Özellikle yaşlılığa ya da zayıflamaya bağlı olarak yüz – boyun bölgesinde kırışıklık ve sarkıklık görülebilir. Çeşitli operasyonlarla bu görünümün değiştirilmesi mümkündür. Yapılan işlemler yaklaşık 3 – 4 saat sürmekte ve hastalar ortalama olarak 1 – 2 gün hastanede gözetim altında tutulmaktadır.

Yüz-Boyun Germe Nedir?

Genel anestezi altında yapılan yüz – boyun germe ameliyatı, yüz ve boyu bölgesinde oluşan deformasyonları gidermek için kullanılır. Bu işlemde doğal bir görünüm kazandırılarak daha genç ve güzel görünen bir yüz ortaya çıkarılır.

Gerekirse kas ve dokularda sıkılaştırma, fazla yağları alma ve pürüzsüzleştirmeye yarayan diğer işlemlerden yardım alınabilir. Çoğunlukla ameliyatta birden fazla işlem yapılmakta, böylelikle tamamen estetik bir görünüm oluşturulmaktadır.

Yüz-Boyun Germe İşlemi Kimlere Uygulanmaktadır?

Ameliyat için en uygun adaylar, yüzünde yaşlılık belirtisi olan kişilerdir. Ancak ameliyatın başarılı sonuçlanması adına cildin elastik yapısının koruyor olması oldukça önemlidir. Hastalar genellikle 40 – 70 yaş grubunda olurlar ve gerçekçi hedefleri olduğu sürece yapılan işlemden memnun kalırlar. Ayrıca yüz – boyun germe işlemi anestezi almaya uygun, ameliyata engel olacak başka bir rahatsızlığı olmayan kişiler için uygundur.

Yüz ve Boyun Germe İşlemleri Aynı Anda Uygulanır mı?

Yüz ve boyun ameliyatları çoğunlukla birlikte yapılan işlemlerdir fakat ayrı ayrı uygulanmaları mümkündür. Yüz germe işleminde kırışıklıklar ve yağ birikintileri giderilirken göz kapaklarına da gerekli bakımlar yapılır. Boyun germe işlemindeyse çene ve boyun bölgesindeki deformasyonları düzeltmek için tercih edilir. Ameliyatın içeriği kişinin isteklerine ve ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı bir şekilde de düzenlenebilmektedir.

Yüz ve Boyun Germe İşlemi Nasıldır?

Oldukça popüler bir işlem olan yüz ve boyun germe, genel olarak cildin toparlanmasına ve bireyin genç görünmesine yardımcı olur. Ameliyat bitiminde hissedileceği gibi kırışıklar giderilirken ihtiyaç halinde aşağıdaki işlemler de yapılır.

  • Kasların yeniden şekillendirilip konumlandırılması
  • Çene ve boyundaki yağların alınması
  • Fazla dokunun dağıtılması
  • Derinin bir miktar kesilmesi
  • Kesilerin ince çizgiler olarak yerleştirilmesi
  • Doğal bir duruş oluşturulması

Yüz ve Boyun Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz – boyun germe işlemi, genel anesteziyle birlikte yapıldığından dolayı ilk önce hastaya anestezi verilir. Kulak önünden, kulak arkasından, çene altından ve saçların dibinden giriş yapılarak yüz şekillendirilir. Cildi gençleştirmek için fazlalık dokular alınır, dağıtılır ya da yeniden şekillendirilir. Yüzde biriken yağlar ve gevşeyen kas dokuları da genç bireylerde olduğu gibi yeniden düzenlenir. Derinin bir kısmı alındığı zaman da gerginlik oluşturularak kırışıklıklar ortadan kaldırılır.

Boyun bölgesinde fazla kilo alımından kaynaklanan yağ sebebiyle farklı işlemler yapılabilir. Özellikle genç yaşlarda gıdı bölgesinde liposuction işlemi yapılmaktadır. Bu sayede boyun bölgesinde de önemli değişiklikler görülmekte, hastanın yüz ve boyun bölgesi birbirine uyumlu hale getirilmektedir.

Yüz-Boyun Germe İşlemi Sonrasında İyileşme Süreci

Anestezi sonrası hastaların 4 – 6 saat yemek yemesi ve ayağa kalkması yasaktır. Ancak bu süreden sonra bireyler hafif gıdalarla beslenip ayağa kalkmaya başlarlar. Ödem toplamaması için koyulan drenler genellikle 1 – 2 gün sonrasında çıkarılır. Bandajlarsa ortalama olarak 1 hafta kalmaya devam etmektedir. Ağrılı bir ameliyat olabileceğinden dolayı doktorun uygun gördüğü ölçülerde ağrı kesici alınabilmektedir.

Kişinin cilt yapısına göre morluk ve şişlikler farklı zaman dilimlerinde geçmektedir. Genellikle 1 haftada büyük şişlik gitmekte, sonrasında hasta zaman içerisinde tamamen iyileşmektedir. Buz uygulaması yapılarak şişliklerin inmesi ve ağrıların hafifletilmesi mümkündür. Ameliyat izleriyse 6 – 12 ay içinde neredeyse hiç görünmeyecek bir hale gelir. Ayrıca yaraların kısa sürede iyileşebilmesi için alkol ve sigara tüketiminden kaçınılmalıdır.