde ilerlediği de bilinir. Bu nedenle de bu kisti, kişinin kendi kendine fark edebilmesi çok zordur. Meydana gelen tümör yapısı da iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır.

Makat ve kuyruk sokumu kısmı arasında daha belirgin bir hale gelen tümörlerin alınması gerekli olur. Aksi bir durumda ise, önemli derecede kişinin hayatını olumsuz bir yönde etkilenmeye başlar. İlk yaşattığı sıkıntıların başında ise, tuvalet ihtiyacını karşılarken zorluk yaşanmaya başlanması yer alır. Aynı şekilde katı dışkının yapılamaması ya da zor çıkması haliyle kabızlık sorunu da pekiştiği bilinir.

Presakral hastalığı ile ilgili yürütülen araştırmalarda kişide ortaya çıkan belirtiler detaylı bir şekilde incelenir. Hatta bu hastalıkla ilgili yürütülen araştırma doğrultusunda da ortalama olarak 30 yaşındaki bir kişide ortaya çıkan olgular ele alınarak tespit edilir.

Kişinin yaşadığı sıkıntılar içinde ilk sırada yer alan sorun ise, şiddetini arttırmaya başlayan şişlik ve karın ağrıları oluştuğu şeklinde bilinir. Aynı zamanda kalça kemiklerinde başlayan ağrı sonucunda hekime başvurduğu bilinir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Retrorektal tümörlerin tedavisinde ve değerlendirilmesinde sinir ve kemik yapıları, yumuşak dokuları içeren pelvik anatominin doğru anlaşılması çok büyük bir önem taşıyor. Kitlenin tespit edilmesi halinde ise, bu tümörler cerrahi olarak bütünlükleri bozulmadan, kapsülü ile birlikte çıkarılıyor.

Bu nedenle de iyi huylu gelişen tümör yapısının da ilerleyen zamanlarda kötü huylu tümöre dönüştüğü bilinir. Cerrahi tekniklerle birlikte meydana gelen tümörlerin çıkarıldığı bilindiğinden dolayı tedavi şekli
de cerrahi operasyon ile gerçekleştirilir.

Bu rahatsızlık ise, genellikle nadir bir şekilde görülen bir sağlık sorunu olduğundan tıp alanında bilindiği kadar halk arasında yaygın bir şekilde bilinen bir hastalık olarak ifade edilir. Retrorektal kitleler ise, tıp alanında presakral olarak da ifade edilir.

Her ikisi de aynı soruna yönelik bir ifade şekli vardır. Bunlar kişiyi önemli ölçüde etkiler. Çünkü bunun yanında tümör oluşumu da meydana gelebilir. Özellikle de kötü huylu tümör oluşumu nedeni ile farklı bir hastalık da ortaya çıkabilir.

Retrorektal (Presakral) Kitleler Belirtileri Nelerdir?

Retrorektal kitleler (presakral) belirtileri ise, genellikle her insanın fark edebileceği şekilde ortaya çıkmayabilir. Genel belirtiler bilinmesine rağmen her kişinin anlamaması sonucunda sinsi bir şekilde ilerleyen bir hastalık olarak da ortaya çıkar. Ama bazı durumlarda şu şikayetler meydana gelebilir;

  • Rektal alanda sürekli bir doluluk hissi yaşanması.
  • Tuvalet ihtiyacının daha zor karşılanmaya başlanması.
  • Leğen kemiklerinde bir ağrı yaşanması.
  • Kronik ishal ya da kabızlık oluşturabilmesi.
  • Ağrısız meydana gelen rektal kanamalar.
  • Karın ağrısı.
  • Şişkinlik gibi belirtiler meydana gelir.