Kawasaki, sık karşılaşılan çocukluk hastalıklarından biridir. Tıbbi ismi vaskülit olan bu rahatsızlık aslında damar iltihabıdır. En fazla 5 – 6 yaş grubundaki çocuklarda görülmekle birlikte hastalığın oluşum nedeni virüs kaynaklıdır.

Hastalık belirtileri fark edilir edilmez, uygun tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Aksi durumda Kawasaki hastalığı nedeniyle ciddi komplikasyonların gelişmesi mümkün olabilir.

Kawasaki Hastalığı Nedir?

Kawasaki hastalığı, çocukların vücudunda yer alan orta ölçekli damarlarda iltihap oluşması durumudur. Hastalığın belirtileri birkaç günden daha fazla gözlenir ve genelde yüksek ateşle başlar.

Çocukta cilt döküntüsünün yanı sıra dil ve gözlerde kızarıklık gözlenebilir. Kawasaki hastalığı, vücuttaki lenf düğümlerinin şişmesine sebep verebilmektedir. Buna bağlı olarak hastalığın aynı zamanda mukokutanöz lenf nodu sendromu olarak isimlendirildiğiyle de karşılaşılabilir.

Kawasaki Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Kawasaki, tıbben nedeni açıklanamayan bir hastalık çeşididir. Buna ek olarak hastalığın oluşmadan önce aşı ve benzeri bir tedaviyle önlenmesi de mümkün değildir.

Nadiren tekrarladığı görülen bu rahatsızlık; virüs, genetik yatkınlık ve bazı kimyasal maddelere temas sonucunda ortaya çıkabilir. Kaydedilen vakalar göz önüne alındığında Kawasaki hastalığının erkeklerde kızlara kıyasla daha fazla oluştuğu görülmektedir. Hastalık açısından diğer risk faktörleri 5 yaşından daha küçük çocuklar ve etnik kökendir.

Zamanında tedavi edilmeyen Kawasaki hastalığı bazı komplikasyonları beraberinde getirebilir. Kalp kası iltihabı, mitral yetersizliği, aritmi ve kan damarlarında anevrizma; hastalık nedeniyle karşılaşılabilecek bazı komplikasyonlardır.

Kawasaki Belirtileri Nelerdir?

Kawasaki belirtilerini 3 evrede incelemek mümkündür. Oldukça hızlı ilerleyen bu rahatsızlığın tedavisinde erken davranmak önemlidir. Kawasaki hastalığının hangi evrede olduğuna hastada görülen belirtiler incelenerek karar verilebilir.

  • 1. Evre: Yüksek ateş ve ateşin ilaçla düşürülememesi, gözlerin kızarması, genital bölgede kızarıklık, dilin kuruması ve şişmesi, boyundaki lenf düğümlerinin şişmesi, agresif tutumlar.
  • 2. Evre: El ve ayaklarda geniş alanlı soyulmalar, eklemlerde ağrı, mide bulantısı ve kusma, ishal, karın ağrısı.
  • 3. Evre: Bu aşamada belirtiler yavaşça kaybolmaya başlar. Hastanın tam olarak iyileşmesi 2 aylık bir zamana yayılmaktadır.

Kawasaki Hastalığı Ne Kadar Sürer?

Kawasaki hastalığı, vücutta iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Çocuklarda genellikle görülen bu hastalığın belirtileri arasında ateş, kızarıklık, dudaklarda ve dilde kabarcıklar, ellerde ve ayaklarda şişme, boğazda ağrı ve gözlerde kızarıklık yer alır. Kawasaki hastalığının ne kadar sürdüğü, hastanın belirtilerinin şiddetine ve tedaviye verdiği yanıta bağlıdır.

Kawasaki hastalığı, belirtiler ortaya çıktıktan sonra birkaç hafta sürebilir. Bazı hastalarda, belirtiler birkaç gün içinde kaybolabilirken, diğerlerinde haftalarca sürebilir. Doğru tanı ve tedavi edilmezse, hastalık kalpte ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden, Kawasaki hastalığı belirtileri ortaya çıktığında hemen tıbbi yardım alınması önemlidir.

Tedavi, hastaların çoğunda başarılı sonuçlar verir ve belirtiler genellikle birkaç gün içinde geriler. Ancak, hastalığın ileri evrelerinde kalıcı hasarlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, hastalıkla ilgili tüm belirtiler dikkatle izlenmeli ve tedavi edilmelidir. Kawasaki hastalığı, çocukluk çağı hastalıkları arasında önemli bir yer tutar ve doğru tanı ve tedavi ile önlenebilir kalp sorunlarına neden olmadan kontrol altına alınabilir.

Tanı Yöntemleri

Kawasaki hastalığının kendine ait bir tanı yöntemi bulunmaz. Bu rahatsızlığın semptomları; Stevens – Johns sendromu, toksik şok sendromu, kızamık ve diğer pek çok hastalıkla benzerlik gösterdiği için tanıda amaç hastalığın diğerlerinden ayrılmasıdır. Bu noktada; kan tahlili, idrar tahlili, elektrodiyogram ve ekokardiyograma başvurulur.

Kan tahlilinde beyaz kan hücresinin değerlendirmesi yapılmaktadır. Yüksek sayıda bez kan hücresi varlığı, Kawasaki hastalığının bir işaretidir. Kalp ritim bozukluğunun kontrol edilmesi amacıyla elektrokardiyogram yapılır. Kalbin çalışma durumunu incelemek için de ekokardiyogram uygulanır.

Kawasaki Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kawasaki hastalığının tedavisinde hastalık belirtilerinin hafifletilmesi ve olası komplikasyon riskinin düşürülmesi amaçlanmaktadır. Burada tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi olur.

Tedavinin ilk aşamasında hastanın ateşinin düşürülmesi ve oluşan iltihabın giderilmesi vardır. Hastanın durumuna ve komplikasyon riskine bağlı olarak hastanede tedavi sürecinin başlatılması da olasıdır. Kawasaki çocukta koroner arter anevrizmasına neden olduysa; antikogülan ilaçlar, koroner erter anjiyoplastisi ve koroner arter baypas grefti uygulanır. Bunlar arasında antikogülan ilaçlar pıhtı oluşumunun önüne geçmek için kullanılır.

Koroner erter anjiyoplastisi daralan arterlerin açılması amacıyla uygulanır. Koroner arter baypas grefti de tıkanmak üzere olan damar için yeni bir yol açılmasını amaçlar.

Kawasaki hastalığını atlatan kişiler, tedavinin ardından birtakım önlemler almalıdır. Buna göre, tedavi gören birey çocukluk çağındaysa aşı takvimi yeniden şekillendirilmelidir. Tedavi sonrasındaki 11 ay boyunca suçiçeği ya da kızamık aşısı yaptırılmalıdır. Çünkü tedavi sırasında yapılan uygulamalar bağışıklık sisteminin aşı yanıtını değiştirmektedir.