Vücutta boyun omurlarından başlayarak ele kadar uzanan üç farklı sinir bulunmaktadır. Sinir sıkışmaları en sık olarak dirsek bölgesinde bulunan sinirlerde görülmektedir. Nadiren ise sıkışmaların bilek bölgesinde görülebileceğini söylemek mümkün olmaktadır.

Ulnar sinirin sıkışması durumunda ise el bileği, dirsek ve parmaklarda ağrı ve uyuşma görülebileceği bilinmektedir. Sinir sıkışmasının çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebileceğinin söylenmesi de mümkün olmaktadır.

Sinir Sıkışması Ameliyatları Nedir?

Sinir sıkışması ameliyatlarının anterior transpozisyon olarak ifade edilebildiğini söylemek mümkün olmaktadır. Genel olarak sinir sıkışması ameliyatlarının gevşetme ameliyatlarıyla birlikte yapıldığını söylemekte mümkündür.

Sinirin tünelden alınmasıyla medial epikondilin ön tarafına taşınması gerçekleştirilir. Böylece sinirin gerginliği azaltılmak istenmektedir. Sinir sıkışması görülen kişilerde farklı belirtilerin ortaya çıkabileceği de ifade edilebilir. Şüphelenilmesi durumunda ise en kısa süre içerisinde gerekli testlerin yapılması ve müdahale edilmesi gerekmektedir.

Sinir Sıkışması Nedenleri Nelerdir?

Sinir sıkışması, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Dirsek büküldüğü zaman ulnar sinirlerde gerilme meydana gelir. Uzun sürmesi durumunda ise dirsek bölgesinde hassasiyet ve ağrı oluşumu görülmektedir. Kişilerin gece uyandıklarında parmaklarında uyuşma görülmesi de sinir sıkışmasının nedenleri arasında yer almaktadır.

Bazı hastalarda ise dirseğin kıvrılmasıyla sinirin tünelden kayıp geri gelmesi söz konusu olmaktadır. Bu durumun ise zamanla sinir zedelenmesine yol açtığı söylenebilir. Dirsek kırığının iyileşme döneminde veya dirsek travması döneminde görülebileceği söylenebilmektedir. Dirsekte romatizmaya ve kireçlenmeye bağlı olarak şişme durumlarının oluşması ve uzun süre dirsek üzerine yatılması olarak ifade edilebilmektedir.

Sinir Sıkışması Teşhisi Nasıl Konulur?

Sinir sıkışması teşhisinin konulması için çeşitli yöntemlerin kullanıldığını söylemek mümkün olmaktadır. El ve parmakların gerilmesi ile şikayetlerin artış göstereceğini söylemek mümkündür. Dirseğin iç kısmında veya cilt altında ortaya çıkan sinir sıkışmasının özellikle serçe parmaklarda ağrı ve uyuşmaya neden olabileceği ifade edilebilir.

Sinir sıkışmasının dirsek büküldüğü zaman şikayetlerinin belirgin hale gelmesi olarak da bilindiğini söylemek mümkündür. EMG, MR ve röntgen yöntemleri ile de teşhis konulması da mümkün olmaktadır. Röntgen yöntemiyle kireçlenme ve kemikte çatlakların tespit edilmesiyle teşhis gerçekleştirilmektedir.

Dirsek bölgesinde yer alan yumuşak dokular hakkında bilgi veren MR sayesinde de teşhis konulabilmektedir. EMG yöntemleri ile sinir sıkışmalarında sinir ileti hızının ve sıkışmalarının değerlendirilmesiyle teşhis konulması mümkün olmaktadır.

Sinir Sıkışması Tedavi Süreci 

Sinir sıkışması ameliyatlarının ilk aşamasında, sinir sıkışmasının kas kaybına neden olmaması durumunda cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinin tercih edileceği ifade edilebilmektedir. Sinir sıkışması belirtilerinin ortaya yeni çıkması durumunda doktor tarafından ilk olarak cerrahi olmayan ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Sinir çevresinde bulunan şişliği azaltmak ve sinirleri rahatlatmak için ilaç tedavisinin kullanılabileceği de bilinmektedir. Görülen semptomların hafifletilmesi için ise çeşitli egzersizlerin yapıldığı bilinmektedir.

Sinir sıkışması ameliyatının uygulanmasının ardından ise sonuçların genel olarak hasta için olumlu olduğu söylenebilmektedir. Tedavinin geciktirilmemesinin ise olumlu sonuç alınması için oldukça önemli olduğu söylenebilir.

Sinir Sıkışması Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Sinir sıkışması ameliyatının yapılmasının ardından genellikle kısa süre içerinde kişilerin günlük hayatlarına dönebilmeleri mümkün olmaktadır. Geç kalınan ameliyatlarda ise elde edilen başarı oranının daha düşük olduğu bilinmektedir. Erken tanı konulması ve tedavi uygulanması ile uygulanan ameliyatın başarı oranında da artış görüldüğünün söylenmesi mümkün olmaktadır.

Sinir sıkışması ameliyatının yapılmasından sonra kesi etrafında bulunan ağrıların birkaç hafta boyunca devam etmesi de söz konusu olmaktadır. Ellerdeki karıncalanma ve uyuşma hissinin zaman içerisinde kaybolacağını söylemekte mümkündür. Ağır vakalarda ise hastalara sinir sıkışması ameliyatı yapılsa bile semptomların tamamen geçmemesi söz konusu olabilmektedir.