Halk arasında bir hastalık olarak tanımlanan tiroid, aslında soluk borusunun hemen önünde yer alan bir organdır. Yapısal olarak bir kelebeğe benzetilebilen tiroidin vücuttaki işlevi hormonların üretimini sağlamaktır. Bu organda nodül oluşumuysa beraberinde birçok problem getirmektedir.

Tiroid Nodülleri Nedir?

Tiroid nodülleri, organ dokusunda oluşan ve normal olmayan yumruların genel adıdır. Genelde iyi huylu olmakla birlikte, nodüllerin kanserleşme riski bulunur. Tiroid nodüllerinin oluşumu bazen bir hastalık işareti olabilir. Nodüller 2 cm ve üzerinde bir boyuta ulaştıkları takdirde dışarıdan çıplak gözle fark edilebilir hale gelirler.

Nodüllerin uzman bir hekim tarafından düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Bu yumruların bir kısmı (%5 ile %10 oranında) kansere dönüşebilirler. Çapı büyük olan tiroid nodülleri nefes borusuna baskı yapabileceğinden solunumu negatif etkileyebilir; kontrol altına alınamayan nodül sebebiyle aşırı hormon üretimi tetiklenebilir.

Tiroid Nodülü Nedenleri Nelerdir?

Tiroid bezi hastalıkları hem erkeklerde hem kadınlarda sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıkların başında %25 oranında karşılaşılan tiroid nodülleri gelir. Nodüllerin daha çok 40 yaşından sonra meydana geldiği görülmektedir. Beslenme listesindeki düşük iyot varlığı, toplumda tiroid nodülüyle karşılaşılma olasılığını artıran bir durumdur.

İçme suları da yine tiroid nodülü oluşumunu tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Hastalığın tedavi edilebilmesi için, nodülün neden oluştuğunun araştırılması gerekir. Bu duruma bazen kanserli olmayan hücre büyümesi, kist ve iltihaplanma da neden olabilir.

Tiroid Nodülleri Belirtileri Nelerdir?

Tiroid nodüllerinin belirtisi, oluşan yumrunun büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Küçük nodüller dışarıdan fark edilemez ve genelde herhangi bir belirtiye neden olmaz. Daha büyük nodüllerse hem dışarıdan fark edilebilir hem de oluştuğu bölgede birtakım semptomlara neden olabilir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Boyun bölgesinde şişkinlik
  • Boyunda ağrı ve rahatsızlık
  • Yutkunma güçlüğü
  • Nefes alışverişinde zorlanma
  • Sesin çatallaşması veya kısılması
  • Aşırı hormon salgılanması

Tiroid Nodülü Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Tiroid nodülünün tanısı birtakım tahlil ve tetkiklerin ardından konulmaktadır. Tanı için öncelikle hekim tarafından hastanın aile öyküsü dinlenir, ardından da fiziki muayenesi yapılır. Bundan sonra serbest T3 – T4, TSH, Anti Tg ve Anti-TPO değerlerini içeren kan tahlili istenir.

Nodüllerin kanserleşme riski taşıyıp taşımadığına karar vermek için ultrason görüntülemesi yapılır. Kanserleşme fark edilirse iğne biyopsi yapılarak durum daha detaylı araştırılır.

Nodüllerdeki riski hakkında değerlendirme yapmanın bir yolu da radyoizotop madde kullanılarak tiroid sintigrafisi çekmektir. Buradan çıkarılan sonuca göre nodüller; sıcak, ılık ya da soğuk olarak nitelendirilirler. Soğuk olarak nitelendirilen nodüllerin kanserleşme oranı %5 civarındadır. Sıcak nodüllerde ise kanser riskine genelde rastlanmaz.

Tiroid Nodülleri Nasıl Tedavi Edilir?

Tiroid nodülünün tedavine, nodülün kanser riski taşıyıp taşımadığına bakılarak karar verilmektedir. Ağrılı ve büyümeye devam eden nodüller genelde kanserleşmeye meyillidir. İğne biyopsi sonucunda kanser riski taşıyan tüm nodüllerin cerrahi işlemle alınması gerekir.

Biyopsi sonucu iyi çıkan nodüller, uzman hekim tarafından takip edilmektedir. Bunun sebebi tanı sırasında kullanılan yöntemlerde küçük de olsa hata payına yer verilmesidir. Takip sonucunda büyümeye devam eden nodül için iğne biyopsisi tekrar edilir ve gerekirse ameliyat alternatifi göz önüne alınır.

Kanserleşme riski taşımayan nodüller için genellikle ameliyat tercih edilmez. Bu durumda radyoaktif iyotla tedavi seçeneğinin değerlendirilmesi mümkündür. Ancak 2 cm ve üzerindeki büyüklükteki nodüller için cerrahi işleme ihtiyaç duyulabilir. Tiroid nodülünün varlığı, aşırı hormon üretimine neden oluyorsa ameliyat öncesinde bu durum düzeltilir. Ameliyat, hormon seviyeleri ilaçla normale döndürüldükten sonra gerçekleştirilir.

Halk arasında bir hastalık olarak tanımlanan tiroid, aslında soluk borusunun hemen önünde yer alan bir organdır. Yapısal olarak bir kelebeğe benzetilebilen tiroidin vücuttaki işlevi hormonların üretimini sağlamaktır. Bu organda nodül oluşumuysa beraberinde birçok problem getirmektedir.

Tiroid Nodülü Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Tiroid nodülü ameliyatı sonrası iyileşme süreci, hastanın yaşına, genel sağlık durumuna, ameliyatın tipine ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Ancak genel olarak, iyileşme süreci ameliyatın yapıldığı tarihten itibaren birkaç hafta içinde başlar ve tamamen iyileşme süreci yaklaşık 2 hafta sürebilir.

Ameliyat sonrası ilk hafta içinde, hastalar ağrı, şişlik ve boğazda rahatsızlık hissedebilirler. Doktorlar ağrı kesiciler ve anti-enflamatuar ilaçlar reçete ederek bu belirtileri hafifletmeye çalışırlar. Ayrıca, hastaların sıvı alımına ve yemek yemeye devam etmeleri önemlidir.

İkinci haftada, hastaların çoğu normal aktivitelerine geri dönmeye başlayabilirler. Ancak, yine de ağır kaldırmaktan, spor yapmaktan ve yüksek stresli aktivitelerden kaçınmaları önerilir. Ameliyat sonrası dikişlerin alınması genellikle 7-10 gün sonra yapılır.

Hastaların iyileşme süreci, tamamen iyileşme sağlanana kadar takip edilmelidir. Ameliyat sonrası belirtiler veya komplikasyonlar, doktorla hemen paylaşılmalıdır. Ayrıca, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası düzenli takip randevularına gitmeleri önerilir. Hastaların doktorlarına danışarak uygun bir iyileşme planı oluşturmaları ve bu plana uygun hareket etmeleri önemlidir.