Eskiden roux-en-Y olarak adlandırılan mide bypass bariatrik cerrahisi, en sık uygulanan bariatrik prosedürdür. Mide bypass ameliyatının başarılı kilo kaybının yanı sıra en önemli faydası, obezite ile ilişkili tıbbi hastalıkları % 90’dan fazla iyileştirme ve sıklıkla ortadan kaldırma yeteneğidir.

Diyabet, hipertansiyon ve diğer tıbbi problemler hastaların büyük çoğunluğunda tedavi edilmektedir. Mide bypass hem kısıtlayıcı hem de malabsorptif bir prosedürdür. İşlemin kısıtlayıcı kısmı, küçük bir çıkışa sahip küçük mide poşunun oluşturulmasıdır. Prosedürün emilim bozukluğu olan kısmı, proksimal ince bağırsağın kesilmesini ve ardından yeniden düzenlenmesini içerir.

Mide Bypass Ameliyatı Yöntemi

Gerçekleştirilen iki tip Mide bypass ameliyatı vardır. Bunlar;

 • Laparoskopik olarak, birkaç küçük 1/4 ila 1/2-inç abdominal insizyon yapmak.
 • Geleneksel olarak “açık” bir prosedür olarak, 10 ila 12 inçlik bir karın kesisi yapılır.

Ameliyat süresi yaklaşık 1,5 saattir ve hastanede kalış süresi iki ila üç gündür. İyileşme süresi yaklaşık iki haftadır.

Mide bypass ameliyatı sırasında cerrahınız önce midenizi üst ve alt olarak ikiye ayırarak midenizi küçültür. Oluşturulan üst bölüme kese denir. Bir yumurta büyüklüğündedir ve 1 ila 2 ons yiyecek tutabilir. Ameliyatın baypas kısmını tamamlamak için cerrahınız ince bağırsağın bir kısmını keseye bağlar.

Yemek yediğinizde, besinler kesedeki bu yeni açıklıktan direkt olarak ince bağırsağınıza geçer. Bu, yiyeceklerin ince bağırsağın üst kısmını atladığı (dolaştığı) anlamına gelir. Ameliyatın bu adımları açlığı azaltan, tokluk hissini artıran ve kilo vermenize yardımcı olan nörohormonal değişikliklere yol açar.

Mide Bypass Ameliyatı İle Nasıl Kilo Verilir?

Mide Bypass Ameliyatı, yiyebileceğiniz yiyecek miktarını kısıtlar ve vücudunuzun emeceği kalori miktarını azaltır. Kilo kaybı hızlıdır. Ameliyattan 12 ila 18 ay sonra fazla vücut ağırlığının yüzde 60 ila 80’ini kaybetmektedir.

Mide Bypass Ameliyatı İçin Beklenen Kilo Kaybı Sonuçları Nelerdir?

 • Ameliyat öncesi vücut ağırlığınızın yaklaşık yüzde 30’unu kaybedersiniz.
 • Enerjiniz artar ve daha kolay hareket edebilirsiniz.
 • Sürekli kilo vererek daha sağlıklı olabilirsiniz.

Kilo ile ilgili sağlık koşullarından daha az semptom gibi, ameliyattan sonra daha iyi bir sağlığa sahip olabilirsiniz. Tedaviden sonra;

 • Uyku problemlerinizin üstesinden gelebilirsiniz.
 • Yüksek kan basıncından kurtulabilirsiniz.
 • 2 tip diyabete kadar iyileşmeler görülebilir.
 • Bu kronik ve engelleyici hastalıkla mücadele eden hastalar için cerrahi, genellikle tip 2 diyabette hızlı bir iyileşmeye yol açar. Birçok hasta artık diyabetik ilaçlarına ihtiyaç duymadan hastaneden ayrılmaktadır.

Mide Bypass Ameliyatı Adayları

Ameliyat olmak için belirli bir vücut kitle indeksine (BMI) sahip olmanız gerekir. Aşağıdaki durumlarda ameliyat için uygun olabilirsiniz;

 • BMI’niz 40 veya daha fazla ise, yaklaşık 100 kilo fazla kilolu olduğunuz anlamına gelir.
 • BMI’niz 35 veya daha fazla ve ayrıca uygun bir tıbbi durumunuz varsa; yüksek tansiyon, tip 2 diyabet veya uyku apnesi.

Sağlık uzmanları, kiloyla ilgili hastalık riskinizi kontrol etmek için BMI kullanır. BMI, mevcut kilonuzu ve boyunuzu dikkate alan bir formüle dayanır. Mükemmel bir yöntem olmasa da birçok insan için faydalı bir sağlık göstergesi olabilir. Bariatrik cerrahi için uygun değilseniz, endoskopik tedaviler ve tıbbi olarak denetlenen tedaviler gibi başka seçenekler de mevcuttur.

Mide Bypass Ameliyatı Öncesi

Ameliyattan önce yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

Tıbbi geçmişinizi gözden geçiren ve sizin için en iyi prosedürü belirlemenize yardımcı olan bir cerrah ve doktor asistanı ile yola devam etmeniz tavsiye edilir.

Kilonuzu ve duygusal geçmişinizi değerlendiren ve kilo verme başarısı için stratejiler konusunda size yardımcı olan bir psikolog ile istişare edebilirsiniz.

Beslenme sınıfı, beslenme değerlendirmesi ve yaşam tarzınızı tamamlayan bir beslenme planı sunan için bir diyetisyenle görüşebilir, sonrasında ameliyata hazırlanabilirsiniz.

Mide Bypass Ameliyatı Olan Kişiler Nasıl Beslenmeli?

Mide bypass ameliyatı, midede küçük bir kese oluşturulmasını ve ince bağırsağın bu keseye yeniden yönlendirilmesini içeren bir kilo verme prosedürüdür. Ancak ameliyattan sonra bireylerin sıkı bir diyet planı uygulaması, kilo kaybını sürdürmek için çok önemlidir.

Her şeyden önce, gün boyunca küçük, sık öğünler yemek önemlidir. Bu, günde 3 büyük öğün yerine yaklaşık 5-6 küçük öğün yemek anlamına gelir. Yavaş yemek ve yiyecekleri iyice çiğnemek de çok önemlidir, çünkü bu aşırı yemeyi önleyecek ve sindirime yardımcı olacaktır.

Mide bypass ameliyatı geçiren bireyler, yağsız et, balık, yumurta ve az yağlı süt ürünleri gibi protein açısından zengin gıdaları tüketmeye odaklanmalıdır. Protein, dokuları inşa etmek ve onarmak için gereklidir ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

Yüksek yağlı, yüksek şekerli ve yüksek kalorili yiyeceklerden kaçınmak önemlidir. Bu yiyecekler rahatsızlığa neden olabilir ve kilo alımına neden olabilir. Bunun yerine, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve yağsız proteinler gibi besin açısından yoğun gıdaları tercih edin. Özellikle su olmak üzere bol miktarda sıvı içerek susuz kalmamak önemlidir.