Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı hekimler normal şekli bozulmuş, fonksiyonunu kısmen ya da tamamen kaybetmiş organları fonksiyonel hale veya hastayı rahatlatacak bir görünüme kavuşturmayı hedefler.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi; rekonstrüktif ve estetik olmak üzere ikiye ayrılır. Rekonstrüktif Cerrahi deri, deri altı ve kemikleri etkileyen doğumsal ya da sonradan oluşmuş her türlü doku ve organ kaybını onarır.

Sağlık probleminden çok, daha güzel görünme kaygısıyla gerçekleştirilen Estetik Cerrahi’de ise herhangi bir organın istenilen şekle kavuşturulması hedeflenir. Plastik Cerrahi’de, estetik kaygıyla gerçekleştirilen ameliyatların yanı sıra yaralanmalara bağlı acil operasyonlar da önemli yer tutar.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’nin ilgi alanları nelerdir?

  • Doğuştan anomaliler: Tavşan dudak olarak tanımlanan dudak yarıkları ve daha derin bir anomali olan damak yarıkları ile kulak anomalilerine sıklıkla rastlanır. Doğuştan kaynaklanan bu anomaliler Plastik Cerrahi ile tedavi edilir.
  • Yüz kemikleri cerrahisi: Yüz kemiklerinde doğuştan gelen ya da kaza sonucu oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi tarafından başarıyla tedavi edilip düzeltilebilir.
  • Kaybolmuş uzuvların yeniden yapılması: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi kapsamında, doğuştan ya da sonradan hastalık veya kaza sonucu yok olan bazı organlar yeniden yapılabilir. Kulaksız dünyaya gelen bebeklere kulak, kanser nedeniyle memesi alınan kadınlara yeniden meme, burnu kopan veya alınan hastalara yeniden burun yapılması gibi operasyonlar başarıyla gerçekleştirilir.
  • Estetik Cerrahi: Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’nin en bilinen çalışma alanıdır. Bu kapsamda burun düzeltme operasyonları, göz çevresi ve yüz kırışıklıklarının giderilmesi, karın germe, fazla yağların alınması gibi operasyonlar uzman hekimlerimiz ve en yeni teknolojiye sahip cihazlarla gerçekleştirilmektedir.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’de esas tedavi yöntemi ameliyattır. Klasik cerrahinin yanı sıra lazer tedavileri, endoskopi, çeşitli kimyasal ve ilaçlar ile mikrocerrahi yöntemi tercih edilebilir.

Plastik cerrahi girişimlerinde genellikle hastanın kendi dokularından yararlanılırken uygun şartlar sağlandığında yapay kemik, silikon gibi suni maddeler de kullanılmaktadır.

Videolar

Bişektomi Ameliyatı

Bişektomi kadınlar ve erkekler tarafından tercih estetik operasyonlardan biridir.

Detaylı Bilgi

Fue Yöntemi İle Saç Ekimi

Saç ekimi saç dökülmesi yaşayan bireyler için uygulanan cerrahi uygulamalardır.

Detaylı Bilgi

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı

Göz çevresi en çok mimik yapılan alanlardan biridir. Yaşlanmanın en sık görüldüğü yer göz kapakları ameliyat ile eski haline dönebilmektedir.

Detaylı Bilgi

Egepol International Hastanesi