Ortopedi ve Travmatoloji

Birçok ortopedik hastalıkta röntgen grafisi, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MR) gibi radyolojik görüntüleme teknikleri sayesinde tüm kolaylıkla tanı konulabilmektedir.

Spor yaralanmaları ve vücut travmalarında ilk müdahalenin özellikle uzman hekim tarafından zaman kaybedilmeden gerçekleştirilmesi çok büyük önem taşır. Kemik Kırıklarında tedavi yöntemi sıklıkla cerrahidir. Diz, omuz ve el bileği gibi büyük eklem boşlukları kameralar yadımı ile eklemin iç yüzey yapılarının gözlenmesine dayanan artroskopi, hem tanı hem de tedavi yöntemi olarak kullanılır.

El, el bileği, omuz, kol, bacaklar, diz, ayak bileği ve ayaklar ortopedik ekstremite cerrahisi uygulamaları adı verilen ve sıklıkla bu branşta özelleşmiş ve özel deneyim, mikroskop kullanımı ve özel laparoskopik ekipman gerektiren uygulamalardır. Özellikle el ve ayakların tam ya da kısmi parmak kopmaları özellikli ameliyatlar ile tedavi edilebilmektedir.

Büyük eklemlerin hastalıkları her yaşta görülebilen hastalıklardır. Doğumsal kalça çıkıkları ve kemiklerdeki aseptik nekrozlar daha sık olarak erken yaşlarda görülmekle birlikte kalça kemiğinde protez ile tedavi gerektiren kırıklar yaşlılarda düşme ya da osteoporoz nedeniyle kemiğin taşıyıcı yapısının bozulması sonucu gelişmektedir. Uyluk kemiğinin kalça kemiği ile eklem yaptığı kısımdaki kırıkları kalça kırığı olarak adlandırılır ve tedavisinin mutlaka parsiyel ya da total kalça protezi ameliyatı ile yapılması gerekir.

Diz ekleminde genç yaşlarda spor yaparken zorlanma sonucu menisküs ve çapraz bağ yaralanmaları daha sık görülürken ileri yaşlarda gonartroz denen kireçlenmelere bağlı gelişen ağrılı diz eklemi haraket kısıtlılıkları artroskopik diz cerrahisi ya da diz protezleri ile tedavi edilmektedir.

Omurga vücudun ana yükünü taşıyan kemikler ve aralarında disk denen yapılardan oluşur. Doğumsal ya da sonradan gelişen omurga şekil bozuklukları skolyoz olarak adlandırılır. Fizik tedavi ve egzersiz uygulamaları ile omurgadaki eğriliğin ilerlemesi yavaşlatılabilirse de skolyoz için ortopedik ameliyatların zamanında yapılması önemlidir. Omur adı verilen kemikler arasında omurilik adı verilen kol ve bacaklara giden sinirlerin toplandığı sinir dokusu bulunduğundan kemik erimesine (osteoporoz) ya da travmaya bağlı omurga kırıklarının cerrahi tedavisi deneyim gerektirmektedir.

Her dokuda olabileceği gibi kemik, kas ve kıkırdak dokularında da iyi ve kötü huylu kanser gelişmesi olasıdır. Radyolojik yöntemler ve biyopsi ile erken tanı konulması tümörün vücutta yayılmadan önce ameliyatla tedavisi için önemlidir.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümümüzde tarafından 7/24 gerçekleştirilen ameliyat ve girişimler:

 • Her Türlü Artroskopik Girişim (Diz: menisküs yırtıkları, ön çapraz bağ yırtıkları ve spor yaralanmaları. Omuz: kas yırtılmaları, sıkışma sendromu, iltihap)
 • Kalça, Dirsek, Parmak, Omuz gibi her türlü eklem protezinin yerleştirilmesi
 • Kemik Kırıklarının açık ve kapalı redüksiyonu
 • Doğuştan ve Kazanılmış Şekil Bozuklukları,
 • Ekstremite Hareket Kısıtlılıkları
 • Çocuk-Erişkin Doğuştan Kalça Çıkığı
 • Boyun fıtığı
 • Kapalı Kırık Ameliyatları
 • Ortopedik Şekil Bozukluklarının Düzeltici Ameliyatları
 • Diz ve Ayak Bileği Bağ Ameliyatları
 • Bel Kayması ve Kırıklarının ameliyatı
 • Kemik Uzatma Ameliyatı
 • Travma Ortopedik Cerrahisi
 • Sinir Sıkışması Ameliyatları
 • Ortopedik Tümör Cerrahisi
 • Tendon Yırtıkları (Aşil Tendonu Tam, Parsiyel Yırtık ve Kopmaları)
Videolar

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Omurga bir adet yumuşak eklem ile 2 adet yüzeysel eklemden oluşur. Bu disk hasar gördüğü zaman karşımıza boyun fıtığı rahatsızlığı çıkmaktadır.

Detaylı Bilgi

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Tedavisi

Yapısal deformitelerin yaklaşık olarak %80’ini skolyoz olarak bilinen omurga eğriliği oluşturmaktadır.

Detaylı Bilgi

Kemik Erimesi Tedavisi

Tıbbi terimle Osteoporoz, kadın ve erkeklerde meme ve prostat kanserinden daha sık rastlanılan bir hastalıktır.

Detaylı Bilgi
Diğer tedaviler için Tıklayınız

Egepol Cerrahi Hastanesi