Vücutta ince ve kalın olmak üzere iki kısımdan oluşan bağırsakların görevi, besinlerin emilimi ve çıkarımıdır. Burada enfeksiyon oluşma durumu gastointestinal enfeksiyon olarak nitelendirilir. Bu durum tedavi edilmediği takdirde ciddi şikayetleri ve sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla kişinin enfeksiyon belirtilerini hissettiği anda bir gastroenteroloji uzmanına başvurması gerekir.

Bağırsak Enfeksiyonu Nedir?

Bağırsak enfeksiyonu; virüs, bakteri ve parazit kaynaklı olarak mide ve ince bağırsakta meydana gelen iltihaplanmadır. Karın ağrısı ve kusma başta olmak üzere bazı belirtilerle ortaya çıkar. Ancak birkaç gün içerisinde kendi kendine iyileşme eğilimi göstermektedir. Bağırsak enfeksiyonu bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar açısından risk teşkil edebilir. Bebekler ve yaşlılar hastalık karşısında direnç bakımından zayıf kalırlar. Dolayısıyla bu kişilerde enfeksiyonun hafiflemesini ya da geçmesini beklemek yerine tedavi yoluna gidilmelidir.

Bağırsak Enfeksiyonu Çeşitleri Nelerdir?

Enfekte bir kişiyle temas etmek, çiğ veya az pişmiş deniz ürünü tüketmek, vücuda bozulmuş gıda almak ya da kontamine olmuş su içmek; bağırsak enfeksiyonuna neden olabilir. Sindirim sistemini aşıp, bağırsaklara ulaşan bakteri ve diğer mikroorganizmalar bu hastalıkların temel kaynağı olarak kabul edilirler. Bağırsak enfeksiyonu türleri aşağıdaki gibidir.

  • Rota virüsü: Aşısı bulunan bir bağırsak enfeksiyonudur. Buna karşılık rota virüs sebebiyle her yıl binlerce çocuk yaşamını kaybetmektedir. Genelde insandan insana bulaşma eğilimi gösterir.
  • Adenovirüs: Çocuklarda görülen ishalin yaygın nedenlerinden biridir. Yüksek ateş ve mesane enfeksiyonunu da sebep olmaktadır.
  • Campylobacter: Dünya genelinde en sık karşılaşılan bağırsak enfeksiyonudur. Karın ağrısı, kramp, yüksek ateş, kusma ve kanlı ishale neden olur.
  • Clostridium diddicile: Antibiyotik kullanımının yan etkisi kabul edilebilir. İlaç kullanımına bağlı yok olan yararlı bakterilerin yerini doldurarak ortaya çıkmaktadır.
  • Koli basili: İnsan ve hayvan dışkısıyla temas eden su yoluyla bulaşmaktadır. Bazı türleri kanlı ishale neden olmaktadır. Birkaç gün içinde düzelme eğilimi gösterir. Ancak düzelmediği ve tedavi edilmediği takdirde böbrek yetmezliği oluşturabilir.
  • Salmonella: Gıda ürünleri aracılığıyla yayılım gösterir. Çiğ et, deniz ürünleri ve yine çiğ halde süt ürünleri tüketimiyle ortaya çıkar.

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak enfeksiyonun kişide neden olduğu belirtiler, enfeksiyonun türüne göre değişiklik göstermektedir. Yetişkin ve çocuklarda en yaygın belirti 40 dereceye ulaşan yüksek ateştir. Vücutta sıvı tutulamaması, mide bulantısı ve kusma da yine sık karşılaşılan belirtiler arasında yer alır. Kanlı ishal, nadir karşılaşılan bir bağırsak enfeksiyonu belirtisidir. Ancak fark edildiği zaman bir uzmana başvurulması gerekir.

Sıvı kaybına bağlı olarak kişide susuzluk hissi gelişir. Sıvı kaybı, özellikle çocuklar açısından hayati risk teşkil eder. Dolayısıyla ebeveynler tarafından idrar çıkışı gözlenmeli, sıvı takviyesi yapılmalıdır. Özellikle gözyaşının oluşmaması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bağırsak Enfeksiyonu Teşhisi Nasıl Konulur?

Bağırsak enfeksiyonu teşhisi için hastadan dışkı örneği alınıp laboratuvar incelemesi yapılmaktadır. Gaita testi olarak isimlendirilen bu araştırma sonucunda enfeksiyonun türü ve enfeksiyona neden olan mikroorganizma tespit edilebilir. Dışkıda kan olup olmaması da yine gaita testiyle belirlenen bir durumdur.

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağırsak enfeksiyonu tedavisi, enfeksiyona neden olan mikroorganizmaya göre belirlenmektedir. Genelde ilaç ve sıvı desteğiyle iyileşme sağlanmaktadır. Bununla birlikte enfeksiyonu önlemek amacıyla birtakım tedbirlerin alınması mümkündür. Ellerin yeterli süre ve sık sık yıkanması korunma açısından son derece önemlidir. Ayrıca, mutfak malzemeleri düzenli olarak temizlenmeli ve kirlenme eğilimi olan bölgeler her gün dezenfekte edilmelidir. Bağırsak enfeksiyonu olan kişilerle temastan da kaçınılmalıdır.

Bağırsak Enfeksiyonu Nerden Bulaşır?

Bağırsak enfeksiyonları, bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin artışı sonucu ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür. Bu enfeksiyonlar genellikle kirli sular, kontamine gıdalar veya hijyenik olmayan koşullarda hazırlanan yiyecekler yoluyla bulaşır. Bu nedenle, enfeksiyonların önlenmesi için hijyenik koşullara dikkat edilmesi önemlidir.

Bağırsak enfeksiyonlarının en yaygın sebeplerinden biri, su kaynaklarının kirli olmasıdır. Su kaynaklarından elde edilen içme suyunun sterilizasyonu yapılmadan tüketilmesi, enfeksiyonların yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle, su kaynaklarının sterilizasyonu ve temizliği, enfeksiyonların önlenmesi açısından son derece önemlidir.

Kontamine gıdaların tüketilmesi de bağırsak enfeksiyonlarının yayılmasına neden olabilir. Hazırlanması ve saklanması sırasında uygun hijyenik koşullara dikkat edilmeyen yiyecekler, zararlı bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşturabilir.

Bağırsak enfeksiyonlarına neden olan diğer faktörler arasında, kişisel hijyenin yetersiz olması, hastalıklı kişilerle temas ve seyahatler sırasında ortaya çıkan enfeksiyonlar yer almaktadır. Kişisel hijyenin sağlanması, enfeksiyonların yayılmasını önlemek için alınabilecek önlemler arasında yer alırken, seyahat sırasında hijyenik koşullara dikkat edilmesi enfeksiyonların önlenmesi açısından önemlidir.