Kalça boyutunu ve şeklini düzeltmek için protez tercih edilmiyorsa BBL Yağ Dolgusu uygulamasına başvurulabilir. Brazilian Butt Lift olarak açılım yapılan bu yöntem, doğal sonuçlar verdiği için sıklıkla kullanılmaktadır. İşlem, genel anestezi yardımıyla yapıldığı için mutlaka bir uzman tarafından ve güvenilir yerlerde yaptırılmalıdır.

BBL Yağ Dolgusu Nedir?

Vücudun yan, ön ve arka profil görünümü popo şeklinden doğrudan etkilenmektedir. BBL yağ dolgusu (popo kaldırma) uygulaması, popoyu şekillendirmeye yaramaktadır. Uygulama birden fazla yöntemi içinde barındırdığı için farklı şikayetlerin çözümünde kullanılabilir.

Enfeksiyon oluşumu açısından diğer uygulamalara kıyasla daha az risk taşımaktadır. Dolayısıyla BBL yağ dolgusu hem sağlık açısından güvenilirdir hem de poponun istenen şekli almasına destek vermektedir.

BBL Yağ Dolgusu Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Brazilian Butt Lift uygulamasını üç adımda ele almak mümkündür. Ameliyatın ilk aşamasında vücudun uygun görülen alanlarından yağ alımı yapılmaktadır. Liposuction olarak isimlendirilen yağ alınması işleminde ağırlıklı olarak kalça, uyluk ve karın tercih edilmektedir. Yağ alımı sırasında vaser liposuction tercih edildiği için uygulama alanlarına zarar verilmez.

Ameliyatın ikinci aşamasında elde edilen yağ dokusu saflaştırılmaktadır. Transfer için saflaştırılan yağ, popo enjeksiyonu yapılarak ameliyat tamamlanmaktadır. Vücuttan alınan yağın bir kısmı transfer sonrasında eriyerek kaybolmaktadır. Bu nedenle yağ miktarına erime durumu da hesap edilerek karar verilmektedir.

BBL Yağ Dokusu Ameliyatı Sonrası

Popo enjeksiyonu sonrasında hedeflenen şeklin bozulmaması için hastanın birtakım önlemler alması gerekmektedir. Ameliyattan çıkan hasta yüzüstü yatırılmış halde anesteziden uyanmaktadır. Taburcu sürecinden sonra da 2 ile 3 hafta arasında yüzüstü yatırılması tavsiye edilmektedir. Bu süre boyunca ayakta durulmasında herhangi bir sakınca bulunmaz ancak otururken doktor tarafından önerilen oturma yastığından destek alınmalıdır.

Ameliyat sonrasında vaser liposuction yapılan bölgelerden sızıntı gözlenmesi sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak taburcu işlemlerinin öncesinde hastaya duş aldırıldığından vücut hijyeni tamamlanmaktadır. Aynaya bakılan ilk anda poponun göze çok büyük görünmesi mümkündür. Ancak yağların bir bölümü eriyip kendiliğinden kaybolacağı için popo zaman içerisinde kendi görüntüsüne kavuşacaktır.

BBL Ameliyatı Sonrasında İstenmeyen Durumlar

  • Liposuction ile yağ dokusu alınan bölgelerde fazla deri nedeniyle sarkma görülebilir.
  • Hastanın yatma ve oturma tavsiyelerine uymadığı durumlarda popo şeklinde deformasyon olabilir.
  • Popo şeklini korumak için verilen korsenin erken çıkarılması halinde şekilsel bozukluklar olabilir.
  • Reçete edilen ilaçlar düzenli alınmazsa ya da bırakılırsa enfeksiyon gözlenebilir.
  • Ameliyat sonrasında deniz ve havuza girilmesi hidroterapiye neden olmaktadır.

BBL Ameliyatı Sonrası Daha İyi Bir Sonuç İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

BBL ameliyatı hedeflenen popo şekli açısından oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Ancak vücudun olumlu tepki vermesi için öncelikle ameliyatın uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında hastanın takındığı tutum da operasyonun sonucuna doğrudan etki etmektedir. Buna göre; doktorun belirlediği süre boyunca kesinlikle sırt üstü yatılmamalı ve oturma sırasında medikal yastıktan yardım alınmalıdır. Uykuda karşılaşılabilecek kontrolsüz hareketleri önlemek adına uyku ilacı kullanmamaya dikkat edilmelidir.

Deniz, havuz ve hamam gibi ortak kullanım alanlarına ameliyattan sonraki bir ay boyunca gidilmemelidir. Popo kaslarının zorlanmaması için ortalama iki ay ağır egzersiz yapılmamalı, hareket için mümkünse hafif tempolu yürüyüşler tercih edilmelidir.

Sigara ve alkol kullanımı, diğer ameliyatlarda da olduğu gibi dokuların yeterince beslenememesine neden olmaktadır. Dolayısıyla iyileşme süreci tam olarak tamamlanana kadar alkol ve sigara kullanımına ara verilmeli, en azından kullanım dozajında azaltmaya gidilmelidir. Ameliyat ardından ani kilo alınıp verilmemeli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı edinilmelidir.