Genital bölgede görülen sorunlar hem kadınları hem erkekleri olumsuz şekilde etkilemekte ve cinsle işlev bozukluğu gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle kadınlar genital bölge estetiği tercih ederek hayallerindeki görünümü elde edebilirler. Yaygın bir operasyon olmasa bile oldukça etkilidir. Yapılan işlem beğenilmediği durumda revize ameliyatıyla eskiye döndürülmesi mümkündür ancak tam olarak eski haline ulaşılması oldukça zordur.

Genital Bölge Ameliyatı Nedir?

Genital estetik, kadınlarda dış ve iç genital bölgeleri birbirine uyumlandırmak için uygulanan cerrahi işlemlerdir. Birbirinden farklı operasyonlar yapılabileceğinden dolayı yaşanan bozunmalar giderilebilmekte ve yeni bir görünüm oluşturulabilmektedir. Çoğunlukla olumlu dönüş alındığı için genital bölge ameliyatlarında hasta memnuniyeti oldukça yüksektir.

Yapılan işlemler ayrı ayrı bölgelerde gerçekleştirildiği için ameliyatlar kombine edilebilmektedir. İyileşme süresi çok uzun sürmediği için hastalar kısa sürede kendi yaşamlarına geri dönebilmektedir. Ayrıca genital bozukluklara bağlı olan cinsel sorunlar da ameliyattan kısa bir süre tamamen ortadan kalkmaktadır.

Genital Bölge Ameliyatları Nelerdir?

Günümüzde cerrahi operasyonlarla genital bölgelerin düzeltilmesi, şekillendirilmesi ve iyileştirilmesi mümkündür. Bunun için pek çok işlem ve teknik bulunmaktadır. Kadın bireyler çoğunlukla aşağıdaki durumlarda estetik operasyon talep etmekte ve birkaç işlemi aynı anda yaptırmaktadır.

 • Vajinoplasti: Çoğunlukla ileri yaşlarda uygulanmakta ve doğum sonrası oluşan vajinal deformasyonlar giderilmektedir. Bu işlem sayesinde idrar kaçırma sorunları da düzeltilebilmektedir.
 • Perinoplasti: Vajina girişi ve makat arasında oluşan anatomik bozukluklar giderilmektedir. Cinsel hazda azalma ve doğum sonrası iyileşememe gibi durumlara neden olmaktadır. Vajina daraltma işlemiyle birlikte tercih edilebilmektedir.
 • Labioplasti: Vajina dudaklarındaki büyüklük, sarkma ya da kalınlığın giderilmesi için yapılan işlemlerdir.
 • Hoodolasti: Klitorisin üzerinde bulunan deri kıvrımlarının düzeltilmesi işlemidir. Küçültme ya da büyütme olarak iki farklı şekilde yapılabilmekte, yara izi oluşturmamaktadır.
 • Hymenoplasti: Kızlık zarı dikimi işlemi de olarak bilinen hymenoplasti, kızlık zarının yeniden dikilmesi işlemidir.

Genital Bölge Cerrahi Uygulamaları

Vajina bölgesinde yapılan cerrahi uygulamalar, estetik cerrahları tarafından gerçekleştirilmektedir. Her yetişkin kadında istenilen işlemin yapılabilmesi mümkündür. Cinsel işlev bozuklukları, çirkin görünüm, normale göre fazla büyüklük ya da küçüklük gibi durumlarda tercih edilmektedir.

Ayrıca bekaretle ilgili durumlarda kızlık zarı ameliyatı yapılması ve kızlık zarının onarılması mümkündür. İç ve dış bölgelerde yapılan çalışmalar, bireyin cinsel olarak daha fazla haz almasına ve partneriyle yaşadığı sorunların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Genital Bölge Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Her kadın genital bölge ameliyatları yaptırabilmekte, ruhsal ve fiziksel olarak yaşadığı sorunları minimuma indirebilmektedir. Ameliyatlar için doğum, evlilik ya da bekaret gibi durumlar önemli değildir. Ancak bireyin hayatında sorun yaşamak istememesi üzerine kızlık zarı bozulmayan hastaların iç bölgesinde önemli bir durum olmadığı sürece ameliyat yapılması tavsiye edilmemektedir.

Genital Bölge Estetiği Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyatın başarılı şekilde tamamlanması oldukça önemlidir. Bu nedenle hastalar hem ameliyattan önce hem de işlemlerden sonra bazı durumlara hassasiyet göstermelidir. Yapılacak işlemler hakkında net kararlar verilmeli ve emin olunmayan işlemler tercih edilmemelidir. Öncelikli olarak doktorların tavsiye ve önerileri alınmalı, aşağıdaki durumlar hakkında da dikkat olunmalıdır.

 • Olumlu sonuç alınabilmesi açısından doktor seçimine özen gösterilmelidir.
 • Yapılacak işlemler hakkında detaylı bilgi alınmalıdır.
 • Gerçekçi hedefler koyulmalı, vücut yapısına uygun taleplerde bulunulmalıdır.
 • Ameliyat sonrası dönemle ilgili ayrıntılı bilgi alınmalıdır.
 • İstek ve şikayetler belirtilmeli, doktor önerisine göre hareket edilmelidir.
 • Ameliyat sonrası komplikasyon oluşmaması için hijyene dikkat edilmelidir.
 • Güvenilir bir hastane ve ameliyat ekibi tercih edilmelidir.
 • Olumsuz sonuç alınmaması adına kesin karar verildikten sonra ameliyat olunmalıdır.