Presbiyopi, yaşa bağlı olarak gelişen ve çoğunlukla 40 yaşın üzerindekilerde ortaya çıkan görme sorunlarından biridir. Bu kişiler sürekli gözlerini kısarak cisimlere bakmak zorunda kaldığından dolayı yaşam kaliteleri oldukça düşmektedir. Ancak tedavi edilmesi mümkün olduğu için eski görme yeteneği yeniden kazandırılabilmektedir. İlerlemeye devam eden bir rahatsızlık olduğundan dolayı mutlaka kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Presbiyopi Nedir?

Kademeli olarak yakındaki nesnelere odaklanma yeteneğinin azalması durumuna presbiyopi denir. Yaşlanmaya bağlı olarak geliştiğinden dolayı bu durumu önüne geçilmesi oldukça zordur. Hastalar genellikle telefona bakarken ya da kitap okurken nesneleri daha uzak tutmaya başladığında durumu fark eder. Doktor muayenesinden sonra uygun görülen tedavi yöntemleri uygulanabileceği içinse ilerlemesi kontrol altına alınabilir.

Presbiyopi hafif, orta ya da şiddetli şekilde ortaya çıkabilen bir durumdur. Hafif olduğu durumlarda kişinin görme bozukluğu yaşamı çok fazla etkilememektedir. Ancak hastalık 65 yaşına kadar ilerleme gösterebildiğinden dolayı orta veya ileri seviye presbiyopi oluşması, görmenin giderek zorlaşması da mümkündür.

Presbiyopi Belirtileri Nelerdir?

Yavaş gelişen bir görme sorunu olduğundan dolayı presbiyopi olan kimseler sıkıntıyı hemen fark edemeyebilir. Ancak zaman içerisinde yapılan hareketler ve alışkanlıklar farklılık gösterdiği için kendini belli eden bir durumdur. Genellikle presbiyopi tanısı koyulan kimselerde aşağıdaki belirtiler yaşanmaktadır.

 • Okuma mesafesinin atması
 • Normal okuma mesafesinde yazıların bulanıklaşması
 • Yakın okumalarla birlikte gelişen baş ağrısı
 • Göz yorgunluğu
 • Loş ışıkta semptomların artması
 • Yorgunluğa bağlı olarak yakını görmenin zorlaşması

Presbiyopi Neden Olur?

Görüntünün oluşması için ışığın merceğe odaklanması gerekir. Yakındaki cisimler için merceğin çok esnemesi gerekirken uzaktaki cisimler için bu kadar esnemeye gerek kalmaz. Presbiyopi durumundaysa yaşa bağlı olarak göz merceğinin esnekliği bozulur. Mercek yapısı zaman içinde sertleştiğinden dolayı gerektiği kadar esneyemez. Bu nedenle odaklanma zorlaşır ve kişi, yakın mesafedeki görüntüleri normal biçimde algılayamaz hale gelir.

Presbiyopi Tanı Yöntemleri

Hastaların şikayetleri ve sağlık sorunları göz önüne alınarak fizik muayene yapılması, presbiyopi tanısının koyulması için yeterlidir. Çoğunlukla genel göz muayenesi yapıldığında bu hastalığın belirlenmesi mümkündür. Beraberinde olan diğer görme sorunları da presbiyopi sayesinde anlaşılabilmektedir. Bunun için göz hekiminin uzak ve yakını görmek için kullandığı testlerden yardım alınmaktadır.

Kişinin bir damla yardımıyla göz bebeklerinin büyütülmesi de tanı koymaya yardımcı olabilmektedir. Büyüyen göz bebekleri birkaç saat ışığa daha duyarlı hale gelinmesine neden olabilmektedir. Ancak göz değerlendirilmesi daha rahat şekilde yapıldığı için sıklıkla uygulanan bir tanı yöntemidir. Ayrıca tanılar rutin göz muayeneleri sırasında koyulabilir ve gelişiminin engellenmesi için uygun tedavi yöntemlerinden yardım alınabilir.

Presbiyopi Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın tedavisinde amaç yakını görmeyi kolaylaştırarak hayat kalitesini yeniden yükseltmektedir. Bunun için aşağıdaki tedavi yöntemlerinden yardım alınması ve kişiye özel bir tedavi planı oluşturulması gerekmektedir. Ancak hastanın yaşı, hastalığın ilerlemesi ve diğer sağlık sorunlarına bağlı olarak tedavi planlarına eklemeler ve çıkarmalar yapılabilmektedir.

 • Yakın gözlüğü kullanılması
 • Uzak ve yakın gözlüğünün bir arada olması
 • Orta, uzak ve yakını görmeyi sağlayan trifokal ya da multifokal gözlük kullanılması
 • Görme derecesine özel olarak belirlenen kontakt lenslerin takılması
 • Göz içine trifokal mercek yerleştirilmesi

Trifokal mercek her hastaya uygulanabilen bir tedavi yöntemi değildir. Tedavinin başarılı olması için hastada sarı nokta ya da göz kanaması gibi sağlık sorunlarının olmaması gerekir. Ancak diğer hastalarda günübirlik işlem yapılarak göz içine mercek yerleştirilmesi mümkündür. Bu cerrahi işlemin ardından rutin kontrollerin devam ettirilmesi ve bir hafta boyunca dinlenme halinde kalınması olumlu bir sonuç alınmasına yardımcı olacaktır.

Presbiyopi Lazerle Tedavi Edilir Mi?

Presbiyopi, yaşa bağlı olarak görme keskinliğinin azalmasıdır ve genellikle 45 yaşından sonra başlar. Bu durum, objelerin net bir şekilde görülememesine, özellikle de yakın mesafedeki objelerin okunamamasına neden olur. Presbiyopi olan birçok insan, okuma gözlükleri veya kontakt lensleri kullanarak bu durumun üstesinden gelir. Ancak, lazer tedavisi de presbiyopi için bir seçenek olabilir.

Lazer tedavisi, presbiyopi için etkili bir tedavi yöntemi olabilir. Bazı yöntemlerde, lazer ışını gözün kornea tabakasının şeklini değiştirerek, okuma mesafesine odaklanmasını sağlayan bir çoklu odaklama tekniği kullanılır.

Ancak, lazer tedavisi tüm presbiyopi hastaları için uygun değildir. Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, öncelikle göz doktorunuzla konuşmanız ve uygun aday olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekir. Bazı hastalarda, diğer tedavi yöntemleri daha uygun olabilir. Lazer tedavisi ayrıca, bazı hastalarda yan etkilere neden olabilir, bu nedenle potansiyel riskler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Presbiyopi hastaları, lazer tedavisi için uygun aday olup olmadıklarını belirlemek için öncelikle göz doktorlarına danışmalıdır.