Sağlıklı bir göz dokusunda, retinayla göz küresi birbirine yapışık halde bulunmaktadır. Retinanın göz küresinin iç yüzeyinden ayrılması durumundaysa retina dekolmanı meydana gelmektedir. Yerinden ayrılma manası taşıyan dekolmanın sebebi, burada daha önceden oluşan retina yırtıklarıdır.

Retina yırtıklarının, dekolman olmadan önce fark edilmesi durumunda tedaviye başvurularak dekolman engellenebilir. Ancak tedaviye geç kalınması halinde hastada görme kaybı yaşanmaktadır. Bu görme kaybı kalıcı nitelikte olduğundan hastanın belirtileri fark eder etmez bir uzmana başvurması gerekmektedir.

Retina Dekolmanı ve Retina Yırtılmasının Sebepleri Nelerdir?

Retina dekolmanının altında yatan temel sebep retina dokusunun önceden yırtılmış olmasıdır. Retina yırtılması açısından ileri yaş grubu ve miyop, risk faktörleri olarak değerlendirilmektedir. Bu rahatsızlığı tetikleyen diğer faktörler; göz travması, geçirilmiş göz ameliyatı, katarakt ameliyatı ve ailede benzer öykünün bulunmasıdır. Miyopide 6 numaradan fazla görme bozukluğu olan kişilerde retina yırtılmasıyla karşılaşma olasılığı daha yüksek kabul edilmektedir. Ancak retina dekolmanı tanısı konmasına rağmen nedeni bulunamayan vakalarla karşılaşılması da mümkündür.

Retina dekolmanı, önceden önlenebilir bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle riskli grupta yer alan kişilerin rutin göz muayenelerini aksatmamaları oldukça önemlidir. Diyabet gibi kronik hastalığı bulunanların da kan değerlerini belirli bir dengede tutmak için gereken tedavi yöntemlerine uyması gerekmektedir.

Retina Dekolmanı ve Retina Yırtılması Belirtileri

Retina yırtılması, dekolmana dönüşüp kalıcı görme kaybına neden olmadan önce bazı belirtilerle kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Bu belirtilerin en yaygın olanları aşağıda listelenmiştir.

  • Göz önünde uçuşan cisimler görme (siyah nokta, sinek uçuşması, vb. )
  • Cisimleri gerçek boyutundan daha büyük ya da küçük görme
  • Göz önünde ışık çarpması
  • Yavaşça ilerleyen görme kaybı
  • Cisimlerin görüntüsünde kırıklık

Retina Dekolmanı ve Retina Yırtılması Tanısı Nasıl Konulur?

Göz damlası ve bazı özel aletlerle yapılan göz muayenesi neticesinde retinadaki yırtılma ve dekolmanının teşhis edilmesi mümkündür. Damla ve diğer aletler göz bebeğini büyüterek, göz içinin tamamen görülmesine olanak tanımaktadır. Bu sayede hastalığın teşhis edilmesi için muayene yeterlidir. Ancak hekim tarafında daha detaylı incelemenin gerekli olduğu düşünülürse, göz tomografisine ya da anjiyoya da başvurulmaktadır.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Retina dekolmanı ve retina yırtılması tanısına sahip hastalara, rahatsızlığın ne durumda olduğuna göre, farklı tedavi seçenekleri uygulanabilmektedir. Bunların tümü farklı işlemler içeren cerrahi operasyonlardır. Retinada ayrılma yerine yalnızca yırtık bulunması halinde lazer yardımıyla dikme işlemi yapılmaktadır. İlgili tedavi yöntemlerine ait detaylar aşağıdaki gibidir.

  • Argon Lazer: Yırtıkların argon lazer ile dikildiği bir mikro cerrahi uygulamasıdır. Hastalar genelde ameliyatın ertesi günü taburcu edilmektedir.
  • Virektomi: Retinada meydana gelen yırtık nispeten büyükse virektomi tercih edilir. Bu işlemde göz küresinin içinde yer alan doku çıkarılarak yerine bir sıvı enjeksiyonu yapılmaktadır.
  • Skleral Çökertme Tekniği: Bazen tek başına bazen de virektomiye ilave olarak uygulanmaktadır. Silikondan elde edilen şeritlerin konjonktiva altına yerleştirilmesidir. Şeritler ortalama 4 mm kalınlıkta olup, bu ameliyat dışarıdan yapılmaktadır.
  • Pnömatik Retinopeksi: Retina dekolmannıın erken fark edilmesi durumunda göze gaz enjeksiyonu yapılması şeklinde uygulanmaktadır. İşlem sonrasında argon lazer yapılmaktadır.

Göz ameliyatlarının ardından doktorun önerdiği biçimde yatış pozisyonunda durmak gerekmektedir. Gözün iltihap kapmaması için kalabalıktan uzak durmak ve göze dokunmamaya dikkat edilmelidir. Gözün içine hava ya da gaz enjeksiyonu yapılmışsa uzun yolculuğa çıkmadan önce mutlaka hekime danışılmalıdır. Ameliyattan sonra, doktorun belirteceği süre içerisinde eğilmemeye özen gösterilmeli ve ağır egzersizler yapmaktan mutlaka kaçınılmalıdır.