En sık tercih edilen estetik operasyonlardan biri burun şekillendirme ameliyatı olarak da bilinen rinoplastidir. Pek çok nedenden dolayı kişinin rinoplastiye ihtiyacı olabilmektedir. Ancak genel olarak kısa sürede iyileşme görülmekte, burun yapısı bireyin gerçekçi isteklerine göre yeniden şekillendirilebilmektedir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Rinoplasti adı verilen cerrahi operasyon, burnun yeniden şekillendirilmesidir. Hastalık, yaralanma, doğum kusuru gibi sebeplerden dolayı zoraki olarak yaptırılması gerekebilir. Ancak bazı hastalar yalnızca burunlarını beğenmediklerinden dolayı yapısını değiştirmek isteyebilir. Özellikle solunum güçlüğü yaşayan kimselerde rinoplasti yapılması yaşam kalitesini yükseltmekte ve solunum sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışması sağlanmaktadır.

Bireyin ihtiyacına ve isteğine göre şekillendirme yapılabileceğinden dolayı birbirinden farklı rinoplasti yöntemleri bulunmaktadır. Çoğunlukla açık ve kapalı rinoplasti tercih edilmektedir ancak duruma göre aşağıdaki işlemler de yapılabilmektedir.

 • Endoskopik
 • Dinamik
 • 3 Boyutlu
 • Tamponsuz.

Burun ucu ameliyatında kapalı rinoplasti tercih edilirken burun kemiğinde şekillendirme yapmak için açık rinoplasti uygulanır. Burun içinde gözlenmesi gereken bir durum varsa endoskopik cerrahide yardım alınabilmektedir. Tamponsuz burun estetiğinde, ameliyat sonrasında herhangi bir tampon kullanılmasına gerek duyulmamaktadır. Dinamik operasyonlar doğal bir görünüm için tercih edilirken 3 boyutlu estetiklerde 3D yazıcılarla burnun eski ve yeni halleri görüntülenmektedir.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucu estetiği, rinoplasti çeşitleri içinde yer alan bir burun ameliyatıdır. Tüm burun yerine yalnızca burun ucunda çalışmalar yapılmaktadır. Genellikle burada yer alan kıkırdaklar inceltilmekte ve yeniden şekillendirilmektedir. Basit bir ameliyat olduğundan dolayı kısa sürede tamamlanmaktadır. Sedasyon ya da lokal anesteziyle birlikte yapılsa da ilk birkaç gün hastalarda burun ağrısı ve sancı gibi şikayetler görülebilmektedir.

Uç kısımda genişlik, düşüklük, kalkıklık ya da asimetrik bir durum olduğunda burun ucu ameliyatına ihtiyaç duyulur. Ek bir neden olmadığında burun kemiğine ya da içine müdahale edilmeden yalnızca uç kısımla çalışılır. Bu nedenle burun ucu estetiği, normal burun ameliyatlarına göre daha kısa bir sürede tamamlanan bir ameliyat çeşididir.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Estetik bir ameliyat olduğu için burnunu beğenmeyen herkes burun estetiği yaptırabilmektedir. Ancak aşağıdaki durumlarda hem psikolojik hem fizyolojik olarak zarar görüldüğü için burun ameliyatı yapılması tavsiye edilmektedir.

 • Kemer görünümü
 • Burun düşüklüğü
 • Dudak – burun arasındaki çizginin uzunluğu
 • Burnun kırılması
 • Alın – burun arasındaki çizginin durumu
 • Burun genişliği
 • Büyük ya da küçük burunların olması
 • Burun eti dolayısıyla nefes almakta zorlanılması
 • Sinüzit
 • Deviasyon vb.

Yapılan işlemlerde amaç bireyin sağlığını düzeltmek ve daha iyi burun görüntüsü oluşturmaktır. Küçük bir değişim yapılsa bile bu değişiklik solunum yolunda da kişinin yüzünde de önemli farklar oluşturabilmektedir. Bu nedenle hastanın durumu, istekleri ve şikayetleri göz önüne alınarak olabilecek en iyi burun görüntüsü elde edilir. Şikayetlerin dinmesine de özen gösterilir.

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

En sık yapılan ameliyatlardan biri olmasına rağmen burun estetiği yalnızca yetişkin kişiler için uygundur. Zorunlu bir durum olmadığı sürece daha küçük kişilerde yapılmaması gerekmektedir. Yalnızca estetik amaçla ameliyat edilmemesinin nedeniyse çocuk ve ergenlerde büyüme ve gelişmenin devam etmesidir. İstenen burun şekli elde edilmiş olsa bile daha sonra büyüyen kıkırdak burnun bozulmasına yol açar.

Estetik ameliyatlarda herhangi bir üst sınır bulunmamaktadır. Bu nedenle yaşlı bireyler de istedikleri gibi ameliyat olma hakkına sahiptir. Ancak bu ameliyat daha çok gençlerde ve orta yaşlı kimselerde uygulanmaktadır. Burnun beğenilmemesi ya da yeni bir ameliyat gerekmesi durumunda öncelikle ilk ameliyatın iyileşmesi beklenmelidir. İç yaralar ve şişlikler eski haline döndüğünde, yaklaşık 10 – 12 ay sonra, yeni bir ameliyat daha olunabilmektedir.

Rinoplasti Sonrası Burun Şeklini Ne Bozar?

Rinoplasti, estetik veya fonksiyonel sebeplerle burun şeklini değiştirme amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir işlemdir. Burun estetiği operasyonları sonrasında, hastaların birçoğu ameliyat sonrası burun şeklinin ne kadar değiştiğini merak etmektedir. Rinoplasti sonrası burun şekli birçok faktöre bağlıdır ve tamamen kişisel faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

Operasyon sonrası ilk hafta darbeden korunmaya dikkat edilmelidir. Buruna alınan darbe burun şeklinde bozulmalara sebebiyet verebilir. Rinoplasti sonrası burun şeklini bozabilecek spor aktivitelerden bir süreliğine uzak durulmalıdır. Burun yapısında oluşabilecek yapısal bozukluklar ilk bir ay içerisinde düzeltilebilir.

Operasyonun sonuçları, cerrahi teknik, hastanın cilt yapısı, burun kemiği ve kıkırdak yapısı, burun genişliği ve burun açısı gibi faktörlere bağlıdır. Ameliyat sırasında yapılan işlemlere, burun şeklinin önceden belirlenmesine ve cerrahın tecrübesine bağlı olarak, rinoplasti sonrası burun şeklinde farklı değişiklikler görülebilir. Rinoplasti sonrası burun şeklindeki değişiklikler hastanın beklentileri ve istekleri doğrultusunda belirlenir. Burun estetiği ameliyatları, hastaların burun şekillerini değiştirerek yüzün estetik dengesini yeniden sağlar.