Cilt; zaman zaman beslenme, yaşam şartları, uyku düzeni, genetik faktörler ve yaşlanma gibi durumlar yüzünden deforme olabilir. Daha sağlıklı ve genç bir görünüm oluşturmak içinse gençlik aşısı yaptırılabilir.

Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda yaptırılan bu aşı, bireylerin cilt yapısına uygun olduğu müddetçe yaş fark etmeksizin uygulanabilmektedir. Etkilerini kısa sürede gösterdiğinden dolayı hem fizyolojik hem psikolojik faydaları bulunmaktadır.

Gençlik Aşısı Nedir?

Gençlik aşısı, kırışıklık ya da sarkma gibi durumların ortadan kalkması ve engellenmesi için uygulanan bir aşı çeşididir. Ciltteki kolajen miktarını düzenlediğinden dolayı elastik yapının yeniden kazandırılmasına yardımcı olur. Aşı yapıldıktan kısa bir süre sonra ciltteki iyileşmeler gözle görülür hale gelmektedir.

Cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlayarak kırışıklık oluşumunu engelleyen ana materyal hyalüronik asittir. İçerisinde hayvansal bir materyal bulundurmayan gençlik aşısı da pek çok cilt bakım ürününde yer alan hyalüronik asitten yapılmaktadır. Zamanla azalan hyalüronik asidin dengelenmesini sağladığından dolayı kişiye genç ve daha estetik bir görünüm kazandırmaktadır.

Gençlik Aşısının Amacı Nedir?

Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan sarkık ve kırışık görüntüler insanlar üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Bu durumun önüne geçmek içinse gençlik aşısı kullanılır. Gençlik aşısı aynı zamanda cilt lekeleri, güneş kararmaları veya genç bireylerin yaşlı görünmesi gibi estetik olmayan görüntüleri ortadan kaldırmaktadır. İşlemler cildin yapısına göre yapıldığından dolayı kişiye zarar vermemektedir.

Gençlik aşısını aralıklı bir biçimde yaptırmak kişinin daha canlı bir cilde sahip olmasını sağlar. Yağ ve nem oranı dengelendiğinden dolayı yüzün şekli açığa çıkar. Ayrıca gençlik aşısı pek çok lekenin ortadan kaybolmasını sağlayarak kişinin güzelleşmesine yardımcı olur.

Gençlik Aşısı Nasıl Uygulanır?

Gençlik aşısı, diğer aşı türlerinde de olduğu gibi enjeksiyon yöntemiyle uygulanmaktadır. Deri altına uygulandığından dolayı hemen etki etmeye başlamakta ve bireyin daha iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır. Uygulamayla birlikte kullanılan cihazlar, deri altındaki sıvının orantılı bir biçimde dağıtılmasını sağlar. Ancak acısız bir işlem olması için ilk önce lokal anestezi kullanılmaktadır.

Uygulamada kullanılan cihazlarda bulunan küçük iğneler, cilde zarar vermeyecek boyutta delikler açar. Bu iğnelerle birlikte sıvıyı derinin altına enjekte ederler. Cihaz kullanımı aşının daha kısa sürede emilmesine yardımcı olurken tedaviden daha iyi sonuçlar alınmasını da sağlar. Ayrıca bu cihazlar yüz, boyun, el ve sırt gibi bölgelerde kullanılabilmektedir.

Gençlik Aşısı Yararları Nelerdir?

Nem aşısı olarak da bilinen gençlik aşısı cildi onarma ve iyileştirme özelliğine sahiptir. Bu aşıyı yaptıran kimseler kısa süre içinde aşağıda yer alan faydaları hissetmeye başlar.

 • Yüzde yer alan kırışıklıklar azalır.
 • Mimik çizgileri daha güzel görünür.
 • Cilt sıkılaştığı için sarkma oluşmaz.
 • Nemli ve güzel bir cilt oluşur.
 • Elastik yapı korunarak cilt yenilenir.
 • Alkol ve sigaradan kaynaklanan olumsuz etkileri giderir.
 • Leke tedavisi olarak tercih edilebilir.
 • Cilt bariyerleri daha güçlü ve sağlıklı olur.
 • Daha parlak bir görünüm oluşur.
 • Sivilce ve siyah nokta oluşumu azalır.
 • Nem ve yağ dengesi korunan cilt eski sağlığına kavuşur.
 • Ciltteki ton farkı giderilmiş olur.
 • Güneş nedeniyle oluşan lekeler daha belirsiz hale gelir.
 • Genç bireylerin kendi yaşını göstermesine yardımcı olur.

Gençlik aşısının faydalarının hissedilebilmesi için %100 saf hyalüronik asit kullanılması gerekmektedir. Etkileri en az bir yıl devam edeceğinden dolayı aşı uygulamalarında aşırıya kaçmamak gerekir. Doğru dozda ve uygun cihazda uygulanmayan aşılar kişide olumsuz etkiler de oluşturabilir. Ayrıca aşıyı uygulayan uzmanın tavsiyesine göre etkilerin daha kalıcı olması için aşılar birkaç seansta da yapılabilmektedir.

Gençlik Aşısı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gençlik Aşısı, cilt gençleştirme amacıyla kullanılan bir kozmetik tedavi yöntemidir. Bu tedavi, vitaminler ve peptitler gibi cilt için faydalı maddelerin cilt altına ince iğnelerle enjekte edilmesini içerir. Tedavi, yüz, boyun, dekolte, el üstü, kesik ve ameliyat izi gibi cilt bölgelerine uygulanabilir.

Tedaviden sonra, ilk birkaç gün boyunca ciltte morluk ve ödem gibi yan etkiler oluşabilir. Bu yan etkiler genellikle kendiliğinden geçer, ancak ciltte aşırı hassasiyet veya herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa, derhal bir doktora başvurulması önerilir.

Tedaviden sonra, ciltteki kalite artışı her seansta bir miktar daha iyileşir. En az 3 seans önerilir ve seanslar iki hafta arayla yapılmalıdır. Sigara içenler, yaşlılar ve güneşe maruz kalanlar gibi bazı durumlarda daha fazla seans gerekebilir. Tedaviden sonra, cilt kalitesini korumak için idame tedavisi önerilir. Ayrıca, bol su tüketilmelidir.

Gençlik Aşısı gibi kozmetik tedaviler, profesyonel bir sağlık kuruluşunda, lisanslı bir hekim veya sağlık uzmanı tarafından yapılmalıdır. Ayrıca, tedaviden önce doktorla detaylı bir görüşme yapılmalıdır.