Bağırsak enfeksiyonu, dünya genelinde en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Rota virüs de özellikle çocukluk çağında karşılaşılan bir enfeksiyon türüdür.

Küresel çapta yapılan bazı araştırmalar bu virüse, her yıl milyonlarca çocukta rastlanıldığını göstermektedir. Aşısı bulunan rota virüs, ölümle neticelenebilen tehlikeli bir hastalıktır. Dolayısıyla tedavisi son derece önemlidir.

Rota Virüsü Nedir?

Rota virüs, bebek ve çocuklarda ishalin en büyük sebebidir. Dünya genelinde 5 yaş ve altındaki tüm çocuklarda etkili olduğu bilinmektedir. Bu bağırsak enfeksiyonuna reoviridae familyasına ait RNA virüsü neden olmaktadır. Bir defa rota virüs geçiren çocuklarda bağışıklık kazanılmaktadır.

Dolayısıyla bu virüsten kaynaklı bağırsak enfeksiyonuna yetişkinlerde karşılaşılması oldukça düşük bir orandır. Bu bağırsak enfeksiyonu insandan insana bulaşan bir eğilime sahiptir. Dolayısıyla kişisel hijyene özen göstermek ve enfekte bireylerden uzak durmak, rota virüsten korunmaz başlıca yolları arasındadır.

Rota Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Rota virüsün ilk aşamada ortaya çıkardığı belirtiler yüksek ateş ve kusma olup, diğer bağırsak enfeksiyonlarına benzer şekilde ilerler. Hastanın şikayetleri, virüse maruziyetten ortalama 2 gün sonra çıkmaktadır.

Bundan sonra rota virüs bir haftadan uzun süren sulu ishalle devam eder. Hastada ishale bağlı su kaybı ve doğal olarak susuzluk hissiyatı baş göstermeye başlar. Çocuklarda rastlanan rota virüsün diğer belirtileri aşağıdaki gibidir.

  • Karın ağrısı
  • Bir günden fazla süren ishal rahatsızlığı
  • Dışkıda kan ve iltihap bulunması
  • 40 dereceden daha yüksek seyreden ateş şikâyeti
  • Ağız kuruluğu, iştahsızlık
  • Yorgunluk ve huysuzluk
  • Bebeklerde gözyaşı olmadan ağlama
  • İdrara çıkmama ya da çok az çıkma
  • Çevreye tepkisiz kalmak

Çocuklarda ishal, su kaybına bağlı ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Dışkı renginin siyah tonda olması, rota virüsün işaretidir. Bu durum fark edilirse vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Rota virüs, ilk belirtiler gözlenmeden birkaç gün önce insan vücuduna girmektedir. Bu virüsün vücuttaki varlığı 8 – 10 gün arasında sürmektedir.

Hasta birkaç gün içerisinde iyileşmiş hissette de hala enfekte durumdadır. Yani rota virüs taşımakta olup bunu temas yoluyla diğer kişilere bulaştırma riski taşımaktadır. Kendisi rota virüs olan ya da bebeği rota virüs olan kimse özellikle el hijyenine dikkat etmelidir.

Tuvalet veya bez değiştirme sonrasında ellerin hemen yıkanması gerekmektedir. Aksi takdirde oyuncak, kumanda ya da mutfak araç gereçlerinden virüsün yayılımı mümkün olur. Enfekte olan eşyalar rota virüsün haftalarca bulaşmasına sebebiyet vermektedir.

Rota Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Rota virüs, aşısı bulunan bir bağırsak enfeksiyonu olmasına karşılık kesin bir tedavi yöntemine sahip değildir. Reçeteli ilaç ve antibiyotikler hasta şikayetini azaltmaya yardımcı olur ancak virüsün vücuttan tamamen atılmasını sağlamaz. Rota virüs genellikle 3 gün ile 1 hafta arasında kendiliğinden iyileşmektedir.

Virüs kaynaklı ishal durumu yoğun sıvı kaybı yarattığı için çocuklara sıvı takviyesi uygulanabilir. Emziren anneler de bu süreçte bebeği istediği kadar süt alması konusunda rahat bırakmalıdır.

Mama alan bebeklerin biberonları fazladan sulandırılarak içirilmelidir. Daha büyük çocuklarda uygun bir diyet programı oluşturulmalı ve çocuğun kaybettiği sıvıyı geri aldığından emin olunmalıdır. Su kaybı, ciddiye alınmadığı takdirde büyük komplikasyonları tetikler.

Hastada şiddetli dehidrasyon görülmesi durumundaysa intravenöz sıvı alımına başvurulur. Vücuda fazladan sıvı girişi, bağırsak enfeksiyonlarının büyük kısmında başlı başına bir tedavi yöntemi olarak işlev görmektedir.

Rota virüs tanısı konulduktan sonra enfeksiyonun ağırlaşmasına neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Kafein, alkol ve sigara tüketimine kesinlikle ara verilmelidir.