Zaman zaman her bireyin hayatında saç bozuklukları görülebilmektedir ancak bazen bu durum ciddi bir hal alabilir. Genel olarak saç dökülmesini ifade eden saç bozuklukları farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir.

Çoğunlukla saçlarla birlikte kaş, sakal ve kirpiklerde de dökülmeler, incelmeler ya da kırılmalar meydana gelebilir. Tedavi edilebilir bir durum olduğundan dolayı genellikle önemli sorunlara yol açmaz.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç ve tüylerin oluşumunu sağlayan ana madde keratin adı verilen bir protein çeşididir. Cildin dışında yer alan saç foliküllerinde üretilen keratin, kılların sağlıklı biçimde uzamasına yardımcı olur. Ancak bazı durumlarda saçlarda dökülme, açılma, farklı yönlere doğru uzama gibi sorunlar meydana gelebilir. Saç bozuklukları arasında en yaygın görülen durumsa dökülmedir.

Saç dökülmesinin oluşumunda pek çok neden bulunmaktadır. Genellikle psikolojik sorunlardan kaynaklanan dökülmeler geçicidir ve tedavi gerektiren bir durum değildir. Fakat fizyolojik sorunlar, genetik faktörler ya da kimyasal bozunmalar saçlarda ciddi bozukluklara yol açabilmektedir. Bu durum androjenik alopesi olarak adlandırılan kelliğe doğru gidebilmektedir. Günde 100 telden fazla dökülen saçlar için bir tedaviye başlanması kelliğin önüne geçmek açısından oldukça önemlidir.

Sağlıksız saç nasıl olur?

Sağlıksız saçlar çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. En yaygın nedenlerinden biri kötü beslenmedir. Diyetiniz temel vitamin ve minerallerden yoksunsa, saçlarınız kuru ve kırılgan hale gelebilir, bu da kırılmasına neden olabilir. Et, balık ve yumurta gibi protein içeriği yüksek yiyecekler saçı güçlendirmeye ve sağlıklı büyümeyi desteklemeye yardımcı olabilir.

Sağlıksız saçların bir başka yaygın nedeni de aşırı şekillendirmedir. Bukle maşası ve düzleştirici gibi sıcak şekillendirme araçlarının sık kullanımı saçı kurutarak ve kırılgan hale gelmesine neden olarak zarar verebilir. Perma gibi sert kimyasal kullanılması da saça zarar verebilir ve kırılmaya ve saç dökülmesine neden olabilir.

Çevresel faktörler de sağlıksız saçlara katkıda bulunabilir. Kirliliğe, sert hava koşullarına ve sert suya maruz kalmak saçların kurumasına ve hasar görmesine neden olabilir.

Genetik de saç sağlığında rol oynayabilir. Bazı insanlar, genetik yapıları nedeniyle incelme veya erken beyazlama gibi saç sorunlarına daha yatkındır. Bununla birlikte, genetiğiniz ne olursa olsun, sağlıklı beslenmek, aşırı şekillendirmeden kaçınmak ve saçınızı çevresel hasarlardan korumak gibi sağlıklı saçlara sahip olmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Saç Bozuklukları Nasıl Önlenir?

Doğal saç dökülmesi, sağlıklı her bireyde meydana gelen ve herhangi bir sorundan kaynaklanmayan bir durumdur. Fakat saçların incelmesine ve aşırı dökülmesine, şekil bozukluğu oluşturmasına ya da çok kırılgan hale gelmesine neden olan durumlar anormaldir. Bu nedenle aşağıda yer alan durumlara dikkat ederek saç bozukluklarının oluşumunu engellemek gerekir.

  • Saçı doğal renginde kullanmak
  • Saç kurutma makinesi kullanmamak
  • Isıtıcı yardımıyla şekillendirmemek
  • Perma yaptırmamak
  • Sıkı örgüleri tercih etmemek
  • Kimyasal kozmetiklerden uzak durmak
  • Saç tipine uygun şampuanı kullanmak
  • Tarak seçiminde dikkatli olmak.

Saç Bozuklukları Teşhisi Nasıl Koyulur?

Dermatoloji muayenelerinde ilk olarak saç bozukluklarının yaşandığı bölgeler incelenir. Fakat rahatsızlıkların semptomları birbirine çok benzediğinden dolayı doğrudan tanı koyulması zor olabilir. Bu nedenle hastanın tüm şikayetlerini net şekilde dile getirmesi ve saç bozukluğuna neden olabilecek durumları belirtmesi gerekir. Fizik muayeneden sonra doktorun isteğine bağlı olarak kafa derisi biyopsisi yapılabilmektedir.

Kafa derisi biyopsisi, saç bozukluğuna neden olan durumun açığa çıkması açısından oldukça önemlidir. Sorunun psikolojik, genetik ya da fizyolojik olduğu belirleneceği için doğru bir tedavi yöntemi uygulanmaya başlanır. Ayrıca saç bozukluğuna neden olan durumun ortadan kalkması için hastalar farklı bir polikliniğe de sevk edilebilir.

Saç Bozuklukları Tedavisi Nasıl Olur?

Toplumun büyük bir çoğunluğunda bulunan saç bozuklukları için pek çok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Fakat saçlardaki incelmenin ve kalıcı kelleşmenin önüne geçmek oldukça zordur.

Tedavi esnasında saç bozukluğunun altında yatan nedenin bulunması, hastanın saçlarının eski sağlığına kavuşturulabilmesi açısından oldukça önemlidir. Ancak tedaviye başlamak yerine kozmetik ürünlerden yardım alarak saçların daha güzel gösterilmesi mümkündür.

Saç bozukluğu tedavisinde öncelikle saç dökülmesini yavaşlatmak, kısa süre içinde tamamen durdurmak ve iyileştirmek amaçlanır. Bunun için ilaç tedavisine başlanabilmektedir ancak pek çok hastada ilaç tedavisi olumsuz yanıt vermektedir. İlaçların oluşturduğu yan etkiler vücutta başka sorunların oluşmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle çoğunlukla saç ekimi yapılarak yaşanan saç sorunları ortadan kaldırılmaktadır.

Saç sağlığını korumak için sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Kan değerlerinin düşüklüğünden kaynaklanan bozuklukları iyileştirmek için bazı vitamin ve mineraller dışarıdan takviye edilebilir.

Ayrıca kullanılan saç bakım ve temizlik ürünlerinde değişiklik yapılması saçların eski sağlığına kavuşmasına yardım edebilir. Bunun için öncelikle doktorların tavsiye ettiği ürünleri kullanmak ve saç bozukluğuna neden olabilecek içeriklere sahip olan ürünleri kullanmaktan kaçınmak gerekir.