Mide balonu, midede yer kaplayıcı hacme sahip olan silikon bir balondur. Mide balonunun mideye yerleştirilmesi, endoskopi uygulamasıyla mümkün olmaktadır. Sedasyon altında bulunan hastaların işlem sırasında ağrı veya acı hissetmez. Mide balonu, genellikle fazla kilolu ve obezite kategorisinde yer alan kişiler tarafından tercih edilmekte olan bir yöntemdir.

Mide Balonu Nedir?

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin cerrahi yöntemleri tercih etmemeleri durumunda mide balonu gibi operasyonları tercih edildiğini söylenebilir. Mide balonu uygulamasının, metabolik olarak riskli grupta bulunan kişiler tarafından, beslenme bozukluğu olan, sağlıksız beslenen ve spor yaparak zayıflayamayan kişiler tarafından da tercih edildiğini söylenebilir.

Kişiler mide balonu uygulaması sayesinde kısa süre içerisinde zayıflayabilirler. Obezite ve benzeri sağlık sorunları yaşayan bireyler tarafından mide balonu kullanılması yaygın bir şekilde tercih edilir.

Mide Balonu Kimlere Takılır?

Mide balonu, bariatrik cerrahiye alternatif olarak uygulanan bir yöntemdir. Mide balonu ameliyatsız ve dikişsiz şekilde, ağrı ve acısız bir işlemdir.

Diyet ve spor yapmasına rağmen kilo veremeyen kişiler tarafından tercih edilmekte olan mide balonu 18 ila 55 yaş arasındaki kişilere takılabilir. Mide balonu takılabilmesi için vücut kitle endeksinin 27 üzerinde olması gerekir.

Mide Balonu Kimlere Takılmaz?

Mide balonu uygulaması belirli kişilere uygulanamaz. Midesinin bir kısmı veya tamamı alınan kişilere mide balonu takılması mümkün değildir. Ciddi derecede mide ülseri bulunan kişilere de mide balonu takılamaz. Belirli düzeyde mide fıtığı bulunan kişiler için de mide balonu uygulaması yapılması mümkün değildir.

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Zayıflama tedavisi için tercih edilmekte olan mide balonu, cerrahi uygulamalara göre oldukça basit bir uygulamadır.

Sekiz saat süren bir açlıktan sonra hastanın sedasyon ile uyuşturulması ve sonrasında hasta yaklaşık 20 dakika uyutularak endoskopi işlemiyle mide balonu, mide içerisine yerleştirilir. Bu durumda endoskopik işlem sırasında cerrahi bir işlem olmadığı bilinmelidir.

Mide Balonu Nasıl Zayıflatır?

Mide balonu, midede belirli bir hacme sebebiyet vermesi kişiyi tok hissettirir.

Fakat mide balonunun tek başına başarı sağlaması mümkün değildir. Kişinin yediği besinlere ve miktarlara da özen göstermesi gerekir. Obezite hastalarının tedavisi için kullanılan mide balonu, hastaların daha çabuk doyuma ulaşması mümkündür.

Yutulabilen Mide Balonu Nedir?

Mideye endoskopik yollarla yerleştirilen balonlardan farklı olarak, yutulabilen mide balonu işlemi, ucuna kablo bağlı büyük bir hap şeklindeki cismi hastanın yutulması ile gerçekleşir. Cismin yutulmasından mideye ulaşana kadar röntgen cihazları ile kontrol edilir ve izlenir.

Balon mideye ulaştıktan sonra şişirilerek balon haline getirilir ve son olarak kablo ile bağlantısı kesilerek mide içerisine bırakılır. İlerleyen yıllarda balonun kendi kendine sönerek bağırsak yoluyla vücuttan atılır.

Mide balonu taktırmak için kaç kilo olmak gerekir?
İntragastrik balon olarak da bilinen mide balonu, sönmüş bir balonun ağızdan mideye sokulmasını ve salin solüsyonu ile doldurulmasını içeren cerrahi olmayan bir kilo verme seçeneğidir. Balonun amacı, midede yer kaplamak ve daha az miktarda yiyecek tükettikten sonra kişinin tok hissetmesini sağlamaktır.

Genel olarak fazla kilolu veya obez olarak kabul edilen kişiler mide balonu işlemi için adaydır. Spesifik ağırlık gereklilikleri tıbbi sağlayıcıya ve hastanın kendine özgü koşullarına bağlı olarak değişebilir. Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 ila 40 arasında olan kişiler mide balonu için uygundur. BMI, boy ve kiloya dayalı vücut yağının bir ölçüsüdür ve BMI 30 veya üstü obez olarak kabul edilir.

Mide balonunun kilo vermek için kalıcı bir çözüm olmadığını unutmamak önemlidir. Balon altı aydan bir yıla kadar midede kalabilir. Bu süre zarfında hastaların daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları benimsemek ve fiziksel aktiviteyi artırmak da dahil olmak üzere yaşam tarzı değişiklikleri yapması beklenir. Balon çıkarıldıktan sonra, hastalar kilo kaybını sürdürmek için sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerine devam etmeleri için teşvik edilir.