Bel ağrısı, bel ve çevresinde yanma, batma ya da acıma hissidir. Bazı durumlarda ağrı tek bir yerdeyken bazı zamanlarda büyük bir alana yayılması mümkündür.

Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrısının hafif veya ağır olması, iniş çıkışlar şeklinde gerçekleşmesi de mümkündür. Ağrı, kıkırdak, kemik, disk, damar ya da eklem kapsülünden kaynaklanıyor olabilir.

Her zaman kesin tespit edilemese de bazı durumlarda altta yatan sebebin belirlenmesi gerekir. Altta yatan ağrı tespit edildiği taktirde ağrının devam etmesi ya da ortadan kalkması bir ihtimaldir. Bel ağrısının sebepleri arasında stres de olduğundan hastaların hayat tarzlarını ve gündelik faaliyetlerini değiştirmeleri gerekebilir.

Bel ağrısının nedeni hangi dokudan kaynaklanırsa kaynaklansın büyümesi ve sinirler üzerinde bası yapması da beklenen bir durumdur. Bacak ağrısı, ısınması, bacak uyuşması ya da idrar kaçırma gibi problemlere de neden olabilir.

Akut ve Kronik Bel Ağrısı Nedir?

Akut bel ağrısı 6 haftadan daha kısa süreli olan bel ağrısıdır. Bir kaza ya da aktivite sonrasında ortaya çıkabildiği gibi tamamen farklı bir sebepten de ortaya çıkabilir. Genelde ağrı kendiliğinden azalır ve geçer. Akut bel ağrısı şikayeti olan hastaların % 80’inde ağrılar 2 hafta içerisinde kendi kendine geçer.

Kronik bel ağrısı ise 3 aydan daha uzun süren bel ağrılarıdır. Doku hasarı sinir uçlarını uyarır ve bu da ağrıya neden olur. Genelde bu ağrılara ek olarak şişlik ve yangı da ortaya çıkar. Kronik bel ağrısına uygun tedavinin belirlenmesi için mutlaka doktora gidilmelidir.

Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  • Bel fıtığı: Uzun süre eğilerek çalışmak, uzun süre aynı pozisyonda kalmak, ağır kaldırmak, uzun süreli stres ye da fazla kilo bel fıtığına neden olan durumlardır. Fıtığın tipine ya da yerine göre bel ağrısı ya da bacak ağrısı da ön planda olur. Bel fıtığı bel fıtığına ve hareket kabiliyetinde kısıtlanmalara da neden olur.
  • Yaralanmalar: Trafik kazası, silah yaralanması ya da yüksekten düşme gibi durumlarda kemik yoğunluğu azaldığı için bel ağrısı ortaya çıkmaktadır. Eğer omurganın üzerine binen yük fazla olursa yumuşak dokular da etkilenir ve bel ağrısı ya da kırık, çıkık ortaya çıkabilir.
  • Stres ve bel kayması: Alt bel bölgesinde harekete bağlı olarak stres kırıkları ortaya çıkabilir. Uzun süre iyileşmeyen kırıklar oldukları için bu durum hastaların bel ağrısı çekmesine neden olabilir. Bel kayması stres kırıkları dışında farklı birçok nedenle de ortaya çıkabilir.
  • Enfeksiyonlar: Omurga enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu bel bölgesinde ortaya çıkar. Beslenme bozuklukları, obezite, sigara içme, diyabet ya da HIV gibi kanserler de omurga enfeksiyonunu artıran unsurlardır. Bel ağrısının virüs, mantar ya da bakteri nedeni ile ortaya çıkması da mümkündür.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı genelde günlük aktivitelerden kaçınmak ya da yatarak geçer gibi düşünülür. Fakat özellikle de akut ağrılarda aktif kalınması önerilir. Aktiviteye devam edilmesi ve günlük rutinlerin gerçekleştirilmesi kan akımını hızlandırır ve ağrının daha hızlı geçmesini sağlar. Bel ağrısı için sıcak ya da soğuk uygulamalar da önerilir.

Akut ağrılar için ilk olarak soğuk uygulama önerilir. Sıcak uygulama da kasların gevşemesini sağlayacağı için 20 dakika yapılması önerilir. Bel ağrısı olan kişilerin doğru oturuş pozisyonunu yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri, uygun ayakkabı kullanmaları, iyi uyumaları da önerilir.

Bel Ağrısı Fıtık Belirtisi Midir?

Evet, bel ağrısı her zaman olmasa da fıtığın bir belirtisi olabilir. Fıtık, bir organ veya doku, onu yerinde tutan kaslardaki ve bağ dokularındaki bir açıklıktan dışarı çıktığında meydana gelir. Fıtıklar en sık karın bölgesinde görülür, ancak kasık veya üst uyluk bölgesinde de gelişebilirler. Bir fıtıkla ilişkili ağrı, bel fıtığının kendisinde olduğu gibi belde de hissedilebilir.

Sırt ağrısına en sık neden olan fıtık tipi bel fıtığıdır. Bu tip fıtık sırtın alt kısmında meydana gelir ve kalça ve bacaklara yayılan ağrıya neden olabilir. Bel fıtığı genellikle 35-50 yaş arası kişilerde çok daha fazla görülmektedir. Tedaviye başlanmazsa ciddi rahatsızlığa neden olabilirler ve cerrahi onarım gerektirebilirler.

Bazı durumlarda, sırt ağrısı bir fıtığın birincil semptomu olmayabilir, ancak yine de mevcut olabilir. Örneğin kasık bölgesinde oluşan bir kasık fıtığı, kasıkta ağrı ve şişkinliğe ek olarak belde de ağrıya neden olabilir. Bir fıtığın diğer semptomları, etkilenen bölgede gözle görülür bir şişkinlik veya şişlik, ağırlık veya basınç hissi ve kaldırma veya bükme güçlüğünü içerebilir.