Bulimia nervoza, halk arasında pek bilinmese de aslında hayatımızın içerisinde yer alan bir hastalıktır. Çünkü bu hastalık, halk arasında yeme bozukluğu olarak bilinir. Birçok insanda Bulimia nervoza görülme ihtimali olabilir.

Bulimia Nervoza Nedir?

Bulimia nervoza, hayati riskleri beraberinde getiren bir yeme bozukluğudur. Bu hastalığa yakalanan kişilerin kontrolsüz bir şekilde yemek yedikleri bilinir. Kişiler bunu genellikle gizli olarak yaparlar. Aşırı yemek yer ve çoğu zaman kendilerini durduramazlar. Birçok farklı hastalık için zemin hazırlanmış olur.

Bulimia hastaları aldıkları kiloları zaman zaman dert ederler. Bunun için alınan kilolardan kurtulmak adına harekete geçebilirler. Ancak hastaların bunu tek başlarına yapabilmeleri son derece zordur. Bu yüzden Bulimia hastaların mutlaka destek almaları tavsiye edilir.

Bulimia Nervoza Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle Bulimia hastalığının net bir nedeni olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü bu hastalık için tıp uzmanları kesin olarak neden bulamamışlardır. Tabi hastalığın temelinde beslenme sorunları yer alır. Buda birçok faktörün Bulimia için önemli roller oynadığını gösterir. Özellikle genetik, toplumsal beklentiler, duygusal ve sağlık yapıları hastalığı tetikleyebilir.

Bulimia en çok ergenlik döneminin sonunda ve yetişkinliğe geçiş sürecinde görülmeye başlar. Ayrıca erkeklere kıyasla kadınlarda Bulimia görülme olasılığı daha yüksektir. Beslenme bozuklukları farklı durumlara bağlı bir şekilde gelişebilir. Özellikle genetik aktarımdan dolayı Bulimia görülme olasılığı her zaman vardır. Bunun yanında küçükken aşırı kilolu olmak da Bulimia hastalığı için risk teşkil eder.

Bulimia Nervoza Belirtileri Nelerdir?

Bulimia nervoza hastalığının en önemli belirtileri arasında, aşırı beslenme ve kişinin yemekten kendini uzaklaştıramaması vardır. Bununla birlikte hastalar, her öğünde anormal derecede bir yeme alışkanlığına sahiptirler. Bulimia nervoza belirtileri şöyledir;

  • Vücudunun şekli ve kilosuyla çok sık meşgul olmak.
  • Kilo alma korkusunu sürekli olarak hissetmek.
  • Sürekli olarak yemek yeme isteği.
  • Beslenme yaparken kendini kontrol edememek.
  • Aşırı beslenme yüzünden kilo almamak için istifra etmeye çalışmak.
  • Kilo kaybına neden olduğu söylenen takviyeler kullanmak.

Bulimia Nervoza Nasıl Önlenir?

Öncelikle kişinin yeme alışkanlığını değiştirmek gerekir. Bunun için kişinin kilo saplantısından kurtulması gerekir. Burada kişinin ailesi ve yakın çevresine de çok iş düşer. Özellikle Bulimia hastası olan kişinin yanında kilo konusu konuşulmamalıdır. Ayrıca kulaktan dolma bilgilere itibar edilmemelidir. Yani kilo verdiren takviyeler ya da istifra etme gibi yanlış uygulamalardan kaçınmak önemlidir.

Bulimia hastalığında uzman yardımı her zaman için faydalı olur. Uzmanın hasta ile görüşmesi ve çeşitli testler (kan, idrar vs.) ile kesin tanı konulabilir. Bulimia nervoza tedavisi için şu yöntemler kullanılır;

  • İlaç tedavisi.
  • Psikoterapi
  • Hastaneye yatış
  • Beslenme eğitimi

Bulimia nervoza için tedavi sürecinin hastane içinde olmasına gerek yoktur. Ancak bazı durumlarda kişinin hastaneye yatış yapması gerekebilir. Bu sayede hastanın kontrol altında tutularak süreci sağlıklı bir şekilde geçirmesine yardımcı olunur.

Bulimia Nervoza Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bulimia Nervoza, aşırı yeme ve ardından kusma ile karakterize ciddi bir yeme bozukluğudur. Bulimia Nervoza tedavisi genellikle çok yönlüdür ve psikoterapi, ilaç tedavisi ve beslenme danışmanlığını içerebilir. Tedavinin uzunluğu, bozukluğun şiddeti ve kişinin tedaviye yanıtı gibi bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

Genel olarak, Bulimia Nervoza tedavisi birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Araştırmalar, erken müdahalenin başarılı tedavi sonuçlarının anahtarı olduğunu göstermiştir, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede tedaviye başvurmak çok önemlidir. Tedavinin ilk aşaması tipik olarak bireyin yeme davranışlarını stabilize etmeyi ve altta yatan tıbbi sorunları ele almayı içerir. Bu, hastaneye yatmayı veya yoğun ayakta tedaviyi içerebilir.

Bireyin yeme davranışları dengelendikten sonra, psikoterapi genellikle tedavide bir sonraki adımdır. Bilişsel Davranış Terapisinin Bulimia Nervoza tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Bilişsel Davranış Terapisi, bireylerin rahatsızlıklarına katkıda bulunan olumsuz düşünce kalıplarını ve davranışlarını belirlemelerine ve değiştirmelerine yardımcı olan bir tür konuşma terapisidir. Tedavinin bu aşaması birkaç aydan bir yıla veya daha fazla sürebilir.