En yaygın göz bozukluklarından biri olan miyopi, miyop olarak da bilinen bir durumdur. Çoğunlukla 7 – 10 yaş grubunda belirti gösterir ve yetişkinlik dönemine kadar ilerlemeye devam eder. Bu kimselerde ışıklar daha farklı şekilde kırıldığından dolayı görme bozukluğu oluşmaktadır. Ancak tedavi yöntemleriyle düzeltilmesi ve kişinin yaşam kalitesinin önemli ölçüde arttırılması mümkündür.

Miyopi Nedir?

Göz yapısının normalden uzun olması miyopi oluşmasına neden olabilmektedir. Miyopi olan kimselerde göze gelen ışınlar retinanın önünde odaklandığından dolayı uzaktaki nesneleri görmekte zorluk çekilir. Ancak miyopide yakın cisimleri görmeye engel olan herhangi bir durum söz konusu değildir.

Her yaş grubunda ortaya çıkabilse de çoğunlukla çocuklukta başlamakta ve yetişkinlik döneminde duraklamaktadır. Göz kullanımına bağlı olarak göz numaralarının zaman içinde değişmesi de mümkündür.

Miyopi Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda ve yetişkinlerde miyopi belirtileri farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Genellikle yetişkinler uzağı göremediklerinden dolayı uzakta bulunan cisimlere ya da yazılara gözlerini kısarak bakarlar. Bu durum uzun süre devam ettiğinde baş ağrısı gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca yetişkinlerde aşağıdaki semptomlara da sık sık rastlanmakta, hissedilen belirtiler miyop derecesine göre daha şiddetli şekilde hale gelmektedir.

  • Uzaktaki cisimleri ve yazıları bulanık görme
  • Göz yorgunluğundan kaynaklanan baş ağrısı
  • Yol işaretlerini okuyamama
  • Uzaktaki yazıları okuyamama
  • Gece araç kullanırken görmekte zorlanma (gece miyopisi)

Çocuklarda ortaya çıkan durumlar yetişkinlerle benzer semptomlar göstermektedir. Ancak sosyal yaşamlarından dolayı aşağıdaki gibi daha farklı semptomların görülmesi de mümkündür.

  • Sıklıkla göz kısmak istemeleri
  • Sınıfta en öne oturmak
  • Televizyonu yakından izleme isteği
  • Göz kırpma sıklığının artması
  • Gözleri sürekli ovalama isteği

Miyopi Testi Nasıl Yapılır?

Çocuklarında veya kendilerinde miyopi olduğunu düşünen kimseler bir göz doktoruna başvurarak görme testi yaptırabilmektedir. Bu test, kişinin tüm görme durumunun incelenmesini sağladığı için miyopiyle birlikte başka bir sorun varsa o durumun da teşhis edilmesini sağlar. Bu bakımdan, gözlerin ışığa odaklanma durumu değerlendirilir ve sorunun azaltılması için kullanılacak optik lens ya da gözlükler için derece belirlenir.

Miyopi testinde kişiden ya da çocuklardan uzaktaki yazıları okuması istenebilir. Başlarda büyük harfler kullanılmakta, testin ilerleyen kısımlarında harfler daha küçük hale gelmektedir. Kişinin verdiği yanıtlara göre doğru gözlük derecesi belirlenmektedir. Bu testler her bir göz için ayrı ayrı yapılacağından dolayı iki gözün numaraları birbirinden farklı olabilmektedir. Ayrıca gözlük ve lens numarası belirlenirken göz mercekleri de kullanılabilmektedir.

Test sonuçlarına göre hastada miyopinin farklı dereceleri olabilmektedir. Eğer 3 derecenin altındaysa hafif miyopi, 3 – 6 arasındaysa orta miyopi olarak ayrılmaktadır. 6 derecenin üstündeki hastalardaysa yüksek miyopi bulunmaktadır. Bu dereceler artış gösterdikçe kişinin uzağı görmesi daha zor bir hale gelmektedir. Fazla yakın görüş kullanan kimselerde, çocuklarda ya da tedavi olmayan kimselerde zaman içerisinde numaraların artması mümkündür.

Miyopi Tedavi Yöntemleri

Uzağın görülememesi kişinin yaşam kalitesinin yüksek oranda düşmesine neden olur. Bu nedenle gözlük ve kontakt lenslerin kullanımıyla kişinin eski yaşam standartlarına dönmesi amaçlanır. Ancak göz içi ameliyatı yapılarak da göz numaralarının küçültülmesi ve uzağın net şekilde görülmesi mümkün olur. Belirlenen dereceye göre uyku durumları hariç gözlük ve lenslerin her zaman takılması istenebilmektedir. Gözlük ya da lens kullanımı miyopi derecesini düşürmese de düzenli kullanılmaması ya da hiç takılmaması gibi durumlarda derecenin ilerlediği görülür.

Lazer ve göz içi ameliyatları da miyopinin tedavisinde kullanılmaktadır. Bu işlemde kornera lazer yardımıyla şekillendirilerek görme bozuklukları iyileştirilmiş olur. Ancak işlemin %100 tüm hasarı düzeltme garantisi bulunmamaktadır. Ameliyat olan hastaların %95’indeyse herhangi bir gözlük ya da lens kullanımına gerek kalmamaktadır.

Miyop Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

Miyop, gözlerin uzaktaki nesneleri net olarak görememesi durumudur. Genetik faktörler miyopluğun ana nedenidir, ancak yaşam tarzı ve çevresel faktörler de etkili olabilir. Miyop azaltmak için uygulanabilecek bazı yöntemler vardır.

Birincisi, gözlerinizi düzenli olarak dinlendirmeniz gerekir. Uzun süre ekran karşısında kalmak veya kitap okumak gözlerin yorulmasına ve miyop ilerlemesine neden olabilir. Bu nedenle, her 20 dakikada bir 20 saniye boyunca uzak bir noktaya bakarak gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

İkinci olarak, dengeli bir diyet miyopu azaltmaya yardımcı olabilir. Özellikle A vitamini, C vitamini, E vitamini ve çinko gibi besinler göz sağlığı için faydalıdır. Yapraklı yeşillikler, balık, yumurta, turunçgiller ve kuru yemişler bu besinler açısından zengin kaynaklardır.

Son olarak, miyopluğu önlemek için açık havada zaman geçirmek önemlidir. Güneş ışığı D vitamini üretimine yardımcı olduğu gibi miyop ilerlemesini de yavaşlatır. Ayrıca, açık havada uzak nesnelere bakarak gözlerinize egzersiz yapabilirsiniz.

Miyopluğun tedavisi mümkün olsa da tedavinin amaçlarından biri ilerlemesini durdurmaktır. Bu nedenle, miyobu önlemek için yukarıdaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz.