Plonidal sinüs halk arasında kıl dönmesi olarak da bilinen durumdur. Genelde 30 yaşın altındaki erkeklerde ortaya çıkar ve kılın cilt altına ilerlemesiyle oluşur.

Plonidal Sinüs (Kıl Dönmesi) Nedir?

Kıl dönmesi derinin altının deri artıkları ile dolması ve iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır. İçi kıl dolmuş olan bir kisttir ve cilt hastalığı olarak kabul edilir.

Hastalığa müdahale edilmezse ve tedaviye başlanmazsa kıl dönmesi apsesi ilerler ve ilerleyerek yayılabilir. Vücuttan dökülen kılların bazı bölgelerde birikmesi ile kıl dönmesi oluşabilir. Bu da bölgede sertlik, şişlik, sinüs, akıntı ya da ağrı gibi şikayetlere neden olabilir.

Plonidal Sinüs (Kıl Dönmesi) Nedenleri Nelerdir?

Kıl dönmesi nedenleri arasında sırt bölgesinden dökülen kılların kuyruk sokumunda dönmesi ve derinin içine doğru ilerlemesi vardır. Bunun dışında uzun süre oturmak, terlemek, ağır kaldırmak, zor sporlar ile uğraşmak ve aşırı kilolu olmak da kıl dönmesine neden olan faktörlerdendir. Kıl dönmesinin asıl nedeni kıl dökünün dibinde kıl kökünden kaynaklı iltihap ya da apse oluşmasıdır.

Kuyruk sokumunda ortaya çıkan kıl dönmesi makat kemiğinin yakınında da ortaya çıkabilir. Makat bölgesinde ufak bir çatlama olması halinde birden fazla kıl birikir ve kıl dönmesine neden olur. Kıl dönmesi kılın cildi delmesi ve cildin altına yerleşmesi durumudur. Kuyruk sokumu bölgesinde sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Kuyruk sokumu bölgesinde daha fazla görülmesinin nedeni de bu bölgenin kıllı bir yapısı olmasıdır. Dar pantolon giymek de kıl dönmesinin en önemli nedenlerindendir. Kıl kalça arasında yönünü değiştirir ve bu da içeri doğru batarak bölgede yer edinmesine neden olur. Sırttan dökülen kıllar da büyük ölçüde kıl dönmesinin nedenleri arasında kabul edilir.

Plonidal Sinüs (Kıl Dönmesi) Belirtileri

Kişilerde kıl dönmesi yani plonidal sinüs hastalığının olması için derinin altında bir kist olması gerekir. Ayrıca bu kistin deri artıkları ile dolması ve artıklar dışarı atılamadığı için şişmesi ve iltihaplanması gerekir. Genelde kalça arasında ortaya çıkan kıl dönmesi öncelikle bir sivilce ya da lezyon gibi görülebilir. Ancak bölgede çok fazla kıl birikince apseyle beraber ağrılı ve acılı bir dönem ortaya çıkabilir.

Plonidal sinüs (kıl dönmesi) belirtileri arasında yanma, kaşıntı, ağrı ve akıntı vardır. Kıl dönmesi her ne kadar daha çok kalça arasındaki bölgede ortaya çıksa da kasıkta, göbek ya da koltuk altı bölgesinde de ortaya çıkabilmektedir.

Plonidal Sinüs (Kıl Dönmesi) Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesinin tedavisinde hastalığın ilerlemesine göre lokal bakımın ya da kristalize fenol uygulamasının dışında cerrahi yöntemler de uygulanabilmektedir. Yeni ortaya çıkmış kıl dönmelerinde genelde epilasyon ya da lokal bakım tercih edilir. Sorun eğer daha yaygın ve derin olursa kılların öncelikle temizlenmesi sonra da lokal anestezi ile çıkarılması gerekir.

Bu durumda kristalize fenol uygulaması ile tedavi de tercih edilebilir. Hastaneye yatışın gerekli olmadığı kısa ve ağrısız işlemler oldukları için uzmanlar tarafından bu işlemler sıkça tercih edilir. Kıl dönmesinde ameliyatsız bir yöntem uygulanmazsa farklı girişimsel yöntemlere de başvurulması mümkündür. Kişinin bir şikayeti yoksa ve başlangıç aşamasındaysa ilk olarak ameliyat düşünülmez.

Hekim tarafından ağrı kesiciler ya da antibiyotiklerle tedaviye başlanabilir. İltihaplı kıl dönmesi olması halinde içinde kıllar olacağı için müdahale olmadan iyileşme sağlanmaz. Kıl dönmesi ameliyatı tedavi edilemeyecek kadar ilerlemiş durumlarda tercih edilir. Hastalıklı doku çıkarılır ve sonra da oluşan defekt dikilir.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası hastanede kalış süresi?

Kıl dönmesi cerrahisi, ağrıya, kızarıklığa ve iltihaplanmaya neden olan, cilde geri dönen kılları çıkarmak için yapılan yaygın bir prosedürdür. Ameliyattan sonra hastanede kalış süresi, batıkların ciddiyetine, yapılan ameliyatın türüne ve kişinin iyileşme hızına göre değişir.

Çoğu durumda, kıl dönmesi ameliyatı ayakta tedavi prosedürüdür, yani hasta ameliyatla aynı gün eve gidebilir. Cerrah, kesi bölgesine nasıl bakılacağı, herhangi bir rahatsızlık ve ağrı durumunda neler yapılması gerektiği konusunda talimatlar verecektir. Bununla birlikte, bazı durumlarda ameliyat, gözlem ve izleme için hastanede bir gece kalmayı gerektirebilir.

Batık saçlar genital bölge veya yüz gibi hassas veya ulaşılması zor bir bölgede bulunuyorsa, ameliyat daha uzun süre hastanede kalmayı gerektirebilir. Ek olarak, batık saç bir enfeksiyona veya başka komplikasyonlara neden olduysa, uygun tedavi ve iyileşmeyi sağlamak için hastanede kalış süresi uzatılabilir.

Kıl dönmesi ameliyatından sonra hastanede kalış süresi, çeşitli faktörlere bağlı olarak birkaç saatten birkaç güne kadar değişebilir. Uygun bakım ve yönetim ile çoğu hasta hızlı bir iyileşme bekleyebilir ve kısa sürede normal aktivitelerine dönebilir.