Beyin tümörleri, beynin kendi hücrelerinden meydana gelebileceği gibi metastaz yani farklı organlarda meydana gelen kanserlerinin beyin dokusuna sıçramasından da kaynaklanabilir. Beynin kendi hücrelerinden meydana gelen yani primer beyin tümörleri içinde en fazla görüleni de Glial tümörlerdir.

Beyin kanseri (kötü huylu) olarak bilinen tümörlerin büyük bir kısmı, Glial tümör kaynaklı olarak gelişir. Glial tümörler, genellikle büyüme hızları, biyolojik davranışlarına ve yayılma eğilimlerine göre 4 farklı derecede (grade) ele alınır.

Gliomlar Nedir?

Gliomlar, beyni destekleyen bir dokuya sahip olan glial hücrelerde meydana gelen bir grup tümörü tanımlamak için kullanılan genel bir isimdir. Oligodendrogliomlar, astrositomlar ve epandimomalar da dahil olmak üzere pek çok gliom türü vardır. En sık görülen gliom türü ise astrositomdur. Gliomlar, bütün beyin tümörlerinin yaklaşık olarak %30’unu meydana getirir ve kötü huyludur yani habis olarak bilinir.

Belirtiler, beyin tümörlerinde görülen genel belirtilerdir. Baş ağrısı, mide bulantısı, nöbetler ve kusma da görülebilir. Yerleştikleri bölgelere bağlı başka pek çok belirti de verebilir.

Epilepsi (Sara nöbeti) çeşitli hastalarda da ilk belirti şeklinde ortaya çıkabilir. Kişilik değişikliklerine de yol açabilir. Bu nedenle kötü seyreden gliomlarda kemoterapi, beyin ameliyatı, radyoterapi, Gamma Knife radyo cerrahisi, gibi çeşitli tedavi yöntemleri ile tümürün yok edilmesi amaçlanır.

Gliomların Nedenleri Nelerdir?

Beyin tümörlerinin oluşum nedeni aslında kesin olarak bilinmemektedir. Az sayıda insanda gözlemlenen nörofirbomatozis ya da tüberöz skleroz gibi çeşitli genetik hastalıklar da gliomlara yol açabilir. Fazla radyasyona maruz kalındığında da tümör oluşumuna yol açıldığı düşünülür.

Gliomların ya da bilinen diğer beyin tümörlerinin oluşumunu önleyecek olan herhangi bir önlem ya da yöntem bulunmaz. Asıl bilinmesi gereken şey, beyin tümörlerinin çocukluk çağı da dahil olmak üzere her yaşta gelişebileceğidir.

Beyin Tümörleri Risk Faktörleri Nelerdir?

Gliomlar, diğer kanser türleri gibi genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ve ileri yaşlardaki kişilerde görülür. Ama en çok bilinen faktörlerden birisi de uzun süreli olarak radyasyona maruz kalmaktır. Bunun yanı sıra kimyasallara, elektromanyetik alanlara ve virüs enfeksiyonlarına maruz kalmak da hastalığın oluşma riskini önemli ölçüde artıran çeşitli unsurlar arasında yer alır. Beyin tümörü, aynı zamanda dış etkenlere bağlı olarak gelişen bir hastalık olabileceği gibi aile geçmişinde de bu hastalığa sahip kişilerde de görülebilir.

Gliomların Belirtileri Nelerdir?

Gliom tipi tümörlerin belirtileri de diğer beyin tümörleri ile aynıdır. Belirtiler büyük ölçüde tümörün beyinde bulunduğu konuma ve tümörün büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Beyin tümörleri, kafatasının içinde yerleşen tümörler olduklarından dolayı basınç artışına bağlı bir şekilde bulantı, şiddetli baş ağrısı ve kusma gibi belirtilerle kendini gösterir. Tümör büyüdüğü zaman belirtiler de şiddetlenir. Gliomların en bilinen belirtileri ise şunlardır;

  • Başınız normalden çok daha sık ağrıyorsa
  • Her gün çok şiddetli baş ağrısı ile uyanıyorsanız
  • Daha önce hiç hissetmediğiniz bir türde bir baş ağrınız varsa
  • Öksürme, bağırma, eğilme, egzersiz gibi kafa içi basıncını önemli ölçüde artıran durumlarda baş ağırınız daha da kötüleşiyorsa gliom belirtisi olabilir.

İyi Huylu Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

İyi huylu beyin tümörleri, beyin dokusunun anormal hücrelerin üremesi sonucu oluşan tümörlerdir. İyi huylu beyin tümörleri, yayılma eğiliminde olmadığından dolayı çevre dokulara hasar verme ihtimali daha azdır. Ancak, beyinde yer kapladığı için belirtilere sebep olabilir.

İyi huylu beyin tümörlerinin belirtileri, beyin tümörünün boyutu, yeri ve büyüme hızı gibi faktörlere bağlıdır. Bazı belirtiler arasında baş ağrısı, görme kaybı, denge sorunları, konuşma bozuklukları, uyuşukluk, nöbetler ve duyusal kayıplar yer alabilir. Bu belirtiler, diğer birçok hastalık veya durumda da görülebileceğinden dolayı, doktorunuzun bir teşhis koyması için uygun testlerin yapılması gerekebilir.

Tedavi, iyi huylu beyin tümörlerinin büyüme hızına ve boyutuna bağlıdır. Bazı durumlarda, tümörün takibi yeterli olurken, bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalenin yanı sıra, radyasyon tedavisi veya kemoterapi de kullanılabilir. Tedavi planı, hastanın durumu ve tümörün özelliklerine göre belirlenir ve doktorunuz size en uygun tedavi yöntemini önerir. Özetlemek gerekirse, iyi huylu beyin tümörleri belirtileri, doktorunuz tarafından doğru bir teşhis için dikkatlice incelenmelidir.

Gliom Tanı Yöntemleri

Nöroloji doktoru, gliomların tanısını koymak için oldukça kapsamlı bir nörolojik muayene gerçekleştirir. Muayene sırasında doktorunuz reflekslerinizi, işitme, görme, denge ve koordinasyon gibi pek çok temel yetinizi kontrol eder.