Eklem iltihaplanmaların en sık görülen formu romatoid artrittir. Eklem içindeki zarda veya diğer iç organlarda iltihaba yol açabilir. Bu durum eklem hattı kalınlaşmasına ve eklemde ısı artışı, şişmeler ya da ağrılar meydana getirebilir. Romatoid artrit hastalık yıllarca devam edebilen kronik bir hastalıktır. Vücuttaki farklı birçok eklemi etkileyebilir.

Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artrit, halk arasında iltihaplı romatizma olarak adlandırılan kronik bir inflamatuar bozukluktur. Bu bozukluk kişilerde akciğerler, cilt, göz, kalp ve kan damarları gibi vücudun sistemlerine zarar verebilir. Halk arasında çok soğuk ya da sıcak havanın iltihaplı romatizmaya neden olduğu inanışı doğru değildir.

Romatoid artrit otoimmün sistemindeki bozukluktan kaynaklanır. Kişilerin bağışıklık sistemlerinin yanlışlıkla vücudun dokularına ve eklem dokusuna saldırması ile ortaya çıkar.

Romatoid artrit sürecinde oluşan iltihaplanma vücudun diğer bölümlerine de yayılabilir. Modern ilaç türlerinin sağladığı tedavi seçeneklerinin sonuçları çok önemli açıdan iyileşmiş olsa da hastalığın şiddetli olması durumunda kişilerde fiziksel engele de neden olabilecek sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Romatoid Artrit Nedenleri Nelerdir?

Romatoid artrit hastalığı kişilerin bağışıklık sisteminin sinovyuma, yani eklemleri çevreleyen zar astarına saldırmasında ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu saldırı sonrasında oluşan iltihaplanma sinovyumun kalınlaşmasına ardında eklemlerdeki kıkırdak ve kemik dokusunun yok olmasına sebep olur. Buna göre eklemi bir arada tutan tendonlar ve bağlar zayıflamaya ve gerilemeye başlar. Zamanla eklem doğal şeklini ve düzgün hareketi sağlayan fonksiyonlar da kaybedilir.

Romatoid Artrit Kaynaklı Komplikasyonlar Nelerdir?

Romatoid artrit hastalığı etkisi ile kişilerde farklı tıbbi durumlar gelişebilmektedir. Buna göre romatoid artrit sonucunda şu komplikasyonlar gelişebilir;

 • Osteoporoz: Romatoid artrit hastalığı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar kişilerde kemiklerin zayıflamasına ve kırılmasını yatkın hale getiren osteoporoz riskini arttırabilir.
 • Romatoid Nodüller: Dirsekler gibi baskı uygulanan eklemlerin etrafında oluşabilir. Bunun yanı sıra nodüller akciğer de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde görülebilir.
 • Kuru ağız ve gözler: Romatoid artrit hastalığı olan kişilerde Sjögren sendromu yaşayabilir. Bu sendrom göz ve ağızlardaki nem miktarının azalması ile oluşmaktadır.
 • Enfeksiyonlar: Romatoid artrit ile beraber kullanılan ilaçlar bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bu nedenle enfeksiyon artmasına neden olur.
 • Karpal Tünel Sendromu: Bilekleri romatoid artrit tarafından etkilenen kişilerde görülen iltihaplanma, kişilerin el ve parmaklarındaki sinirleri sıkıştırabilir.
 • Kalp sorunları: Sertleştirişmiş veya tıkanmış arter riski ve kalbi çevreleyen kesede iltihaplanma riski de artabilir.

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Belirtileri Nelerdir?

İltahaplı romatizma semptomları ilk olarak hassas, şişmiş ve sıcak hissedilen eklemler olarak tanımlanır. Bunun yanı sıra genellikle sabahları uyandıktan sonra ya da bir süre hareketsiz kaldıktan sonra meydana gelen eklem sertliği, yorgunluk, ateş ve iştah kaybı da belirtilerden bazılarıdır.

Romatoid artrit hastalığı özellikle küçük eklemleri, el ve ayak parmakları en çok etkilenen bölgelerdir. Hastalığın ilerlemiş halinde semptomlar ve belirtiler bileklere, dizlere ve ayak bileklerine yayılmaktadır. Romatoid artriti olan kişilerin pek çoğu eklemler haricinde başka bölgelerde de belirti ve semptomlar gözükebilir. Romatoid artritin vücutta etkilediği bölgeler.

 • Böbrekler
 • Akciğerler
 • Cilt
 • Kalp
 • Kan damarları
 • Kemik iliği
 • Gözler
 • Tükürük bezleri
 • Sinir dokusudur

Romatoid Artrit İlerlerse Ne Olur?

Romatoid artrit, kronik bir otoimmün hastalıktır ve vücudun bağışıklık sistemi, eklem dokularına saldırmaya başlar. Romatoid artrit ilerlediğinde, hasar ve iltihaplanma daha da kötüleşir ve eklemlerde deformasyonlara neden olabilir. İlerleyen Romatoid artrit, eklem hareketliliğini kısıtlar, günlük yaşam aktivitelerinde zorluklar yaratır ve kalıcı sakatlıklara neden olabilir.

Romatoid artrit tedavi edilmezse, hastalık ilerleyebilir ve yavaşça eklem dokusunu tahrip edebilir. Tedavi edilmezse, Romatoid artrit, eklemlerde kalıcı hasara, ağrıya ve sertliğe neden olabilir. Tedavi edilmeyen Romatoid artrit ayrıca kemik erimesi, eklem iltihabı ve ciddi organ hasarına da yol açabilir.

Romatoid artrit ilerlemesi önlenebilir veya yavaşlatılabilir. Tedavi, Romatoid artrit semptomlarını hafifletmek, hastalığın ilerlemesini durdurmak ve eklem hasarını azaltmak için tasarlanmıştır. Doktorunuz, uygun tedavi seçeneklerini belirleyebilmek için hastalığın şiddeti, semptomları ve genel sağlık durumunuzu değerlendirecektir. Romatoid artrit tedavisi, erken teşhis edilip tedavi edildiğinde daha etkili olabilir, bu nedenle semptomlarınız varsa bir doktora görünmeniz önerilir.