Dudaklar, yüzün en dikkat çeken bölgelerinden biri olduğu için en çok estetik operasyon talep edilen bölgelerden biridir. Normalden farklı boyutlarda olması ya da kişinin estetik zevkine uymaması gibi durumlar psikolojik ve fizyolojik pek çok soruna neden olabilmektedir. Farklı teknikler uygulanabildiği için dudak estetiği çoğunlukla başarıyla sonuçlanır ve hastalardan olumlu dönüt alınır.

Dudak Estetiği Nedir?

Çoğunlukla dolgun dudaklara sahip olmak için yapılan dudak estetiği, özellikle kadınlar tarafından istenilen bir operasyondur. Dudakları yeniden şekillendirmek, dolgunlaştırmak, inceltmek, renklendirmek ya da kırışıklıkları gidermek gibi pek çok işlem yapılabilmektedir. Yüze uygun ölçütlerde yapılan bu ameliyatlar, hastaların isteklerine göre daha ekstrem düzeylere de çıkarılabilmektedir.

Dudak Estetiğinde Yapılan Uygulamalar Nelerdir?

Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi dudakta yapılan işlemlerde kişinin genel durumu, beklentileri ve anatomik özellikleri dikkate alınır. Güzel bir sonuç alınabilmesi için doktorun ve hastanın aynı fikirleri paylaşması oldukça önemlidir. Bu bakımdan, dudak estetiğinde yapılacak işlemler değerlendirilmeli ve gerektiği durumlarda aşağıda yer alan işlemler kombine şekilde uygulanmalıdır.

 • Dudak kalınlaştırma: Dudak estetiğinde en çok talep gören işlemdir ve dudak hacminin arttırılmasını sağlamaktadır. Geçici ya da kalıcı şekilde, farklı teknikler uygulanarak yapılabilmektedir.
 • Dudak inceltme: Kalın dudak yapılı kimseler tarafından tercih edilse de çok yaygın bir işlem değildir.
 • Üst dudağın kaldırılması: Yüzün daha genç görünmesi, sarkıkların giderilmesi ve yüzün daha yüksek görünmesi için yapılan işlemlerdir. Botoksta ya da cerrahi uygulamalarda benzer sonuçlar alınabilmektedir.
 • Dudak çizgilerinin giderilmesi: Sigara gibi dudağı büzüştüren durumlar sonucunda istenen bir işlemdir. Dudağın kırışıklığını azaltmak ve incelme sorununun önüne geçilebilmesi için dolguyla birlikte yapılmaktadır.
 • Dudak kıvrımı ve sınırı belirginleştirme: Daha çok kozmetik güzellik sağlanmak amacıyla yapılan bir işlemdir. Dolgu ya da botoks gibi yöntemlerle yapılabilmektedir. Dudak sınırları belirlendiği ve kıvrım verildiği için daha güzel bir dudak görünümü oluşturulmaktadır.

Dudak Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yüz bölgesinde olduğu için dudak dolgusu sonrası gelişen komplikasyonlar, yüzde kötü bir görünüm oluşturma özelliğine sahiptir. Bu nedenle dudak estetiği yaptıran kişilerin bazı durumlarda dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle yiyecek ve içeceklerde hassas davranılmalı, olumsuz sonuçlar oluşmaması açısından aşağıdaki durumlara özenli olunmalıdır.

 • İlk saatlerde herhangi bir yiyecek ve içecek tüketilmemelidir.
 • Bir müddet aşırı sıcak ve soğuk besinler tüketilmemelidir.
 • İlk üç gün sigara ve nargile gibi tütün ürünleri kullanılmamalıdır.
 • Dudaklar ısırılmamalıdır.
 • 3 – 4 gün öpüşülmemesi gerekir.
 • Dudak aksesuarları tamamen iyileşene kadar kullanılmamalıdır.
 • Ek hastalıklar işlemden önce mutlaka doktora bildirilmelidir.
 • Ağız içinde ve çevresinde yara olmamalıdır.
 • Ameliyat öncesinde ayrıntılı şekilde ağız temizliği yapılmalıdır.
 • Gelişen komplikasyonlarda ameliyat doktoruyla iletişim kurulmalıdır.

Dudak Dolgusu Estetiği Nasıl Yapılır?

Doğal bir görünüm ve şekillendirme için dudaklara pek çok işlem yapılabilmektedir. Temel olarak iki teknikten yardım alınmaktadır. Bu tekniklerden ilki, ağız içinden girilerek dudakları dolgunlaştırmak ve şekillendirmektir.

Diğer yöntem daha ince dudaklı kişilerde, burun – dudak arasındaki mesafe uzunsa uygulanır. Üst dudak çevresinden yapılan işlemlerle dudaklar yukarı taşınır. Her iki işlemde de iz kalmamakta, kişinin dudak çevresinde kötü bir görünüm oluşmamaktadır.

Dudak Dolgusu Kalıcı mıdır?

Hem kalıcı hem geçici dudak dolguları yapılabilmektedir. Dolgu aynı şekilde yapılmış olsa bile kullanılan içerikler dolgunun kalıcılık süresini etkilemektedir. Hyaluronik asit içerikli dolgular, zamanla vücut tarafından emileceği için ortalama 1 yıl kalıcılık gösterir. Kalıcı dolgulardaysa implantlar, yani katı silikon kullanılarak üretilen permalip dudak silikonları kullanılmaktadır. Silikonlar emilemeyeceğinden dolayı bu işlem tamamen kalıcılıkla sonuçlanmaktadır.

Dudak Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Dudak büyütme olarak da bilinen dudak estetiği, dudakların dolgunluğunu artırarak ve şeklini belirginleştirerek görünümünü güzelleştiren kozmetik bir işlemdir. Bu prosedür için ideal yaş, hastanın tıbbi geçmişi, yaşam tarzı alışkanlıkları ve kişisel tercihler gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir.

Genel olarak 18 yaş üstü bireylere dudak estetiği yapılabilmektedir. Çünkü bu yaşta dudaklar tam olarak gelişmiştir ve işlemden kaynaklanabilecek olası komplikasyon riski daha azdır. Bununla birlikte, bazı plastik cerrahlar, ebeveyn izni varsa, daha genç hastalara dudak büyütme yapabilirler.

Vücutları hala gelişmekte olduğundan ve kozmetik prosedürler hakkında bilinçli kararlar verecek olgunluğa sahip olamayabileceklerinden küçükler için dudak dolgusu önerilmemektedir. Ayrıca, genç bir kişinin toplumsal güzellik standartlarına uyması için kozmetik bir işlem geçirmesi durumunda psikolojik zarar görme riski vardır.

Dudak büyütme operasyonu geçirmeden önce hastalar, bireysel ihtiyaçlarını değerlendirebilecek ve prosedürün risklerini ve faydalarını tartışabilecek kalifiye bir plastik cerraha danışmalıdır. Saygın bir cerrah aynı zamanda hastanın fiziksel ve duygusal olarak bu prosedürden geçebilecek kadar olgun olmasını ve sonuçlarla ilgili gerçekçi beklentileri olmasını sağlayacaktır.