Yedi omurun hepsinin içerisinde omuriliğin geçtiği bir kanal bulunur. Diskler içerisinde yer alan suyun bir kısmı zamanla kaybolur ve dışarı doğru taşmaya başlar. Bu durum, yaşlanma sürecinin normal bir parçasıdır.

Fakat bazı hastalarda diskin dışarı taşması ve omurlar arasındaki diğer artritik değişiklikler, omurilik ile sinir kökü adı verilen omuriliğin dallarının geçtiği boşluğu daraltmaktadır. Bu duruma da Servikal Dar Kanal denilir.

Servikal Dar Kanal Nedir?

Servikal stenoz boyun bölgesinde meydana gelen omurilik ve sinir dallarının geçtiği boşluğun daralmasına stenoz adı verilir.

Omurilik beyinden aldığı sinyalleri vücudun diğer bölümlerine iletilir. Ayrıca kol, bacak ve gövdeden gibi tüm vücuttan gelen sinyalleri de beyne geri taşımaktadır.

Servikal omurga, omurganın boynun içerisinde kalan bölümüdür. Sağlıklı bir kişinin gündelik aktivitelerine ağrı ve acı hissetmeden devam edebilmesi için Servikal omurganın güçlü olması gerekmektedir.

Servikal myelopati ise boyun bölgesinde omuriliğin baskıya uğraması ile gelişen üst ve alt uzuvlarda işlev kaybının oluşmasıdır.

Servikal Dar Kanal Neden Olur?

Sinirler vücut fonksiyonlarını hissetmemizi, hareket etmemizi ve hareketlerimizi kontrol edebilmemizi sağlar. Servikal spinal stenoznun en yaygın sebebi yaşlanmaya bağlı boyundaki anatomik yapıları etkileyen servikal omurgadaki yıpranmasıdır. Bu nedenden dolayı genellikle kişilerde 50 yaşlarından sonra görülmektedir. Ayrıca yaralanma veya travmaya bağlı olarak da görülebilir.

Servikal omurgada yer alan diskler elastikiyetini kaybeder. Buna bağlı olarak disk şekli değişir, değişebilir ya da incelebilir. Bu değişiklikler iki omur arasındaki boşluk miktarını etkiler ve potansiyel olarak sinir geçiş yollarını daraltır. Bu unsurlar da sinir sıkışmasını meydana getirir.

Servikal Dar Kanal Belirtileri Nelerdir?

Servikal Dar Kanal belirtileri genellikle 50 yaşından büyük kişilerde görülmektedir. 50 yaşından büyük pek çok kişide omurga kanalında bir miktar daralma meydana gelir. Fakat genellikle omurilik veya sinirleri sıkıştırmadığı için belirtilere de neden olmaz. Eğer travma kaynaklı değil ise belirtiler genellikle şu şekilde görülür;

  • Kola, omuz, boyun, el ve bacaklarda sertlikler oluşması, ağrı, uyuşma ve halsizlik.
  • Yürürken takılma, düşme gibi denge problemleri yaşamak.
  • Bağırsak ve mesanede kontrol kaybı yaşamak.

Servikal Dar Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Omurga daralması olan pek çok hasta, ameliyatsız tedavi edilebilir. Cerrahi müdahale gerektirmeyen tedavilerde ağrı azaltılabilir. İlaç tedavisi, fizik tedavi ve spinal enjeksiyonlar ile ağrı tedavisi uygulanır.

Fakat bazı durumlarda ameliyat dışı tedaviler etkisiz kalmayabilir. Bu durumda semptomlar da kötüleşir veya akut disk herniasyonu kırılır ya da şiddetli nörolojik defisit gibi durumlar görülür ise cerrahi tedavi gerekebilir.

Cerrahide amaç, omurilik ve sinirler üzerindeki baskıyı azaltmaktır. Yapılan bu işleme dekomprasyon adı verilir. Ameliyat boynun ön kısmından ve arka kısmından yapılır. Ameliyatın içeriği genel olarak, sinir köklerine baskı yapan disk, kemik ve dokunun çıkarılmasıdır. Omurlar omurgaya stabilize etmek amacı ile cerrahi olarak kaynaştırılma yapılabilir.

Kanal daralması ameliyatsız tedavi edilir mi?

Kanal darlığı, omuriliği ve sinirleri barındıran omurilik kanalının daralarak bu hayati yapıların sıkışmasına neden olduğu bir durumdur. Şiddetli vakalar için genellikle ameliyat tavsiye edilirken, hafif ila orta dereceli kanal darlığı vakaları ameliyatsız etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Kanal darlığı için cerrahi olmayan tedaviler fizik tedavi, ağrı yönetimi ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Fizik tedavi, esnekliği artırmaya, ağrıyı azaltmaya ve omurgayı destekleyen kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir.

İlaçlar, enjeksiyonlar ve sinir blokları gibi ağrı yönetimi teknikleri, ağrı ve karıncalanma gibi semptomlarda rahatlama sağlayabilir. Kilo verme, sigarayı bırakma ve düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri de semptomları yönetmeye ve durumun kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Bu ameliyatsız tedavilerin yanı sıra ameliyata alternatif olarak uygulanabilecek minimal invaziv işlemler de bulunmaktadır. Bu prosedürler, omurilik sinirleri etrafındaki iltihabı ve şişmeyi azaltan epidural steroid enjeksiyonlarını ve omurilik ve sinirler üzerindeki baskıyı hafifletmek için hafif esneme kullanan spinal dekompresyon tedavisini içerir. Her bir vaka için en uygun tedavi planını belirlemek için bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.