Jinekomasti, yalnızca erkeklerde oluşan ve estetik operasyonlarla tedavi edilebilen bir durumdur. İyi huylu olduğu sürece kişinin can sağlığını tehdit etmemektedir ancak psikolojik olarak pek çok zararı bulunmamaktadır. Her 3 erkekten birinde görülmekte olan bu durum, ergenlik döneminde %34,6 ile en yüksek görülme oranına ulaşmaktadır.

Jinekomasti Nedir?

Hormon dengesizliği sonucunda oluşa jinekomasti, erkeklerin meme dokusunda büyümeye neden olmaktadır. Bazen tek memede görülse de çoğunlukla iki memede aynı anda oluşmaktadır. Anormal büyümeler sarkmaya neden olabileceği için bireyin yaşam kalitesini düşürür ve psikolojik olarak yıpranmalarını sağlar.

Jinekomasti, iyi huylu bir doku büyümesi olduğundan dolayı kansere dönüşmemektedir. Oluşum nedenleri değişkenlik gösterse de ciddi bir sorun değildir. Bazı erkeklerde ağrıya neden olabilmekte ve meme ucunda hassasiyet oluşturabilmektedir. Kendi kendine iyileşmesi ve kilo alıp vermeye bağlı olarak tekrar oluşması mümkündür.

Aşırı yağlı meme dokusu, jinekomastiyle en çok karıştırılan durumlardan biridir. Çoğunlukla yağların meme bölgesinde birikmesiyle ortaya çıktığından dolayı herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Bu hastalık, jinekomastide olduğu gibi hormonsal durumlar neticesinde oluşmamakta, yağların alınması durumunda tamamen düzeltilmektedir.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Çoğunlukla testosteron düzeyindeki dalgalanmalar jinekomastiye neden olmaktadır. Hastalığın ortaya çıkış nedenleri de testosteron seviyesini değiştiren durumlardır. İlaçlar, alkol, uyuşturucu madde ya da sağlık sorunları başta olmak üzere jinekomasti oluşturan durumlar aşağıda yer almaktadır.

 • Yenidoğan erkek bireylerde anne sütünden östrojen alınması
 • Ergenlik döneminde hormonal durumların doğal değişimi
 • Anti – drojen içerikli ilaçların yan etkileri
 • Kas kütlesini arttırmak için kullanılan ilaçlar
 • Anabolik steroidler ve androjenlerin yan etkileri
 • Antidepresanlar
 • Kalp hastalıkları
 • Amfetamin
 • Klinefelter sendromu
 • Hipogonadizm
 • Aşırı kilo alımı
 • Yaşlılık
 • Testisleri, adrenal bezlerini ve hipofiz bezini etkileyen tümörler
 • Karaciğer hastalıkları
 • Böbrek yetmezliği
 • Yetersiz beslenme.

Jinekomasti Kimlerde Görülür?

Erkeklerde ortaya çıkan jinekomasti, çoğunlukla ergenlik döneminde daha sık olarak görülür. Fakat yeni doğan bebekler, anne sütünden aldıkları östrojen sebebiyle jinekomasti olabilir. Ergenlik ve bebeklik döneminde oluşan bu durumlar çoğunlukla tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. Ancak yaşlılık ve kilo alımı gibi durumlarda oluştuğunda tedavi gerektirebilir. Özellikle yaşlılığa bağlı gelişen jinekomasti, 50 – 70 ya grubundaki her 4 erkekten birinde görülebilmektedir.

Jinekomasti Nasıl Önlenir?

Kontrol altına alınabilen bir durum olduğu için jinekomasti riski en aza indirgenebilmektedir. Bunun için erkeklerin özellikle alkol ve ilaç tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Alkol tüketimini durdurmak ya da ölçülü şekilde tüketmek hormona sorunların önüne geçecektir. Ayrıca doktor reçetesi olmadıkça yan etkisi jinekomasti olan ilaçların kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Hormonlarla ilgili başka bir rahatsızlık yaşanıyorsa, jinekomasti oluşturmadan önce tedaviye başlanmalıdır.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde meme büyümesinin pek çok nedeni olabilmektedir. Bu nedenle hastanın öyküsü ve semptomları dikkate alınarak jinekomasti ön tanısı koymak zor olabilir. İlk olarak şişmiş memeyle ortaya çıkan jinekomasti hastalarında aşağıdaki belirtilerin görülmesi de oldukça yaygındır.

 • İki memede orantısız bir büyüme
 • Meme ucu akıntısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Memelerin sarkması.

Belirtilerin yok edilmesi için tedavi gerektirebilir ancak çok büyüme olmayan memelerde herhangi bir tedaviye gerek duyulmamaktadır. Bunun yerine, hastalığı oluşturan durumların ortadan kaldırılması için ilaç değiştirilmesi, hormon tedavisi, beslenme düzeni oluşturulması gibi tavsiyeler verilir.

Çok şiddetli semptomlar görüldüğünde cerrahi işlem uygulanarak jinekomastiye son verilebilir. Bu işlemlerden birinde yalnızca memedeki yağ dokusu alınmakta ve meme küçültülmektedir. Diğer işlemdeyse meme dokusu tamamen alınarak olası tüm büyümelerin önüne geçilmektedir. Ancak ikinci işlem daha çok yaşlı hastalarda uygulanmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı İz Kalır Mı?

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun abartılı büyümesi ile karakterize edilen bir durumdur. Bu durumun nedeni, hormonal dengesizlikler, ilaç kullanımı veya genetik faktörler gibi çeşitli faktörler olabilir. Jinekomasti, erkeklerde sosyal anksiyete, düşük özgüven ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Jinekomasti tedavisi, cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler arasında değişebilir. Ancak, jinekomasti cerrahisi, meme dokusunun çıkarılmasını içerir ve iz kalma olasılığı bulunur.

Jinekomasti cerrahisi, çoğu durumda meme dokusunun çıkarılmasını ve cilt kesilerinin yapılmasını içerir. Bu kesilerin boyutu, meme dokusunun miktarına ve büyüklüğüne bağlıdır. Cerrahi işlemden sonra, yara iyileşmesi ve cilt dokusu yeniden yapılanması süreci başlar. Bu süreç, izlerin azaltılmasına yardımcı olacak tedavilerle desteklenebilir. Ancak, cerrahi işlem sonrası izlerin tamamen ortadan kalkması mümkün değildir.

Özet olarak, jinekomasti cerrahisi sonrası iz kalma olasılığı bulunur. İzlerin boyutu ve şiddeti, cerrahi işlemin detaylarına bağlı olarak değişebilir. Cerrahi işlem sonrası izlerin azaltılması için tedavi seçenekleri mevcuttur. Ancak, tamamen izsiz bir sonuç elde etmek mümkün değildir.