Latincesi otoplasti anlamına gelen kepçe kulak estetiği, %90 başarı oranına sahip olan bir işlemdir. Kadınlarda ya da erkeklerde yapılabilse de her yaş grubuna uygun değildir. Yüksek hasta memnuniyetine sahip olan bu işlem aynı zamanda oldukça popülerdir. Estetik cerrahları tarafından yapıldığı için kulak yapısı yüze uygun olarak yeniden şekillendirilebilmektedir.

Kepçe Kulak Estetiği Nedir?

Büyük ya da yetersiz kıvrımlara sahip olan kulaklara kepçe kulak ismi verilmektedir. Kepçe kulak estetiğiyse, kulak içindeki kıvrımların yeniden şekillendirilmesiyle yapılan bir işlemdir. Birçok tekniğe sahip olduğundan dolayı daha çok kulak yapısına uygun olan yöntem tercih edilmektedir. Ameliyatın yalnızca bir kulağa ya da iki kulağa aynı anda yapılması mümkündür.

Kepçe Kulak Estetiği Kimlere Yapılır?

Kulak şeklinden memnun olmayan herkes kepçe kulak estetiği için doktora müracaat edebilmektedir. Büyük, antiheliks eksikliği veya zayıflığı, kavum konka hipertrofisi ya da kepçe olarak nitelendirilen kulaklarda daha çok tercih edilmektedir. Ancak kulak ameliyatından önce kişinin gelişimini tamamlamış olmasına dikkat edilir.

Anestezi uygulanan bir işlem olduğundan dolayı herkese kepçe kulak estetiği yapılamamaktadır. Ameliyat öncesi hastanın sağlık kontrolünden geçmesi ve kullanıyorsa kan sulandırıcı ilaç çeşitlerini bırakması gerekmektedir. Kalp hastalığı ya da diyabeti olan kimselerde ameliyat süreci daha uzun geçebileceği için ameliyatın yapılıp yapılamayacağına hastanın genel durumuna göre karar verilir.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıldır?

Çoğunlukla otoplasti ameliyatları lokal anestezi altında yapılmaktadır ve yaklaşık 2 saat sürmektedir. Çocuklar için genel anestezi, korkmamaları ve hareket etmemeleri açısından daha çok tercih edilmektedir. Ancak farklı işlemlerle birleştirilirse yetişkinler için de genel anestezi daha uygundur.

Kepçe kulak ameliyatı neredeyse hiç iz bırakmayan bir ameliyattır. Kulak arkasından girilmektedir ve görünmeyen yerlerden kesik atılmaktadır. En çok tercih edilen işlem kulakta yer alan kıkırdağın kesilip törpülenerek yeniden şekillendirilmesidir. Gerektiğinde çıkarılması ya da arkaya doğru kıvrım verilmesi mümkündür. Kişiye özel olarak planlanan bir operasyon olduğu için yüze en uygun biçin ve ölçüler belirlenmekte, estetik bir görünüm oluşturulmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Yetişkinler hemen hemen her zaman kepçe kulak estetiği olabilmektedir. Ancak küçük yaştaki çocuklarda da kulak büyümesi durduğu zaman operasyon yapılması mümkündür. Bunun için en uygun zaman 4 – 5 yaş grubu olarak kabul edilmektedir. Ancak daha yavaş büyüyen çocuklar için 10 yaş daha uygundur. Kulak büyüdüğünde operasyonun etkileri azalabileceğinden dolayı daha küçük yaşlarda ameliyat edilmesi doğru bulunmamaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyondan birkaç saat sonra hasta ayağa kalkacak ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma gelir. Çok şiddetli bir ağrı yaşanmamakla birlikte hastalara ağrı kesici tedavisi yapılabilir. Sargılar ki gün sonra çıkarılsa da kulağın korunması için yaklaşık bir ay koruyucu bant takılması gerekir. Eriyen dikiş tercih edilirse dikiş aldırmaya gerek duyulmamaktadır. Daha sağlıklı bir iyileşme süreci yaşamak içinse kepçe kulak ameliyatı sonrası aşağıdaki durumlara dikkat edilmesi gerekir.

 • Kulak üzerine yatarken dikkatli olunmalıdır.
 • İlk günlerde duş alınması sakıncalıdır.
 • Antibiyotikli kremlerle yaranın iltihap kapmamasına özen gösterilmelidir.
 • Gerektiği durumlarda dikişlerin çevresi temizlenmelidir.
 • Gözlük kullanırken dikişlerin üzerine gelmemesi gerekir.
 • Kulak koruyucu bantlar gerekmedikçe çıkarılmamalıdır.
 • Olası komplikasyonlarda mutlaka ameliyatı yapan doktora haber verilmelidir.
 • Kulağın öne doğru katlanmamasına dikkat edilmelidir.
 • Ağrı hissedildiği durumlarda gözlük kullanımı sonlandırılmalıdır.
 • İlk 6 ayda yaşanabilecek ağrılar normaldir ancak sadece reçeteli ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Aşırı sıcak suyla uzun süre duş almamaya özen gösterilmelidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kalıcı Mı?

Otoplasti olarak da bilinen kepçe kulak ameliyatı, kulakları yeniden şekillendirmeyi ve yeniden konumlandırmayı amaçlayan cerrahi bir işlemdir. Genellikle kepçe kulaklı çocuklarda yapılan yaygın bir işlemdir ancak yetişkinlerde de yapılabilir. Kulak kepçesi ameliyatı kalıcı bir çözüm olarak kabul edilir.

Kulak kepçesi ameliyatı sırasında, cerrah kıkırdağa erişmek için kulak arkasından bir kesi yapar. Kıkırdak daha sonra yeniden şekillendirilir ve daha doğal bir görünüm oluşturmak için yeniden konumlandırılır. Kıkırdak istenen pozisyonda olduğunda, yerinde tutmak için dikişler kullanılır. Bu dikişler cerrah tarafından alınmadan önce yaklaşık bir hafta yerinde kalacaktır.

Dikişler alındıktan sonra hasta normal aktivitelerine devam edebilir. Bununla birlikte, ameliyatın nihai sonuçlarının hemen görünmeyebileceğini not etmek önemlidir. Şişliğin inmesi ve kulakların tamamen iyileşmesi birkaç hafta hatta aylar alabilir. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra kulak kepçesi ameliyatının sonuçları kalıcı olacaktır.

Şekil değişikli yaşamamak için hastanın ameliyat sonrası talimatları takip etmemesidir. Mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için hastaların cerrahlarının talimatlarını dikkatle izlemesi önemlidir.