Makat bölümünde apse oluşması ile ortaya çıkan perianal fistül oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Makat bölgesinde en çok görülen hastalıklar, hemoroid, fissür ve fistül hastalıklarıdır. Fistül ve fissür sorunları birbirine benzediği için toplumda çokça karıştırılmaktadır. Ancak fissür rahatsızlığı makat zorlanmalarında meydana gelen çatlaklar olarak nitelendirilir.

Fistül rahatsızlığında, makatta kriptoglandüler denilen apseler oluşur. Perianal fistül ise apsenin boşaldığı doku ile apsenin geliştiği salgı bezini birbirine bağlayan ufak kanaldır. Gaita çıkışını kolaylaştırmak için salgılanan sıvının salgılanmaması halinde gaita apse oluşumuna neden olmaktadır.

Bu apseler zaman içerisinde kendi kendine patlar. Bu nedenle hastanın makatından devamlı akan bir iltihap görülür. Bununla birlikte patlamayan apseler şiddetli ağrı şikayetlerine neden olabilir. Uzman bir hekime gösterildiğinde hekim tarafından kontrollü olarak patlatılabilir.

Perianal Fistül Belirtileri Nelerdir?

Hastada perianal fistül ortaya çıktığında bazı belirtiler gösterir. Perianal fistül oluşumu sırasında makat çevresinde tahriş görülebilir. Aynı zamanda etrafında hafif şişlik ve kızarıklık ortaya çıkabilir. Günlük yaşantıda sırasındaki ani bir öksürükte, harekette, oturmada ya da tuvalete gitme sırasında ağrı hissedilebilir. Aynı zamanda kötü kokulu sarı bir akıntıya neden olur.

Perianal Fistül Nedenleri Nelerdir?

Perianal fistül hem erkek hem de kadınlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte görüldüğü belirli bir yaş yoktur. Kilolu kişilerde görülme sıklığının daha fazla olduğu bilinmektedir. Nemin arttığı sıcak yaz aylarında da perianal fistül görülmesi artmaktadır.

Perianal Fistül Tanısı

Perianal fistül rahatsızlığı basit ve kompleks olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. Tanının konması ile fistülün türü belirlenir ve tedavi seçeneği buna göre uygulanır. Fistülün hangi türde olduğunu anlamak için pelvik MR çekilmesi gerekir.

Perianal Fistül Tedavisi

Yaşam kalitesini düşüren bu hastalığın tek tedavi yolu cerrahidir. Anüs kenarında açılan bir kesi ile apse boşaltılır. Boşalma işlemi bittikten sonra apse posu yıkanır. Gerekli olursa içine drene konabilir. Dren birkaç gün sonra tekrar alınır. Cerrahi işlemden sonra apse boşluğunun iyileşmesi, 1 ile 1.5 ayı bulabilir.

Fistüllerin bir ağzı anüs derisinde iken diğer ağzı ise anüs içerisindedir. Bu iki delik arasında bir kanal oluşturur. Perianal Fistülde tedavi oldukça önemlidir. Çünkü kendiliğinden geçen fistülün tekrarlaması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Uzman bir cerrah tarafından doğru tedavi şekli uygulanmalıdır.

Perianal fistül tedavisinde son yıllarda uygulan lazer yöntemi, hastalara daha iyi bir konfor sağlamaktadır. Özellikle kısa boylu fistüllerde lazer yöntemi oldukça yüksek başarı oranı göstermektedir. Öncelikle enfeksiyonun boşaltılması için seton tedavisi uygulanır ve fistül küçültülür. Daha sonra lazer uygulaması yapılır. Makat bölgesinde kullanılan bu lazer cihazları fistül için ayrı, hemoroid için ayrı formda üretilmiş makinelerdir.

Lazer yöntemi ile yapılan ameliyat sonrası hasta, aynı gün taburcu olabilmektedir. Bu yöntem, hasta genel anestezi altındayken uygulanır. En büyük avantajı ise ameliyat sonrası yaşanan ağrılı sürecin yaşanmıyor olmasıdır. Bu nedenle hastalar işlem sonrası normal yaşantılarına hemen dönebilmektedir.

Perianal Fistül Tekrarlar mı?

Perianal fistül cerrahisi sonrasında hasta, hekimin tavsiyelerine uymalıdır ve kontrollerini aksatmamalıdır. Aksi takdirde hastalığın tekrarlaması söz konusu olabilir. Tekrarlanan perianal fistül tedavi ise yine cerrahi operasyon ile gerçekleştirilir.

Perianal Fistül Tedavi Edilmez İse Ne Olur?

Perianal fistül rahatsızlığı tedavi edilmediği sürece, oluşum gösterdiği noktadan başka bölgelere yaylım gösterebilir. Tedaviye geç kalındıkça cerrahi operasyon sonrası iyileşme süreci de uzamaktadır. Aynı zamanda iltihap devam ettiği için kanser oluşma riski de bulunabilir.