Kızıl hastalığı, boğaz ağrısı rahatsızlığı ile oldukça benzeyen aynı bakteri grubuna sahip olan hastalıktır. Ancak bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Kızıl hastalığı döneminde bakteriler boğaz bölgesini rahatsız eder, deri üzerinde kızarıklığa neden olur. Dil etrafında kızarıklık görülebilir ve kızarıklık sağlayan toksinler salgılar.

Kızıl hastalığında hastalık kişinin öksürmesi ve hapşırması ile birlikte etrafa yayılır. Hastalığın bulaşması ile birlikte kuluçka dönemi başlar ve ortalama iki ile dört gün içerisinde hastalık görülür.

Kızıl Hastalığında Görülebilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Kızıl hastalığı antibiyotik ile tedavi edilebilecek rahatsızlıklardan biridir. Mutlaka doğru bir antibiyotik tedavisi ile hastalık takip edilmelidir. Tedavisi yapılmayan kızıl hastalığı vücudun diğer bölgelerine yayılma gösterebilir.

Sıklıkla akciğer, bademcik, böbrek, deri ve dolaşım sistemlerine yayılmaktadır. Kızıl hastalığı bazı durumlarda romatizmal ateş yapabilir. Romatizma ateş ciddi bir durumdur mutlaka bu rahatsızlığın bir hekim tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kızıl Hastalığını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Kızıl hastalığı için kullanılan bir aşı yoktur. Bundan dolayı standart koruma tedbirleri ile hastalıktan koruma sağlanabilir. Kızıl hastalığını önlemek için uygulanabilecek tedbirler şu şekilde sıralanabilir;

  • Ellerin doğru ve düzgün bir şekilde sık sık yıkanması gerekmektedir.
  • Yemek kapları paylaşılmamalı aynı kaptan, sudan veya yemekten yenilmemeli.
  • Hapşırık ve öksürük sırasında ağzın kapatılması gerekmektedir ve kullanılan mendillerin sonrasında çöpe atılması gerekmektedir.
  • Kızıl hastalığı olan kişilerin bardaklarının, tabaklarının ve gün içerisinde temas halinde bulunduğu malzemelerin sürekli sıcak su ile yıkanması gerekmektedir.

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kızıl hastalığının en belirgin belirtisi deride ve ağız içerisinde meydana gelen kızıl döküntülerdir. Deri üzerinde meydana gelen kızarıklık güneş yanığı gibi görülmektedir. Deri sert ve pürüzlü bir hal alır. İlk önce yüzde ve boyunda görülmektedir. Sonrasında gövde, kol ve bacak gibi bölgelere yayılma göstermektedir.

Kasık, koltuk altı, dirsek ve benzeri hassas bölgelerde daha koyu bir kırmızı renge sahip olur. Yüz ve ağız bölgelerinde soluk halkalar meydana gelebilir. Dil çilek rengine ve formuna döner. Kabarık bir yapı ile görülür. Hastalığın ilk evresinde dil üzerinde beyaz bir tabaka oluşabilir. Kızıl hastalığının en belirgin semptomları ise şu şekildedir;

  • Ateş 38 derece ve üzerine çıkar.
  • Titreme, üşüme, baş ağrısı ve ağrı hissedilir.
  • Boğazda hassasiyet oluşur.
  • Boğazda beyaz, sarı lekeler görülür.
  • Yutkunma güçlüğü oluşur, boyunda lenf düğümleri oluşur.
  • Mide bulantısı, karın ağrısı ve mide ağrısı görülebilir.

Kızıl Hastalığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın teşhisi için öncelikle doktorun hastalık belirtilerini dinlemesi ardından da fiziki bir kontrol yapması gerekmektedir. Fiziki kontrol sırasında boğaz, bademcik ve dilin durumuna bakılır. Boğazın etrafında yer alan lenf bezleri kontrol edilir. Boğazın durumu ve kızarıklığın dokusu kontrol edilir.

Doktor kızıl hastalığından şüphelenmesi halinde pamuklu çubuk ile boğaz sürüntüsü almaktadır. Ardından sürüntü sonucuna göre tedaviye başlanmaktadır.