Kadınlarda daha yaygın görülen meme başı akıntısı, tek memede ya da iki memede görülebilen, kimi zaman şeffaf renkli olabilecek akıntılardır. Kişinin buna benzer bir durumla karşılaştığı anda hemen bir doktora başvurarak meme ultrasonunu çektirmesi gerekmektedir.

Kişide ırsi kaynaklanan ya da zaman zaman emzirme dönemlerinde meydana gelebilecek akıntılar olan meme başı akıntısı, hamileliğin son aylarına doğru da belirti gösterebilir. Eğer kişinin memesinde bir ağrı oluşursa muhakkak bir doktora görünmelidir.

Genellikle açık ve şeffaf renkli olan akıntılar strese bağlı ya da memedeki süt kanallarında meydana gelen tahriş, iltihaplarla alakalı olabilir. Çoğu iyi huylu diye nitelendirilse de kesinlikle hastaya bir ultrason çekilmesi gerekmektedir.

Meme Başı Akıntısı Muayenesi Nasıl Olmaktadır?

Doktor yapılan ultrason görüntülerini inceleyerek hastanın durumunu gözlemler. Akıntının türünü inceleyerek, gerekirse laboratuvara yollayarak buna uygun bir rapor yazdırabilir.

Genleri, ailesinin tıbbi geçmişini ve bunun gibi detaylar kesin tanı için önemlidir. Bu kapsamda doktor incelediği bulgular sonucunda hastayı bilgilendirmektedir. Hastalığın erken teşhisi hastaya büyük bir avantaj sağlar.

Meme Başı Akıntısı Tedavisi Nasıl Olur?

Tedaviye başlamadan önce gerekli bulguların tespiti yapıldıktan sonra önce hastaya ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Hasta, ilaçtan sonra memenin reaksiyonuna göre doktoru bilgilendirmelidir. Eğer kişinin süt kanalları tıkalıysa bunu açabilecek masaj ve egzersizleri yapması tavsiye edilir.

Kadınların hamilelik döneminde süt kanallarında açılmalar meydana gelebileceği için akıntıların gitgide azaldığı görülmektedir. Bebeğin sütü bırakması süt kanalının fonksiyonunu kaybetmesinden sonra akıntılar bitebilir. Hamile olmayan kadınlarda yaşanan bu bulgular da çoğu zaman yine süt kanalları ile ilgili olmaktadır.

Meme Başı Akıntısı Kimlerde Görülür?

Bu akıntıların istatistik oranlarına bakıldığı takdirde genellikle menopoza yaklaşan kadınlarda ya da 35 yaşını geçen kadınlarda daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir. Genç kadınlarda bu oranın görülme riski daha az düzeydedir.

Meme Başı Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

Hastaların şikayetleri genellikle ağrılar ile birlikte başlamaktadır. Hastanın göğüs bölgelerinde yavaşça ağrılar meydana gelmektedir. Tedavi için bu ağrıların yayılımı tespit edilmektedir.

Tedaviye başlandıktan sonra ağrılar devam ediyorsa hastanın tedavi yönteminde değişikliklere gidilebilir. Meme başı akıntısı tedavisi olmayan, yüksek risk faktörü oluşturan bir rahatsızlık değildir. Erken teşhis edildiği ve doğru şekilde tedavi edildiği taktirde hasta, kolaylıkla iyileşebilir.